De grote i6l consument Peertjes met intuïtie eten met puck Robijnrode stoofpeertjes, bijgerecht voor vier personen vrijdag 19 november 2010 door Puck Kerkhoven k*. Koken is, behalve de berei dingstechnieken beheer sen, warenkennis heb ben en gevoel voor tem- ^peratuur, ook vooral een kwestie van creatief en associatief denken. Wat past goed bij elkaar en waar om? Tegelijkertijd moet je ook lef hebben. Ik lag de afgelopen week gebles seerd op bed en mijn lief, die met verve de rol van mantelzorger op zich neemt, wilde me verwennen met zelfgemaakte stoofpeertjes. We hebben een heerlijk perenre cept, waarbij behalve rode wijn en een kaneelstokje een paar flin ke eetlepels bessengelei gaan. Dat is een 'geheime' tip van een chef, waarbij ik ooit stage liep. Maar aangezien onze steeds slechter ge sorteerde buurtsuper geen bessen- Veel culinaire klassiekers zijn ontstaan uit vergissingen gelei meer in het assortiment heeft, nam hij noodgedwongen zijn toevlucht tot cranberrycom pote. Goed bedacht: ook friszuur, Aook rood van kleur, ook heerlijk bij wild of stoofvlees. Het experiment pakte smakelijk uit Het wrange van de cranber ry's combineerde prachtig met de zachtzoete peertjes, die intens rood kleurden, veel roder dan met de bessengelei. Zeker weten dat deze robijnrode juweeltjes dit jaar op de kerstdis prijken. Heerlijk als tweede groente, naast bijvoor beeld spruitjes, groene kool of ro- ^de kool. Maar zolang hoeven we hopelijk niet te wachten. Wat is er op tegen om ze dit weekend weer op tafel te zetten? Mijn schoonmoeder, die uit West-Brabant komt maar Zeeuw se roots heeft, denkt bij stoofpe ren onmiddellijk aan spek. Haar moeder kookte stoofperen uit ei gen tuin in de schil, samen met een flink stuk vers spek van het pasgeslachte, eigen varken. Achter af werden de schillen van de pe ren gepeld en werd het spek in 'stukjes gesneden. Dat at je dan met gekookte aardappels. Als meisje kon ze zich niets lekker- ders voorstellen. benodicdheden: 12 kleine stoofpeertjes (Gieser Wildeman); 0,5 liter wa ter; 0,5 liter rode wijn; 50 gram suiker; schijf citroen; 1 kaneelstokje; halve pot cranberrycompote. bereidingswijze: Schil de peertjes zorgvuldig, maar laat de steeltjes zitten. Schik ze met de steeltjes naar boven in een pan waarin ze precies naast elkaar passen. Vermeng water, wijn, suiker en cranberry compote. Schenk over de peertjes zodat ze helemaal onder staan. Voeg citroen en kaneelstokje toe. Zet op een klein vuurtje en laat aan de kook komen. Laat 3 uur heel zacht pruttelen. Verwijder de citroen en het kaneelstokje en laat afkoelen. tip: Wil je een dikkere saus, kook het kookvocht dan verder in en leng aan met aardappelzetmeel, losgeroerd in koud water. Zijn er misschien lezers die zich deze traktatie van peren met spek herinneren of het recept ervoor hebben? Welk spek gebruik je: zuurkoolspek, rookspek of spek lapjes? Ik zou het graag een keer voor haar maken. Reacties graag sturen naar info@puckkerkhoven.nl. Koken wordt pas echt spannend en uitdagend als je niet de geijkte weg volgt die je van A via B veilig naar C brengt. Als er iets fout gaat en je lost het op, als je misgrijpt met een ingrediënt en je vindt een beter alternatief. Juist dan ont staan nieuwe, verrassende smaak combinaties. Dan kom je weer een stapje verder. Veel culinaire klassiekers zijn ont staan uit vergissingen. Voorwaar de is wel dat je niet bang moet zijn fouten te maken. Koken met je beide hersenhelften, noemt meesterkok Angelique Schmeinck dat. Met de logica en de orde van de linkerhersenhelft en de intuï tie, de emoties en de fantasie van de rechterhersenhelft. Ze sluiten elkaar niet uit. Als het goed is, ver sterken ze elkaar juist! Angelique Schmeinck schreef hier over een uitermate boeiend boek: 'Smaakvrienden', uitgegeven door De Jonge Hond. Ik zou het geen kookboek willen noemen, deze 384 pagina's tellende pil, en toch ook weer wel. Er staan slechts en kele, zeer beknopte recepten in en geen gelikte foto van een gerecht. Maar ze behandelt wel alle groen ten die wij kennen: van aardpeer tot zuurkool. Daarbij associeert ze er, volgens een geordende metho de, lustig op los. Welke bereidings technieken kun je erop loslaten, wat past er goed bij qua vlees, wild, gevogelte, vis, schaal- en schelpdieren? Welke andere groenten en fruitsoorten, welke kruiden en specerijen, welke sau zen, dressings, meelspijzen, kazen en zuivelproducten? Ik denk aan mijn stoofpeertjes en had zelf al de associatie met spruitjes. En ja hoor, ze staan er tussen. Samen met de cranberry's en, mmm... goed idee, geroosterde hazelnoten. Voor de hand ligt het om wildzwijnskoteletjes erbij te serveren, maar ik kijk voor de grap toch even bij de suggesties in de