Fossiele botten als abstracte kunst Weblog over kunst en cultuur in Zeeland Original Zealand Streetparade Jazzband stopt agenda Film Green Day Poëziebundel vrijdag 19 november 2010 Lees Cultura Zeelandica via www.pzc.nl/blog ZEEUWS MUSEUM Expositie combineert collectie genootschap met werk van Maartje Korstanje door Rolf Bosboom Moderne sculpturen in het Zeeuws Museum, getoond op sokkels en uitgekiend uitge licht. Abstracte kunst dus. Zou je denken tenminste, want in werke lijkheid zijn het fossiele botten van veelal miljoenen jaren oud. Het museum laat bezoekers er met andere ogen naar kijken in de ten toonstelling Soort van steen, die morgen wordt geopend. Het gaat om botten afkomstig uit de collectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Samensteller/curator Ivo van Werkhoven koos bewust voor een alternatieve manier om de fossielen te presenteren. „Er zijn een heleboel verhalen te ver tellen over de botten, die ook al tijd aanleiding zijn geweest tot het aanstaan van bepaalde mythes. Die vertellen we juist niet. Onze insteek is de kracht van de verbeel ding." Van Werkhoven ging uit van de fi losofische theorie van het sublie me. „Het gaat om een gevoel van angst, maar doordat je niet werke lijk fysiek wordt bedreigd, komt er een gevoel van opluchting achter aan. Die mix van gevoelens wordt het sublieme genoemd." De eerste vondsten van de vaak imposante fossiele botten van bij voorbeeld mammoeten wekten dat sublieme gevoel op. „De men sen wisten toen überhaupt niet dat dit soort dieren hadden rond- Werk van Maartje Korstanje. De fossielen worden in het Zeeuws Museum getoond op sokkels, als moderne sculpturen. Museum, Abdijplein, Middelburg. Geopend: di. t/m zo. 11.00-17.00 uur. ir~ 'Soort van steen' wordt morgen om 15.30 uur officieel geopend, samen met de twee andere nieuwe exposities: 'Ons dagelijks brood' en 'Sits, grein bombazijn'. Morgen Zeeuwse Dag Het museum houdt morgen van 11.00 tot 17.00 uur Zeeuwse Dag. De toe gang is dan gratis en er zijn diverse acti viteiten. Het programma: 12.00 en 13.00 uur: Rondleiding ex-^* positie 'Soort van steen'. 12.00-15.00 uur: Open atelier: kin derworkshops en mobiel naai-atelier. 12.30 en 14.30 uur: Rondleiding langs modetentoonstellingen. 14.00-15.00 uur: Expertmeeting. Be zoekers kunnen eigen fossiele strand vondsten laten onderzoeken. 15.00-15.30 uur: Modepresentatie met collectie Elis Vermeulen. 9 16.15 uur: Optreden Smout. gelopen." Ook de modernistische kunstenaars in de vorige eeuw streefden het sublieme na. Zij shockeerden door zich af te keren van de idee van schoonheid. In plaats van de wereld na te boot sen, kwamen zij met steeds ab stractere vormen. Het Zeeuws Museum combineert beide aspecten van het sublieme. „Bij de selectie van de botten viel me op dat ze vaak een abstracte vorm hebben. Het zijn bijna sculp turen", zegt Van Werkhoven. „Ik presenteer ze daarom niet in een natuurhistorische setting, maar als abstracte kunstwerken." Om de verbeelding de ruimte te geven, staan de objectteksten ook niet direct bij de botten, maar op de wand. De meeste fossielen wor den ook nauwelijks herkenbaar ge toond. De schedel van een spits- snuitdolfijn doet bijvoorbeeld door de wijze van presentatie in eerste instantie denken aan een fal lus. In de laatste zaal kunnen be zoekers met tekenmaterialen zelf actief aan de slag. Een onderdeel van de tentoonstel ling is een indrukwekkend sculp tuur - van onder meer karton en purschuim - van de Zeeuwse kun stenaar Maartje Korstanje, die mo menteel ook in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede exposeert. Het werk in het Zeeuws Museum maakte ze oorspronkelijk voor een expositie in Den Bosch. Het werk van Korstanje, dat even eens een duidelijk beroep doet op de verbeelding en waarin net zo zeer angsten worden gesubli meerd, past naadloos in Soort van steen. „Haar sculpturen zijn vaak expliciet dierlijk", zegt Van Werk hoven. „Dit is juist wat organi- scher, botachtiger, waardoor het heel mooi aansluit bij de fossielen. Het lijkt op een hoop botten waar iets overheen is getrokken." Expositie 'Soort van steen', vanaf mor gen t/m 3 april 2011 in het Zeeuws foto's Ruben Oreel OOSTKAPELLE - Na zestien jaar houdt The Original Zealand Street parade lazzband op te bestaan. De gevorderde leeftijd van de bandle den en andere overwegingen heb ben de band doen besluiten er een punt achter te zetten. De groep was een vaste waarde op onder meer de jazzfestivals in Mid delburg en Domburg, maar trad ook veelvuldig elders in Zeeland en daarbuiten op. Op zaterdag 27 november geeft The Original Zealand Streetparade Jazzband een gratis feestelijk af scheidsconcert in De Halve Maan aan de Schoolstraat in Oostkapel- le. Dat begint om 20.00 uur. