InO IS grote 'controledrift' van Geert Wilders onbekende Fractie vindt vertrek Sharpe moedig en dapper Machinist wil snel maatregelen tegen zelfdoding binnenland 7 m f Coalitiepartijen klagen over PW Van den Besselaar volgt Sharpe op vrijdag 19 november 2010 dat één gang uit veiligheidsoverwe gingen hermetisch is afgesloten." Niet alleen Kamerleden hebben moeite om contact te leggen met de PW. Recent merkte een oud-WD-minister dat ook voor hem de deuren gesloten bleven. Hij wilde contact leggen met Wil ders, maar dat lukte niet. Niet ieder PW-Kamerlid is overi gens moeilijk toegankelijk, stellen CDA en VVD-collega's. Het lijkt er volgens hen op dat de PW'ers die nu voor een tweede periode in de Tïveede Kamer zitten, meer vrij heid hebben om te onderhande len met de coalitiepartners, zeg gen zij. De PVV is summier met informa tie over hun nieuwe kandidaat. Een cv kan de fractie nog niet over handigen, zegt een woordvoerster. Ook de fractiesecretaris van de PW, Martin Bosma, weet weinig over hem te melden. „Er is volop contact, maar op dit moment zou ik niet met gezag iets over hem kunnen zeggen." Bij de Vereniging van bouw- en in- frabedrijven, Bouwend Nederland, is Van den Besselaar beter bekend. Hij zou specialist zijn op sociaal be leid. Tot 2004 werkte Van den Besse laar bij de Vereniging van bouw en infrabedrijven. Wat zijn huidi ge functie is, kan de PW ook niet zeggen. Het toekomstige Kamerlid bezit drie bv'tjes. Uit gegevens van de Kamer van Koophandel blijkt dat Van den Bes selaar in 2004 twee adviesbureaus op zijn naam heeft gezet, die tot doel hebben voorlichting en infor- PVV-Kamerlid James Sharpe stapt op na beschuldigingen over mishandeling en misleiding. foto Phil Nijhuis/ANP door Lianne Sleutjes den haag - Diverse Tweede Ka merleden van CDA en VVD heke len de moeizame samenwerking met collega's van de PW. Alles moet eerst langs PW-partijleider Geert Wilders, anders mogen ze geen standpunt innemen. Dat ver traagt het onderling overleg enorm, zeggen CDA- en WD-Ka- merleden die niet met naam wil len worden genoemd; zeker om dat Wilders de laatste tijd vooral druk is met fractiegenoten die in opspraak zijn geraakt. „De irritaties lopen snel op. Ik weet vooraf hoe ver ik kan gaan in een debat, dat stem je natuurlijk binnen je fractie af Maar PW'ers moeten voor alles weer terug naar Geert", aldus een CDA-Tweede Ka merlid. Doet een PW'er een toezegging in een debat, dan bestaat de kans dat Wilders die later terugdraait. „Als Wilders zijn controledrift niet opgeeft, klapt de boel", zegt de CDA'er. Contact met hun PW-collega's is vaak moeilijk, stellen VVD'ers en CDA'ers. „Mobiele nummers wor den nauwelijks verstrekt. Als je ze al hebt gekregen, dan nemen ze niet op. Even langslopen kan bij een deel van de PW'ers niet om den haag - lno van den Besselaar, 62, die vanaf dinsdag de plaats in de Tweede Kamer zal overnemen van de in opspraak geraakte James Sharpe, is geen bekende op het Binnenhof Ook heeft hij nooit in de lokale politiek gezeten. Wel werkte hij twaalf jaar bij het minis terie van Sociale Zaken, en in die hoedanigheid duikt zijn naam af en toe op onder ambtelijke stuk ken. Maar op het departement doet zijn naam geen belletje meer rinkelen - daarvoor is hij te lang ge leden vertrokken, zeggen mensen die er nu werken. matie te verstrekken over arbeids voorwaarden aan werkgevers in het midden- en kleinbedrijf Of de ondernemingen nog in bedrijf zijn, is onduidelijk. De telefoon nummers zijn afgesloten. Ino van den Besselaar stond num mer 25 op de kandidatenlijst van de PW. Daarop meldde hij des tijds 'op te willen komen voor mensen die extra steun verdie nen'. door Frank Hendrickx den haag - De PW ziet voor het eerst een Kamerlid aftreden: James Sharpe. Onthullingen over zijn om streden zakelijke en persoonlijke verleden leidden de ondergang in. „Een hele trieste dag", aldus Geert Wilders. Twee maanden geleden zag de we reld er heel anders uit voor Shar pe. Met een stralend gezicht liep de ex-atleet de werkkamer van Martin Bosma binnen. Sharpe wil de even 'de warme hand' drukken van de PW-fractiesecretaris voor dat hij