categorie vis. Gerookte en gestoomde makreel. Yes! Gewel dig boek! VOOR DE KLEINE TECHNEUTJES Smartmax stimuleert ruimtelijk in zicht en driedimensionaal knutse len, dat werk. Tip (3,5), een 'echte bouwer', gaat er enthousiast mee aan de slag. Simpel idee: bollen en staafjes met magneten aan elkaar koppelen. Maar echt lang kan het hem niet bekoren: bolletje links, staafje rechts. Staafje links, bolletje rechts. Het bouwsel blijft wat ab stract. Gelukkig is er nog nichtje Sofie (13), die zomaar een mi- ni-Atomium tevoorschijn tovert. Een raket, een brug, het moet met enige fantasie ook tot de mogelijk heden behoren. Voor de techneut jes onder ons. Smartmax Magnetic Discovery, Smart, 0-4 jaar, adviesprijs 34,95 euro, www.smart.be RAPPORTCIJFER 7 BAOOCTOPUS ZONDER BUBBELS Bubbel Badoctopus, die zou ma ma's badschuimfles toch moeite loos moeten verslaan als favoriete badspeeltje van de tien maanden oude Julian? Hang 'm aan de bad- rand, druk op de met grappige plaatjes versierde tentakels van het vrolijk gekleurde, interactieve zee dier en hij babbelt grappige geluid jes en aanste kelijke melo- jÈk dietjes. Leuk! A waarmee de octopus belooft heu se bubbels te blazen, kre gen wij helaas niet aan de praat. Pluspunt is wel dat Bubbel zich met zijn twee zuignappen stevig aan de badrand vastklemt. Zó ste vig dat Julian zich er makkelijk aan kan ophijsen. Om vervolgens ma ma's badschuimfles te pakken! Bubbel Badoctopus, VTech, 0-4 jaar, adviesprijs 24,95 euro, www.vtechnl.com RAPPORTCIJFER 7 TREURIGE OGEN VOOR DE SMARTCAR De houten auto lokt Joshua (5). Omdat ie wielen heeft en vrolijke oogjes op de zes gekleurde blok ken. Een eenvoudig concept met de nodige uitdagingen, die op speelse wijze worden aangegaan. „Nu hoort ie de treurige ogen te hebben." Pas na enige tijd ontdekt moeder dat Joshua het resultaat na bouwt en niet het voorbeeld, zoals het begeleidend boekje meldt. Het maakt Joshua al lemaal niet uit. Tot zijn speel- plezier plots klaps op houdt, precies op het aangegeven niveau van een 5-jarige. Maar toch wordt de smartcar liefdevol opgenomen in zijn wagenpark. Met de blokken eruit, kun je er weer veel andere auto's mee vervoeren. Smartcar, Smart, 4-6 jaar, adviesprijs 24,95 euro, www.smartgames.eu RAPPORTCIJFER 7 KIDIZOOM ZELFS OP DE TRAP Een camera is een geheide hit bij Joshua (5) die vanaf zijn 3e al fo tografeert. Bovendien heeft hij de VTech samen met zijn vriend jes cadeau gedaan aan klas genootje Wik, die naar Australië is verhuisd. „Stap niet in het ver keerde vlieg tuig", hebben ze met veel ple zier op het af- scheidsfilmpje geroepen. Jos hua kickt ook op de spelle tjes. De gekke keuken, waar bij ingrediën ten in een pannetje moeten ko men, is favoriet en zorgt voor veel hilariteit. De camera wegleggen, blijkt het lastigste van de Kidi- zoom. Joshua filmt ook als hij van de trap afkomt. Hij houdt er een schram aan over én een filmpje met hartverscheurend gehuil, dat hij nog vaak met trots vertoont. Kidizoom Video Camera, VTech, 4-6 jaar, adviesprijs 69,95 euro, www.vtechnl.com RAPPORTCIJFER 9 DE AUTO POWER GAAT 'KAPOT SNEL' 'Wow' is de eerste reactie van de tweeling Ismael en Ibrahiem (10) als de auto er 'kapot snel' vandoor gaat. De racer zit stevig in elkaar, kan tegen een stootje en ziet er su per stoer uit. De wielen kunnen ge wisseld worden, waardoor je er de ene keer een raceauto van kunt maken en de an dere keer een monsterauto. De au to gaat heel snel en dat maakt het gaaf en uitdagend om goed te stu ren. De jongens gaan al snel met de racer naar buiten, waar het nog harder gaat dan binnen. Al snel ko men ook kinderen uit de buurt meekijken. 3-1 RC Auto Power XTR, Spectron, 6-8 jaar, adviesprijs 59 euro, www.spectronsates.nl RAPPORTCIJFER 10- I GIERENDE LACH MET I MINOTAURUS Cool! Luka (7) en Jente (5) zijn ra zend enthousiast bij het zien van de doos Lego Minotaurus. Net als hun ouders, want een combinatie van bouwen en Mens-erger-jeniet, wat Lego Minotaurus feitelijk is, lijkt ook voor volwassenen geen straf Lego zegt dat je zelf extra spelregels mag bedenken om de moeilijkheidsgraad aan te passen. Dat werkt de fabrikant in de hand door de speluitleg in vier talen be halve Nederlands mee te leveren. Het enige 'foutje'. Luka en Jente gieren het uit als de minotaurus, de bewaker van het met legostuk jes gebouwde labyrint, papa's pion netje terug naar zijn hok jaagt. Of als mama's pad in het doolhof wordt geblokkeerd door een muur. Toch wint mama twee keer achter elkaar. Dan blijkt het voor een 5- en 7-jarige best moeilijk je niet te ergeren. Lego Spellen Minotaurus, Lego, 6-8 jaar, adviesprijs 24,99 euro, http://market.lego.com RAPPORTCIJFER 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 16