Boeren houden adem 21 zeeland PZC Kwart stemmen geteld Dansen rond de paal REGENVAL !S BOOSDOENER De aardappeloogst is rampzalig. Boeren houden rekening met een forse verliespost. Ze kunnen niets anders doen dan wachten op drogere tijden. De krant 5 weken voor 15 euro 1 Cel voor beroving op homo-plaats vrijdag 19 november 2010 Er zijn van die dingen die je ooit in je leven gedaan moet hebben. Paaldansen, bijvoorbeeld. Toen ik hoorde dat je hier in Zeeland op les kon, heel decent bij de sport school, hapte ik direct. Zes weken geleden hing ik voor het eerst in de paal. Erotisch was mijn debuut niet; eerder ontluiste rend. Worstelend met de paal had ik een aha-erlebnis. In een flits be greep ik dat paaldanseressen niet paaldansen omdat ze er zo goed uitzien, maar dat ze er zo goed uit zien dóórdat ze paaldansen. En dus zette ik door. Paaldansen heeft z'n voordelen en z'n nadelen. Voordeel: ik loop niet meer in gedachten tegen pa len op, want ik heb ze allemaal scherp in het vizier. Voortdurend scan ik de palen in mijn omge ving op bruikbaarheid. Zo weet ik inmiddels dat palen van verkeers borden niet zo geschikt zijn. Ja, wel het dunne stuk, maar dat zit te hoog. De vlaggenstok voor mijn huis komt aardig in de buurt, maar daar zit op cruciale hoogte een kikker om het touw aan vast te maken (en die wil je niet in je kruis krijgen, als je er sieriijk langs glijdt). Lantaarnpa len: te dik. De palen van de con structie waarop ik tapijten uit klop in de tuin: te roestig. Zo is er steeds wel iets. Ik weet intussen wel waar de ideale palen zich be vinden: in de trein. (Kijk maar op YouTube.) Prachtige, gladde pa len, van de ideale dikte, stevig ver ankerd in vloer en plafond. Nu het nadeel van paaldansen. Ik zit onder de blauwe plekken. Paal dansen vergt namelijk, net als tur nen, spierkracht en een behoorlij ke coördinatie. Heb ik allebei niet. Spierpijn en builen wél, nu. Toen ik me daarover beklaagde, merkte een collega meewarig op: „Zou het misschien zijn dat je, eh, nu je bijna vijftig bent, sommige dingen misschien niet meer zo goed kunt?" Point taken. Vorige week liep de cursus af. Het was een groot succes. Iedereen ging dóór, naar de gevorderden. En ik? Ik stuntel fijn nog eens met de beginners mee. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Edith Ramakers COIOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nami een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal inami ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (psj Stuur de bon naar; PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaol lotRvuWit om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan Oei, ik had niet ver wacht dat het zo nat zou zijn, anders had ik wel laarzen aangetrokken", zegt Rinus Breure, landbouwer uit Kats. Zijn klompen zakken weg in de zware Noord-Bevelandse klei. Tussen de aardappelbedden staat water. „De aardappels zijn verrot. Verderop is het hoger. Ik hoop dat het daar droger is." Rinus Breure en Pieter Marcusse, van loonbedrijf Marcusse uit Wis- senkerke kunnen even geen aard appels uit de grond halen. En hoe lang ze werkeloos aan de rand van het aardappelveld moeten staan, is ongewis. „Je weet dat de aardap pels goed zijn, maar je kunt ze niet oogsten. Dat doet pijn." Op kleigrond zou je nog wel kun nen rijden met de modernste ma chines, maar je kunt 'schudden wat je wilt de klei blijft vastplak ken aan de aardappels'. „Die aard appels zijn dan waardeloos voor de handel. Bovendien is het zo zwaar dat de machine diesel slurpt." Breure heeft op 50 hectaren aard appels gepoot, waarvan 7 hectaren nog niet