zijn 'vrouwtje' zou opzoe ken. „Party on, dude!", riep Bosma nog bij het afscheid. Eén blik op Sharpe gistermiddag is genoeg om te constateren dat de politiek geen feest is geworden voor de PW'er. Het bloedvlekje in één van zijn ogen geeft Sharpe het uiterlijk van een aangeslagen bok ser, al is dat een problematische beeldspraak gezien de beschuldi gingen van gewelddadigheid aan zijn adres. De voormalige zakenman, die tij dens zijn laatste uren in de Haagse politiek wordt bijgestaan door Bos ma, spreekt zelf van 'walgelijke per soonlijke insinuaties'. Een echte ontkenning is er niet. „Ik zie geen concrete bewijzen", zegt Sharpe slechts over de beschuldigingen van grootschalige misleiding door zijn bedrijf, gewelddadigheid te gen een ex-topsporter en fysieke en mentale mishandeling van een ex-vriendin. „Waar het om gaat..." En dan volgt weer de verklaring dat hij opstapt omdat hij zijn in Oost-Europa wonende gezin moet beschermen. „Hoe denkt u dat zij het vinden dat ik op de nationale televisie wordt uitgemaakt voor een pornobaron en een oplich ter?" Veel PW-Kamerleden lijken Sharpe ondanks alles toch nog het voordeel van de twijfel te geven. Alle aantijgingen van fysiek ge weld blijven onbesproken. PW' ers presenteren Sharpe juist als een slachtoffer. Dion Graus vindt de beslissing van zijn partijgenoot 'moedig en dapper': „Een laatste ridderdaad." Richard de Mos is treurig: „James was niet alleen een collega, maar ook een vriend." Wil ders betreurt zijn vertrek, maar durft niet te zeggen dat alle lijken nu uit de kast zijn bij de PW. „Ik weet niet wat ik niet weet." door Hans de Gram den haag - Spoorbeheerder Pro- Rail moet haast maken met maat regelen om het hoge aantal zelfdo dingen op het spoor tegen te gaan. Machinistenvakbond WMC vindt het kwalijk dat de spoorbeheerder tot volgend jaar wacht met preven tieve maatregelen zoals meldpalen, schriklichten en camera's. „We wil len zo snel mogelijk actie. Het leed voor nabestaanden en machinis ten is groot, elke dag wachten is er één te veel", aldus Wim Eilert van WMC. ProRail wil niet zeggen hoeveel zelfdodingen er dit jaar op het spoor zijn geweest, maar zegt dat die redelijk 'in de pas lopen' met vorig jaar, toen er tweehonderd waren. „Zorgwekkend", aldus de woordvoerder van ProRail. Toch gaat de spoorbeheerder pas begin volgend jaar experimente ren met preventieve maatregelen. Eerst wil ProRail meer kennis ver garen over het probleem. „We gaan registreren waar zelfdodin gen plaatsvinden en waarom. Ook zijn we in gesprek met GGZ-instel- lingen omdat veel zelfdodingen ge beuren met psychiatrische patiën ten." ProRail wil bekijken wat de meest effectieve maatregelen zijn. Politieke partijen en maatschappe lijke organisaties vinden dat Pro rail niet zo lang moet wachten. „We praten al sinds 2008 over dit probleem", zegt SP-T\veede Kamer lid Nine Kooimans. „Het is bijna 2011 en het blijft bij halve plannen. Hoe lang hebben we nog nodig voordat ProRail actie onder neemt?" Kooimans wil over de tra ge aanpak op korte termijn praten met minister Melanie Schultz Van Hagen van Verkeer en zorgminis- ter Edith Schippers. Ex-minister Camiel Eurlings van Verkeer con cludeerde afgelopen zomer al dat de aanpak van spoorsuïcide onvol doende is. De Ivonne van de Ven Stichting, die streeft naar betere suïcidepre ventie, zegt bij monde van haar di recteur Erik )an de Wilde geschrok ken en ontdaan te zijn. „We zijn al tijden bezig dit onderwerp op de agenda te krijgen. Er is nu bewe ging maar het gaat zo langzaam." Ook hij wil uitleg van Schultz Van Hagen. ProRail zegt wel degelijk actie te ondernemen. „Waar suïcide vaak voorkomt, nemen we maatrege len. In Eindhoven hebben we ca mera's opgehangen." Dat is vol gens ProRail effectief De afgelo pen jaren heeft de spoorbeheerder ook hekken geplaatst en bomen en struiken weggehaald op plaat sen waar veel zelfdodingen plaats vinden. Of die maatregelen effect hebben, is volgens deskundigen onduidelijk. Joel Voordewind, Tweede Kamer lid van de Christenunie, wil daar om weten hoe effectief de maatre gelen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7