261 zeeland Gedogen, in plaats van het Thermphos-ophef! brieven BZW: discussie Thermphos schaadt vestigingsklimaat .x «Ofl VOOti hiBfo^etart LU-„nat** ..„Vu* Hoechst stoot ook via de lucht te vee!I tig J^njpen tcgcn h~ vrijdag 19 november 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Vlissingse weg Op de Vlissingse weg worden boe tes uitgedeeld voor te hard rijden. - Maar hoe moet men weten wat de snelheid is op deze tweebaansweg met vier rijstroken? Komende van uit Middelburg staat er, na het ver laten van de bebouwde kom het cij fer 80 op het wegdek. Verkeerste kens in het wegdek gelden tijdelijk waarbij cijfers niet vermeld wor den in het 'Reglement Verkeersre gels en verkeerstekens'. Dit teken staat er al jaren. Na de afslagen zijn geen herhalingsborden geplaatst. Komende vanuit Vlissingen pas seert men een bord dat het eind aangeeft van door verkeersborden aangegeven verboden. Hier is het cijfer 80 onder het asfalt verdwe nen en zijn er verder geen herha lingsborden geplaatst. De borden moeten snel aangepast worden. J.W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Het Klaverblad De brief van Sjaak van der Linde over patiëntenorganisatie Het Kla verblad was mij uit het hart gegre pen. Een onbetrouwbaarder belan genbehartiger in de zorgsector is in Zeeland niet te vinden. Als slippen- dragers van Simons-Zomer-Vier- hout-Den Haak hebben zij harts tochtelijk meegewerkt aan het leegroven van ons goedfunctione rend, financieel gezond Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Chris Verheul Paul Krugerstraat 2 flat 39, Vlissingen Thermphos 5 Dat Wiersma in de kwestie Therm phos in een spagaat verkeert (krant, 16 november) is duidelijk, maar daar kan Wiersma niet voor verantwoordelijk gesteld worden. Eerder dient de vraag gesteld te worden of Wiersma, onmisken baar met goede capaciteiten, op de juiste plaats zit. De troebele wijze waarop in 2007 Gedeputeerde Sta ten door CDA, WD en PvdA in weerwil met de verkiezingsuitslag werd samengesteld, is daar debet aan. Daarnaast tast het het be staansrecht van de Provincie Zee land aan als in dit 'bedrijf van hon derden miljoenen omzet, geen vak deskundigen het beleid maken. Wiersma's achtergrond ligt duide lijk binnen de discipline cultureel-, natuurbeheer- en inrichtingswerk. Niet op het gebied van strategische economie. Het is een ramp, wan neer de politiek geen deskundigen weet te leveren, maar slechts politi ci die qua achtergrond en oplei ding geen bedrijf van dergelijke omvang kunnen besturen. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Thermphos 6 Milieuvervuiler Thermphos heeft de dioxine-uitstoot overschreden tot zestig maal de landelijke norm. De provinciale overheid verzuim de metingen te verrichten. Zij ge doogde, keek toe en probeerde de bevolking dom te houden. Gedepu teerde Wiersma, wellicht be dwelmd door macht, heeft zijn GroenLinks principes geheel verla ten. Thermphos zegt te streven naar vermindering van de dioxi ne-uitstoot met 90 procent. Dat zou in 2015 gerealiseerd moeten zijn. Het klinkt amateuristisch en ongeloofwaardig. De omwonen den, in de steek gelaten door de Zeeuwse overheid, kunnen zich be schouwen als proefkonijnen: hoe lang houden mensen het vol als ze moeten leven in een door kanker verwekkende stoffen bezwangerde atmosfeer. M. Spruit Schippersweg 24, Nieuwdorp Kernenergie Het is toch maar goed dat er kern centrales zijn anders waren wij nu ook overstroomd! De gemalen die het water uit de polder naar de Schelde malen draaien op volle toe ren en gebruiken bij elkaar conti nu, 24 uur per dag, vele megawatts aan elektriciteit. Gelukkig leveren Borssele, Doel en een aantal kern centrales in Frankrijk ruim vol doende elektriciteit om de gema len op hun maximum capaciteit te laten werken. Dat is echt nodig want hier aan de Notendijk staat het water op het weiland. Je ziet het water in de watergang snel stro men door de werking van het ge maal. Als die elektriciteit uit wind molens of de zon zou komen, had den we weer een watersnood ge had. Het is windstil en de zon zit achter de wolken. Jan Ottens Notendijk 49, Terhole Kris Peeters Ik erger me geweldig aan de Vlaam se minister-president Kris Peeters. De man bemoeit zich te pas en te onpas met zaken die in Nederland spelen. De verdieping van de Schel de, de ontpoldering van de Hedwi- gepolder en nu weer de tolheffing op de Nederlandse wegen en de ac cijnsverhoging op benzine in Ne derland. Laat de man zich bezig houden met de zaken in zijn eigen landje. Daar is meer dan genoeg te doen. Zie de beroerde toestand van de wegen in België. De wateroverlast door het slechte en achterstallig on derhoud aan de waterafvoeren van kanalen en rivieren. E. Mast Piet Heinstraat 34, Kloosterzande Kris Peeters 2 Wederom heeft de Vlaamse pre mier Kris Peeters hierover een proefballonnetje opgelaten en we derom reageren we hier verschrikt over. Maar waarom? Jaren geleden heeft de Belgische overheid laten uitzoeken of het wegenvignet juri disch wel haalbaar was, gezien de bestaande Europese regelgeving. Het antwoord uit Straatsburg was destijds: neen. Met deze weten schap stapte de Belgische premier in de auto en reed naar onze pre