zeeland 13 in voor nachtvorst Super is bij dure pieper niet gebaat Geld voor oeveraanpak Thermphos commentaar Geen celstraf na doodrijden van fietser 125 75 8 www.PaulPim.nl PRE-SALE vrijdag 19 november 2010 Ontwikkeling consumentenprijsindex aardappels (2006 100) herik ingrid van der kooij horloges V '~Y sieraden s 5 b V walstraat 197 vtissingen 0118-417377 Zeeland kijkt vandaag met argusogen naar Middelburg. Daar wordt duidelijk of het provinciebestuur serieus be gint met het herstel van zijn ge loofwaardigheid in de kwestie Thermphos. Hoe gaat zoiets meestal? Er zal wel een onafhankelijk onder zoek komen. En de Staten zul len voortaan wel secuur meekij ken over de schouders van Ge deputeerde Staten. Maar is dat genoeg? Alleen al gemeten aan de huidi ge onrust onder de bevolking is het helemaal fout gelopen. De provincie heeft veel te lang ge probeerd om de kool en de geit te sparen. Maar gezondheid is veel belangrijker dan econo mie. Met vervuiling moet je het zekere voor het onzekere ne men. Overigens niet alleen ten aanzien van Thermphos. Dat is niet gebeurd. En de verantwoor delijke bestuurders doen het nog steeds niet. Zo verspelen ze het vertrouwen van de bevol king en maken ze zich onmoge lijk. Het kan dus haast niet an ders dan dat er vandaag bloed vloeit in de Abdij. den haag - Een automobilist (30) uit Kamperland hoeft niet naar de gevangenis wegens schuld aan een dodelijk ongeval in Nieuw- en Sint Joosland, waarbij een 45-jari- ge fietser om kwam. De man is gis teren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf Ook moet de man twee jaar zijn rijbewijs inleveren en de nabestaanden ruim 9400 eu ro schadevergoeding betalen. Hij reed op 24 juni 2008 19 kilome ter te hard over de Nieuwlandse- weg, raakte in een slip en schepte de fietser. augustus september oktober 1 t/m 18 november Voorlopige data Maandtotaal neerslag 2010 300 25oj 200 150 j 100 50- 0 Langjarig neerslaggemiddelde 1971-2000 ■Sr 72 69 B - 66 - 60 -54 augustus september oktober l 180 150 120 90 s -60 3°| -^0 I -150 100 50 25 -0 I -135 120- -105 90 1 75 60^— -45 120 100 80 november door Ondine van der Vleuten het lang voor de aardappel droog oogst op tijd 'achter de planken niet geleverd hoeft te worden en schoon is. Drie, vier maanden hadden', droog in de schuur en Johan Sanderse van de Zuidt X T or'g jaar kregen aardappel- soms. En de aardappels zijn dit contractueel geen prijs vastgelegd Land- en Tuinbouworgani Vorig jaar kregen aardappel boeren zo weinig voor hun oogst, dat op de teelt soms nog toegelegd moest worden. Zo beiteken is de hogere aardappel prijs van nu alleszins redelijk, zegt directeur Bram Werkman van Landjuweel. Zijn bedrijf selecteert, wast en verpakt aardappelen die via de supermarkt of groenten- boer hun weg naar de consument vinden. „Momenteel is het groot ste probleem droge, schone aardap pels te krijgen", zegt Werkman. „Aardappels moeten even rusten voor ze verpakt kunnen worden. Als er heel veel klei aan zit, duurt het lang voor de aardappel droog en schoon is. Drie, vier maanden soms. En de aardappels zijn dit jaar laat geoogst." Over heel Nederland heen ziet Werkman grote verschillen. In het noorden en in de polders heeft de schimmel Phytophthora de kop op gestoken. „Dat kost de boeren een vermogen." Zeeland en ook België bleven van die ziekte verschoond, maar kregen extreem veel regen te verduren. Regionaal waren er flin ke verschillen. Boeren die door de aanhoudende regen het natte land niet op konden om te oogsten, zijn flink getroffen, constateert Werkman. Daarentegen is het een superjaar voor degenen die de oogst op tijd 'achter de planken hadden', droog in de schuur en contractueel geen prijs vastgelegd hadden. De schaarste maakt dat er tot twee keer zo hoge prijzen ge vraagd kunnen worden. Consu menten hoeven niet bang te zijn dat die hoge prijs volledig doorbe rekend wordt. „Je moet de consu ment wel aan de piepers houden", zegt Werkman nuchter. Flink wat aardappeltelers hebben zich contractueel verplicht een be paalde hoeveelheid aardappelen per hectare te leveren. Direct aan een fritesfabriek, of middels een poolcontract aan een gezamenlijk inkoopverband. In zo'n contract staat bijna altijd dat bij overmacht middelburg - De twee Zeeuwse waterschappen willen twee mil joen euro reserveren voor een bete re afvoer van het regenwater en het herstel van verzakte oevers. De grote hoeveelheid regen die de afgelopen weken naar beneden is gekomen, toont volgens de water schappen aan dat de regen zo snel mogelijk naar gemalen afgevoerd moet worden. Oevers die in niet goede staat zijn, kunnen met het geld hersteld worden. Het probleem van een slechte af- niet geleverd hoeft te worden, legt Johan Sanderse van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) uit. Wie door de natte grond niet kan rooien, hoeft dus geen aardappels in te kopen om alsnog te kunnen leveren. Als ech ter niet in het contract is vastge legd over welk perceel het precies gaat, kan de boer wel verplicht worden aardappelen te leveren die hij op een ander (vrij) perceel wél heeft kunnen oogsten. In die situa tie zit bijvoorbeeld Jacco Dieleman uit Zaamslag, die chipsaardappe len teelt voor Lays. „Alle vrije aard appelen in mijn schuur, waar ik een beetje mee had kunnen specu leren, heb ik moeten afgeven." watering doet zich voor als grond van afgezakte oevers in de sloot te rechtkomt. Daardoor wordt de af- en doorvoer van water naar de ge malen beperkt. Als gevolg daarvan kan weer plaatselijk wateroverlast ontstaan tijdens hevige regen buien, omdat het water niet vol doende kan doorstromen naar de gemalen. De oevers waar op korte termijn problemen kunnen ont staan worden als eerste aangepakt. De algemene vergadering moet nog akkoord gaan met het geld. Is jouw leraar/lerares de leukste van allemaal? Meld hem/haar nu aan voor de PZC-verkiezing: koopzondag 21 november 12.00-17.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3