dag en nacht maken 23 i i Vijfjaar celstraf tegen Sluiskillenaar geëist voor smokkelen van speed Verzet tegen uitbreiding Vlaamse nertsenfokkerij leren omgaan met spraak- en taalproblemen Metalfeest met vijf bekende bands in De Pit 'De Piraat' Aardappelen rooien op nat land bi ei 0 9 Ei: IJlt Viertal van Carmen Comes d in Ledeltheater -If- vrijdag 19 november 2010 bij Zeeuwse ouders van kinderen met ESM ontstond tijdens een cur sus, die geleid werd door Riet Grauwels. Caroline Houmes, moe der van Renée, verzuchtte net als andere ouders, dat er zo weinig toegankelijke literatuur is over ESM. Het zijn vooral de praktische tips die ontbreken, maar waarmee ouders en kinderen in het dage lijks leven zo veel beter uit de voe ten kunnen. Ook erkenning en be grip van wat er in het hoofd van een kind omgaat en waar het stokt, blijken een verschil van dag en nacht te kunnen maken. „Als er dan zo weinig is voor ouders en familie, dan maken we het maar zelf, hebben we ge dacht", zegt Riet Grauwels.„Anne- lies Baarends, teamleider van Au- ris in Goes, ging achter de fondsen aan, onze directeur Peter Strating maakte de foto's en Van Tricht in Utrecht wilde het graag uitgeven." De opzet van het boek is in wezen simpel: Caroline Houmes inter viewde zes ouders van kinderen met ESM, die in de meeste geval len ook met andere stoornissen als autisme, Gilles de la Tourette en stotteren te maken hebben. Riet Grauwels voegde er een uitleg, spe cifieke praktische tips en een litera tuurlijst aan toe. „Die boeken zijn niet allemaal van kaft tot kaft mak kelijk leesbaar, maar mijn ervaring is dat ouders echt alles willen we ten wat er te weten valt." Uit alle interviews blijkt hoezeer Zeeuwse ouders met de ongrijpba re diagnose ESM hebben gewor steld en hoezeer een beter begrip van de stoornissen de wanhoop heeft helpen verdrijven" Riet Grauwels verwondert zich over de absolute open heid waarmee de ouders het gesprek zijn ingegaan. „Dat maakt het boekje echt waardevol, omdat het aan erkenning nog dik wijls ontbreekt. Veel mensen ver warren spraak- en taalproblemen met een taalachterstand, maar dat is iets anders. Een taalachterstand kun je inlopen een taalstoornis niet. Daar hou je je hele leven last van en het kan je pijnlijk beper ken in je ontwikkeling. Ouders wil len het beste voor hun kinderen. Ze willen dat ze dingen kunnen le ren en zich emotioneel stabiel ont wikkelen. Dit boekje kan daarbij helpen." Maar niet alleen ouders en familie van kinderen met ESM kunnen hun voordeel doen met het boek je. Leerkrachten in het basis- en voortgezet onderwijs zullen er ge drag in kunnen herkennen van kinderen met een wat lichtere taal stoornis. Auris ziet van de groep kinderen met een ernstige taalstoornis een groot deel: de kinderen met een 'rugzakje'. De groep begeleidt de kinderen in het reguliere en specia le basisonderwijs, in het voortge zet onderwijs en op mbo-scholen. Ik ben niet perfect, nou enl Riet Grauwels en Caroline Houmes, met fo tografie van Peter Strating. Uitgegeven door Van Tricht in samenwerking met de Koninklijke Auris Groep. 15 euro, ex clusief verzendkosten. Te bestellen via www.vantricht.nl nssKgsgsaBaassssaaE door Canis Zijlmans sluiskil - Zijn gezin zat vanaf 2007 tot vorig jaar in de schuldsanering. Maar met zijn werk als trucker én met andere handel verdiende een 33-jarige Sluiskillenaar er flink wat bij, waarvoor hij deze week te recht stond bij de rechtbank in Rotterdam. Justitie eiste vijf jaar cel tegen de man voor het bezit van speed en een poging tot het smokkelen van dope. De Sluiskillenaar liep tegen de lamp dankzij een tip bij Meld Mis daad Anoniem. Hij zou een luxe le ventje leiden dankzij amfetamine smokkel op Engeland. De Mare chaussee controleerde juni vorig jaar in Europoort zijn wagen met een röntgenscan. In een geheime