zeeland 127 helpt Nieuwdorp niet 'Zeer gevaarlijke familie' moet van OM betalen bedrijf in het gareel te dwingen Thermphos worstelt met cadmium HZ opent deuren voor middelbare scholieren Natuurkundigenclub viert 46e lustrum GERARD h ot dioxines vrijdag 19 november 2010 Een nieuwe Zeeuwse roman is uit "Knielen in de klei" is nu het meest besproken boek in Zeeland. ^Verkrijgbaar in alle boekhandcis. VLISSINGEN De Hogeschool Zeeland in Vlissin- gen houdt vanmiddag voor de der de keer een studie- en beroepen- voorlichtingsmiddag. Zo'n dertienhonderd middelbare scholieren uit zuidwest-Nederland komen naar de hogeschool om zich te oriënteren op hun vervolg opleiding. Naast Hogeschool Zeeland zijn er ook verschillende universiteiten en hogescholen uit Utrecht, Breda, Amsterdam, Maastricht, Leiden en Nijmegen vertegenwoordigd. MIDDELBURG Het Natuurkundig Gezelschap in Middelburg viert morgen zijn 46e lustrum met een feestsymposium 'Zeeland en zeewater'. Verschillende gastsprekers geven hun mening over de toekomstplan nen voor de Delta, de invloed van de eb- en vloedstromen op de wa terdiepten, het getij in de Wester- schelde en de zeespiegelstijging. Het symposium begint om 13.00 uur in de Burgerzaal van het oude Stadhuis in Middelburg. verhuizingen en meubelopslag Middelburg 0118-626919 www.gerardbouwense.nl Knielen in de klei perken, de WD wil onderzoeken hoe het allemaal zo ver heeft kun nen komen en de PvZ pleit voor een nader gezondheidsonderzoek. Het is de vraag of de inwoners van Nieuwdorp en anderen die last hebben van de stinkende wolken die Thermphos uitbraakt en zich zorgen maken of de stoffen die er in zitten zoveel opschieten met al die vragen en voorstellen. De mi lieuvergunning, waarin is vastge legd dat Thermphos tot uiterlijk eind 2014 door mag gaan met het uitstoten van 0,4 nanogram dioxi ne en pas daarna op de landelijke richtlijn van 0,1 nanogram hoeft te zitten, is verleend en wordt eind december van kracht. Tussentijdse aanpassing is niet mogelijk. Alleen de Raad van State kan voorkomen dat de vergunning onherroepelijk wordt. Ondanks alle commotie van de afgelopen weken, zal het niet druk worden bij dit rechtscol lege. Alleen de indieners van een zienswijze over de ontwerp-mi- lieuvergunning kunnen in beroep gaan. Dat zijn de dorpsraden van Nieuwdorp en Ritthem, de VROM-inspectie, de Sloecentrale en Thermphos zelf De Zeeuwse Milieufederatie, milieuorganisatie Mobilisation for the environment en een individuele Nieuwdorper waren te laat met hun zienswijze en kunnen dus niet naar de Raad van State stappen, net zo min als de andere organisaties en perso nen die zich de laatste tijd over Thermphos hebben laten horen. Als de Raad van State de bezwa ren gegrond verklaart, moet de ver gunningsprocedure opnieuw en zal in tussentijd weer een gedoog vergunning moeten worden opge steld. Daarbij is het de vraag aan welke uitstootnormen Thermphos dan zal worden gehouden. In het geval dat de Raad van State de be zwaren afwijst, kan de provincie ambtshalve een nieuwe vergun ning met strengere normen ma ken, maar daar kan Thermphos dan tegen in beroep gaan. Afgezien van het feit dat het dage lijks provinciebestuur de milieuver gunning heeft verleend, zit onmid dellijke 'sluiting van Thermphos er ook niet in. Uit de intensieve me tingen van eind september/begin oktober is gebleken dat Therm phos de uitstoot van dioxine dank zij een zorgvuldig gekozen ertssa menstelling en optimalisatie van het productieproces in de sinterfa- briek aardig weet te beperken. Daardoor kan Thermphos een eventuele sommatie de activitei ten in de sinterfabriek te beëindi gen met grote kans op succes aan vechten. Blijft de vraag of de provincie ste ken heeft laten vallen in de vergun ningverlening aan Thermphos en de handhaving ervan. Dat is een kwestie waarover vandaag in de Staten mogelijk wel interessante gevolgtrekkingen kunnen worden gemaakt. In hoeverre is het huidi ge dagelijks provinciebestuur ver antwoordelijk te houden voor de manier waarop in het verleden met Thermphos en voorheen Hoechst is omgesprongen? En valt alles milieugedeputeerde Marten Wiersma van GL aan te rekenen? Die maakte in de Zembla-uitzen- ding weliswaar geen sterke indruk, maar een groot deel van de vragen had niet tot hem gericht moeten worden maar tot commissaris van de koningin Karla Peijs die met de handhaving van vergunningen is belast. Waarom heeft zij Zembla niet