zeeland 125 Avond voor en over Polen 5) INTEGRATIE Michal en Hania Kollo hopen negatieve beeldvorming weg te poetsen Vier maanden cel voor dood motorrijdster Hans Warrenwandeling met film Carirïo Belleza Ronduit genieten in Vlissingeh 'Open huis' modelappartement BurgGolf Ie golfsport kennen bij de emy voor slechts 37,5( vrijdag 19 november 2010 door Raymond de Frel "TT e kunt wel al veertig jaar in I Nederland wonen, maar je I bent en blijft een Pool. Soms I met trots, soms tegen wil en J dank. Een Pool moet nogal eens vechten tegen vooroordelen. Zeker als er weer eens een bericht je in de krant staat over een dron ken landgenoot, die ergens stam pij heeft gemaakt. Tegen die stereotypering hopen Michal en Hania Kollo uit Goes iets te doen. Heus niet alle Polen drinken veel alcohol, heus niet alle Polen zijn rotzooischoppers. „Als er ergens een dronken man wordt opgepakt, wordt er al snel gedacht dat het wel weer een Pool zal zijn. Het is nu eenmaal een gegeven dat mensen sneller oordelen over al lochtone minderheidsgroepen dan over autochtone groepen", vertelt Michal, die samen met zijn vrouw een Poolse delicatessenwinkel runt in de Waterstraat. Hania vult hem aan. „Als Poolse vrouw is het niet altijd makkelijk om in Neder land te wonen, puur omdat veel mensen de Polen over één kam scheren. Maar ik heb toch geen invloed op het gedrag van an deren?" Op verzoek van de Stichting Va riant Goes ging het stel aan de slag met de organisatie van een integra tieavond. Die wordt zaterdag 4 de cember vanaf 19.00 uur onder de titel Polen Anders gehouden in wijkcentrum De Spinne in de Goe- se Polder. Michal: „Er wordt te weinig uitge dragen dat Polen ook een rijke ge schiedenis, mooie cultuur en prachtige landschappen heeft. De toetreding tot de Europese Unie heeft een economische impuls ge geven en ook op toeristisch gebied maakt het land sprongen. Daar is ook Nederland bij gebaat. Om an dere mogendheden in de wereld het hoofd te bieden, is het zaak dat we als één Europa denken en handelen. We moeten niet alleen aan onszelf, maar mondiaal den ken." De meeste Polen zijn goed geïntegreerd, benadruk ken Michal en Hania Kol lo. Ze spreken prima Nederlands en tonen zich meer dan harde wer kers. In Zeeland wonen zo'n 1500 Polen permanent en een kleine drieduizend is er een aantal maan den per jaar voor seizoensarbeid. Michal maakt onderscheid tussen de 'snelverdieners' (die veelal het stereotype beeld bepalen), een groep die met gespaard geld terug wil naar Polen en een groep men sen die hier permanent blijft. „Vooral voor die laatste groep is het van belang om de Nederlandse taal goed te leren. Als je goed kunt communiceren, scheelt dat heel veel in het integratieproces. Je be grijpt dan bijvoorbeeld veel beter hoe de wet- en regelgeving in Ne derland werkt." Ook daarvoor is de integratieavond bedoeld. Met tal van brochures in zowel de Pool se als Nederlandse taal wordt voor lichting gegeven over de mogelijk heden en onmogelijkheden in Ne derland. Voor de Nederlandse bezoekers worden er films over de geschiede nis en toeristische attracties in Po len gedraaid. Daarnaast is er mu ziek van het Pools-Nederlandse duo Heaven. Een aantal Zeeuwse burgemees ters is uitgenodigd en ook een ver tegenwoordiger van het Poolse consulaat is present. Een bezoek aan de integratieavond kost vijf euro, inclusief koffie en Poolse hapjes. Michal: „Eventuele winst gaat naar ons volgende, landelijk opgezette initiatief: een Pools-Nederlandse picknick. Daar hopen we in 2011, op een nog te bepalen locatie in Goes, zo'n tweeduizend mensen mee te trekken." Öïinfiep?dip Heiïikensacntd vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 november info: www.winbela.nl door Ad Roos MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 19-jarige scholier uit Kapelle, een gevangenisstraf van een half jaar waarvan twee maanden voorwaar delijk, een taakstraf van 240 uur en een rijontzegging van drie jaar opgelegd. Er was naast de opgelegde rijont zegging een celstaf van acht maan den tegen hem geëist. De taakstraf zal de jongeman in een revalidatie centrum voor verkeersslachtoffers moeten vervullen. De Kapellenaar, een beginnend be stuurder, werd verantwoordelijk gehouden voor het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeval met de hoogste kwalificatie: roeke loos rijgedrag. Het ongeval vond plaats op 24 mei op de Langeweg in Wilhelminadorp en kostte het leven aan een 22-jarige motorrijd ster uit Nieuwerkerk. Op die weg, waar een maximum snelheid van 60 kilometer per uur geldt, reed hij harder dan 90 kilo meter per uur driftend door de bocht en verloor hij de macht over zijn voertuig. De rechtbank oor deelde dat hij welbewust onaan vaardbare risico's had genomen en rekende het hem zwaar aan dat hij - zoals hij had verklaard - dat 'voor de kick deed'. BORSSELE - Sportvereniging Borsse- le houdt morgen een wandeling over het Hans Warrenpad rond het dorp. De wandeling wordt in geleid met een film over Borssele in 1956. De Dishoekse schrijfster Cornélie Dieleman-van de Reepe vertelt over haar persoonlijke erva ringen met Warren. Aanvang in het Troyehonk is 13.30 uur. Carmoon aanbouw) 32 bijzonder luxe appartementen Befileza (reeds opgeleverd) 7 bijzonder luxe appartementen Zaterdag 20 november van 10.00 -12.00 uur (Antoni Gaudipark 12, Vlissingen) www.carino-vlissingen.nl aerssens pateer 0118 41 39 20 Smarsakl www.marsaki.nl NIEUWE BORG www.nieuweborg.nl Geopend van vrijdag t/m maandag Weekmenu e23,50 Dishoek 18, Dishoek - tel: 551534 www.duinlust.info :»U Hft VJIÊ21 Kaczynskito m UQWWfU mazstanuidoioaWPj Michal en Hania Kollo hopen met een integratieavond iets te kunnen bewerkstelligen tegen de negatieve beeldvorming over Polen. foto Willem Mieras Great Time 0900-burggolf www.burggolf.nl Good Food Ga naar www.burggoif.nl/lessen en boek meteen uw kennismaking met golf. Altijd al willen leren golfen? 1-2-3 Golf is speciaal ontwikkeld om u in 3 lessen de basis van de golfsport te leren.- De basisbeginselen van de golfsport worden behandeld en u leert de belangrijkste technieken van de swing, het putten en chippen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 41