laadruimte in zijn koeltrailer bleek ruim 130 kilo speed met een straat waarde van 800.000 euro verbor gen te zijn. „Ik weet van niks", verkondigde de Sluiskillenaar voor de recht bank in Rotterdam. Een onbeken de 'Anton' had hem echter vijf keer gebeld na zijn arrestatie, waar schijnlijk om te vragen waar de do pe bleef. Maar de politie trof bij de man thuis veel dure spullen aan: een nieuw ingerichte tuin met luxe barbecuekachel; laptops, elf mobieltjes, flatscreens en een volle terneuzen - Vijf metalbands, die samen toeren onder de naam Threat of Europe 2010, treden van avond op in De Pit in Terneuzen. De stijlen van de bands variëren van industrial metal tot metal-co- 1 is de Canadese band - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Vrijdag, zaterdag en zondag geopend Duinweg Oostkapelle Threat Signal. In Cold Blood uit Italië, M.A.N, uit Zweden, Sybreed uit Zwitserland en Raunchy uit Denemarken treden vóór de abso lute hoofdact op. De eerste band staat om 20.00 uur op het podium. Entree kost vijf euro. zaamslag - Aardappelen rooien op nat land, dat kan met de nieuwe aard appelrooier van DeWulf uit Roeselare. Dealer Rovem uit Terneuzen hield er gisteren een demonstratie mee. Zo'n 150 boeren kwamen kijken. De rooier op rupsbanden kan elf ton bunkeren en kost 500.000 euro. foto Peter Nïcolai door Harmen van der Werf koewacht - In zowel Nederlands als Belgisch Koewacht groeit het verzet tegen een forse uitbreiding van nertsenfokkerij Leonhard. Het bedrijf staat net over de Nederland se grens aan de Riet in Belgisch Koewacht en wil de capaciteit op voeren van maximaal 5.000 nert sen tot maximaal 60.000. Direct omwonenden hebben al be zwaar aangetekend. De dorpsraad van het Nederlandse Koewacht volgt. Dorpsraadvoorzitter Gino Schuerman vindt dat onvoldoen de maatregelen worden genomen tegen stankhinder. De fokkerij is gevestigd in de gemeente Stekene. Het schepencollege van Stekene vindt de eisen ook niet streng ge noeg, aldus milieuambtenaar )an Van Dooren, en heeft dit gemeld aan de provincie Oost-Vlaanderen, die eind dit jaar over de aanvraag voor een milieuvergunning beslist. CDA-raadslid Jaap Scheele heeft B en W van Terneuzen gisteren schriftelijk gevraagd 'al het mogelij ke te doen om te voorkomen dat de megastal het woongenot in Koe wacht in gevaar brengt'. Morgen genieten van onze NIEUWE Leolux Studio bankrekening. „Geld gespaard, ver diend met sigaretten- en textiel handel én spullen goedkoop ge kocht op Marktplaats", verklaarde de verdachte. De aanklager geloofde hem niet. De Sluiskillenaar had namelijk eer der bij de politie, tegen de officier van justitie en de rechter-commis- saris gezegd dat hij wist dat hij 'iets' smokkelde. Voor de Rotter damse rechtbank trok hij die ver klaring in. „Ik zei dat, omdat ik ge noeg had van de ondervragingen." „Dat was dan niet slim", reageerde de aanklager, die vasthield aan de eis van vijfjaar gevangenisstraf. Uitspraak over 2 weken. ...bij aankoop een unieke, gesig neerde zeefdruk van de Zeeuwse kunstenaar Ronald Debbaut! Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl de Jonge Hoek van Oijke modern living easy living design living 0 k woonconcept oostburg - Carmen Gomes Inc. zorgt morgen een concert met souljazz en een snufje blues in het Ledeltheater in Oostburg. Het pro gramma Sin and Soul begint om 20.15 uur. De muziek van Carmen Gomes Inc. ontstaat waar soul en jazz el kaar ontmoeten. De vier muzikan ten brengen sinds vijftien jaar een passievolle mix van jazz, blues en soul. De muzikanten spelen num mers van onder anderen Sam Coo ke, Bill Withers, Stevie Wonder, Otis Redding, Etta James en Ray Charles. Kaarten kosten 15 euro en zijn te reserveren bij het Ledeltheater. ook Papiaments. foto Peter Strating

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29