te woord gestaan? Interessante vragen, maar ook daar schieten degenen die nu last ondervinden van Thermphos op dit moment weinig mee op. Lozing van giftige stof op WesterscheUe stopt binnenkort T-'hermPhoS Rolant Quist foto Ruben Oreel in het Sloegebied, met de belofte een oplossing te zoeken. Die komt uiteindelijk zes jaar later. In 1978 krijgt Hoechst toestem ming om nog een jaar met arseen- sulfide en fosfor vervuild water in de Westerschelde te blijven lozen onder voorwaarde dat een plan wordt gemaakt om de lozingen binnen een jaar af te bouwen. In 1981 klaagt de FNV over een 'grauwe damp, waarin een bijten de stof zit', waarvan de ogen rood worden en de keel schraal. Die damp komt uit de schoorsteen van Hoechst en personeel van M en T 1 Chemicals (het huidige Arkéma) heeft er last van. Raad van State geeft de provincie gelijk, terwijl ook de inspecteur voor de volksgezondheid stelt dat de uitstoot te lang gedoogd is. In 1996 blijkt dat Hoechst te veel cadmium loost. Er is een directe re latie met het soort fosfaaterts dat wordt gebruikt. De autoriteiten vinden dat het bedrijf op korte ter mijn een oplossing moet verzin nen voor het probleem. En dat lukt, twee jaar lang, door weer an dere erts te stoken. Vanaf 2000 stijgt de uitstoot van cadmium weer. De provincie waarschuwt en gedoogt; Thermphos belooft te werken aan een oplossing. Die moet er in januari 2011 zijn. ZMF is bang dat het bedrijf blijft doorgaan met die te hoge uitstoot: het kan om verlenging van de ge- doogperiode vragen. De Raad van State verkort die periode tot vier maanden. Als die voorbij zijn, geeft de provincie het bedrijf toch nog een halfjaar toestemming om door te gaan met de lozingen. De ZMF staat daarom in 1992 weer bij de Raad van State: Hoechst lapt al tien jaar lang de wettelijke milieu-eisen aan de laars, is de boodschap. „In plaats van Hoechst in het gareel te dwin gen besloot het dagelijks provincie bestuur onlangs de gedoogtermijn te verlengen", schrijft de PZC. De mag uitstoten dan de vergunning voorschrijft. Er zou achttien ton per jaar de lucht in gaan, terwijl 9,2 ton het maximum was. De In 1991 stapt de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) naar de Raad van State omdat Hoechst van de pro vincie een jaar lang meer fluor MIDDELBURG - Het Openbaar Mi- nisterie wil de leden van een Turks-Terneuzense familie pluk ken voor totaal 249.068,42 euro. De negen mannen zijn eind 2007 veroordeeld voor de handel in soft drugs en het lidmaatschap van een criminele organisatie. Tijdens inval len in woningen in vooral Oost-Zeeuws-Vlaanderen werden toen verschillende hennepkweke rijen gevonden. Het OM stelde des tijds dat de handel in softdrugs in Zeeland een gevoelige klap was toegebracht. Een van de negen is een schikking overeen gekomen met het OM en betaalt 2259,12 euro, een.kwart van het bedrag dat het van hem wilde eisen. Vijf andere leden van de fa milie verschenen gisteren voor de Middelburgse rechters. Stuk voor stuk lieten ze weten dat ze nauwe lijks tot niets verdiend hadden aan de hennephandel. Volgens hen hebben ze na hun veroordeling al leen maar problemen ondervon den. Een van hen toonde de leden van de rechtbank zelfs een lijstje dat op internet circuleert waarin ze genoemd worden als een van de tien gevaarlijkste families van Nederland. Deze 42-jarige man had ook een stapel aanmaningen van deurwaarders bij zich waaruit moet blijken dat hij 'niets heeft', terwijl het OM hem voor bijna 99.000 euro wil plukken. Raadsman M. van der Want vond het heel vreemd dat een cliënt (26) voor meer dan twaalf mille op de rol staat terwijl hij door de rechtbank is veroordeeld voor twee keer knippen van henneptop- pen. Volgens de raadsman kan het OM dan ook maar 'hoogstens' 500 euro tegemoet zien. Het OM pro beerde deze man in 2007 voor meer feiten veroordeeld te krijgen, onder meer het runnen van een kwekerij, maar de rechtbank vond daar onvoldoende bewijs voor. De 46-jarige hoofdverdachte, die volgens de officier voor 77.515 euro bij haar in het krijt staat, vertelde de rechtbank dat door de affaire zijn hele familie is gestigmatiseerd. „Ze kunnen geen werk meer krij gen." Zijn 42-jarige broer was bij voorbeeld bij een Zeeuws-Vlaams bedrijf aangenomen maar hij kon nog gelijk diezelfde middag ver trekken omdat 'ze bang van mij waren', aldus de Terneuzenaar. Uitspraak 20 januari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59