gerooid is. De kostprijs voor 1 hectare is ongeveer 4000 eu ro. „De rest heb ik gelukkig bin nen. Maar het kan allemaal nog goedkomen." Hij weet waarover hij spreekt. „In 1974", zegt hij, „was het bar en boos. Toen heb ben we pas rond Kerst en zelfs in februari nog kunnen rooien. Het had toen nog niet gevroren, want daar kunnen de aardappels niet te gen." 1974 was ook het jaar dat de mili tairen ingezet werden om de aard appels te rooien „Tsja, dat hadden ze net zo goed niet kunnen doen. Die hebben een beetje met mod der gespeeld. Als je met het hand je alles uit deze klei moet halen, dan ben je er gauw klaar mee." Er kwam in dat jaar nog een schoolbus met kinderen langs om de Zeeuwse boeren te helpen. „Maar toen ze de modder zagen, begonnen ze te huilen. Wat dacht je, stadskinderen van 14, 15 jaar. Die schrokken van de 'viezigheid'. We hebben ze maar iets lekkers te eten gegeven en ze snel weer naar huis gestuurd." Breure gaat nog niet zo ver dat hij deze oogst met die van 1974 wil vergelijken. „Al zou ik het niet erg vinden, want toen kregen we ze uiteindelijk uit de grond." Marcusse vult aan: „Het was in 1998 misschien wel erger, want toen ging het rond deze tijd vrie zen en waren de aardappels dus waardeloos." Tien dagen geleden waren ze voor de laatste keer op het land om aardappels te rooien. „Ik ben dag en nacht doorgegaan, tot het weer ging regenen. We wilden redden wat er te redden was", zegt Mar cusse. In een van de loodsen bij Breure ligt een deel van de aardap pels opgeslagen. Aan de laatste la ding zitten klonten klei vastge plakt. Breure laat ze enkele maand jes drogen en maakt ze dan schoon. „Dan valt de klei er wel vanaf" Ze hebben alle uurtjes ge bruikt om op het land te werken. „Het was niet mogelijk sneller te oogsten. Misschien hadden we een dag langer aardappels kunnen rooien, maar toen hebben we geko zen voor uien." Alles schuift door de nattigheid op naar achteren. Niet alleen de aard appeloogst, ook de uienoogst is verlaat. „Er zitten hier nog 15 hec taren uien in de grond. Er moet nog 200 hectaren geploegd wor den en op 100 hectaren moet nog wintertarwe ingezaaid worden. Het inzaaien van graszaad is ook minder." MIDDELBURG - Een 26-jarige inwo ner van Bergen op Zoom is giste ren door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot een celstraf van 15 maanden waarvan 5 voor waardelijk. Er was 18 maanden waarvan 4 voorwaardelijk geëist. De Bergenaar werd ervan verdacht op 9 mei een automobilist op een homo-ontmoetingsplaats bij de parkeerplaats bij de Vierlingweg in Rilland van zijn geld, autopapie ren en bankpas te hebben beroofd. MIDDELBURG - Een kwart van de kiezers heeft tot nu toe zijn stem uitgebracht voor het nieuwe water schap Scheldestromen. Dat komt neer op 76.000 stemmen, blijkt uit een tussenstand. Voor het water schap kan alleen schriftelijk ge stemd worden. Officieel duurt de verkiezingsperio de tot dinsdag 23 november 12.00 uur. Mensen die het biljet per post opsturen moeten dit vóór morgen doen, adviseert het waterschap. Al leen dan kan TNT garanderen dat de stem op tijd is om mee te tel len. Daarna kunnen stemmers hun biljet afgeven op het water schapskantoor in Middelburg of Temeuzen. Dinsdag begint het tel len van de stemmen. Op 25 novem ber om 19.00 uur wordt de voorlo pige uitslag bekendgemaakt. Het verwerken van de stemmen is al te volgen op www.bis.nl/stream/ scheldestromen en op twitter via ©waterschap. Een kijkje nemen tijdens de open bare bijeenkomsten kan ook. Pieter Marcusse en Rinus Breure (r) wachten op mooier weer. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2