mier met het voorstel: 'Als jij zorgt dat de Schelde verdiept wordt, laat ik het vignet vallen'! En hij stonk erin! Nu komt hij met zijn tweede ballonnetje: 'Ik laat het vignet (weer) vallen, als jullie snel ontpol- deren'. Deze actie komt voort uit de recente watersnood in België. Denk dat onze nieuwe premier hier niet instinkt! Peeters moet er maar aan wennen dat Antwerpen achter sluizen komt te liggen! Giel van Boom Kreeksingel 16, Hoek door Nadia Berkelder Overheden die dap per achter de indus triële feiten aanren nen maken zich van dag tot dag min der geloofwaardig, schrijft de hoofdredactie van deze krant in 1970. Waarom? De tweede fosfor- oven van Hoechst blijkt een half jaar lang zonder vergunning 'proef te draaien. De Vlissingse burgemeester Roemers zegt dat hij niet geaarzeld had de oven stop te zetten wanneer er levens in gevaar waren. „Dit is echter geenszins het geval." Door de actie van de ge meente is bezwaar maken niet meer mogelijk. Hoechst, en later Thermphos, is va ker in het nieuws als het om de combinatie uitstoot, vergunningen en gedogen gaat. Begin jaren ze ventig gaat het vooral over de uit stoot van fluor. Daar wordt het vee ziek van. In Nieuwdorp wor den in 1972 twee runderen ge slacht vanwege lever- en longabces sen. Onderzoek wijst uit dat ze een te hoog fluorgehalte in het bot hebben. In 1975 vraagt de politieke partij PPR om een verbod op het lozen van kwik door Hoechst. De autoriteiten vinden dat niet nodig: het bedrijf loost minder dan een gram per uur; dat is minder dan andere bedrijven lozen. En er wor den scherpe voorwaarden gesteld aan de lozingen. In 1977 ontstaat ophef over de op slag van giftig afval van Hoechst in het Sloegebied. De minister is ont stemd als blijkt dat er geen oplos sing is voor het restproduct van de bereiding van fosforzuur. Hij schrijft aan de provincie: „Hoechst I heeft vanaf het begin gespecu leerd op de goedkoopste oplos sing, hetzij zonder meer dumpen in de Westerschelde, hetzij dum pen in een stortplaats te land." 1 Hoechst krijgt toestemming om een deel van het afval op te slaan door Ben Jansen MIDDELBURG - De discussie over Thermphos is schadelijk voor het imago van de zuidwestelijke delta als internationaal vestigingsgebied en sociaal-economische trekker. De werkgeversorganisatie BZW maakt zich daarover zorgen. In een brief aan de Staten van. Zee land merkt voorzitter David Luteijn op dat Thermphos nog maar een paar jaar geleden door PvdA-minister Jacqueline Cramer werd geprezen als 'een pareltje in de Delta'. Het gaat volgens hem niet aan de fosforfabriek nu af te schilderen als een bedrijf dat maar wat aan rommelt en de provincie neer te zetten als een overheidsin stantie die hopeloos faalt met con trole en handhaving. De BZW dringt erop aan dat Thermphos de gelegenheid krijgt de aangekondig de verbeteringen uit te voeren. Daarbij loopt de volksgezondheid volgens de werkgeversorganisatie geen onaanvaardbare risico's. Vierde editie Pop aan Zee! Bekijk video's van Volt Violin, Capital Sentimental en Tuxedo Bandido. www.pzc.nl/popaanzee V&niagea tóadeïwctarti»' f Prwhude aangek Stoe wegens ged Vandaag buigen de Staten van Zeeland zich voor het eerst in het open baar over Thermphos. Het is de vraag of de bewoners in de omgeving er mee geholpen zijn. Drie keer hebben Provinciale Sta ten achter gesloten deuren over Thermphos gepraat. De eerste keer, 20 september, bleef de rest van Zeeland onkundig van het be sprokene omdat Thermphos-direc- teur Rob de Ruiter misschien be drijfsgevoelige informatie zou ver strekken. Tijdens de tweede, 12 no vember, kregen ze als eersten infor matie over de milieuvergunning die het dagelijks provinciebestuur eerder die week had verstrekt. De derde, afgelopen maandag, ging over de opwinding die was ont staan na het televisieprogramma van Zembla over Thermphos. door Ben Jansen De informatievoorsprong voor de Staten van Zeeland is opmerkelijk, omdat zij welbeschouwd niets te zeggen hebben over de verstrek king van de milieuvergunning aan Thermphos en de handhaving er van. Dat zijn de verantwoordelijk heden van het dagelijks provincie bestuur. In de kwestie Thermphos is maar één categorie als direct be langhebbenden aan te merken: de mensen die in de buurt van de fos forfabriek wonen en werken. En die werden vorige week uitgere kend als laatsten over de nieuwe milieuvergunning ingelicht: na de Statenleden en na de bedrijven in het Sloegebied. Natuurlijk is het de taak van de Staten het dagelijks provinciebe stuur te controleren. En dat gaan ze vandaag - en nu wel in een openbare vergadering - grondig doen. De SP heeft opheldering ge vraagd na de informatieavond over de milieuvergunning voor de omwonenden van het Sloegebied, vorige week vrijdagavond, en over de uitzending van Zembla een dag later. De fractie heeft er veertien vragen aan verbonden. De PvdA heeft dat aantal bijna verdubbeld en het valt te verwachten dat ook andere fracties een duit in het zak je zullen doen. Er zijn bovendien al enkele moties aangekondigd. Het CDA en GL vinden dat Therm phos meer moet doen om de uit stoot van schadelijke stoffen te be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58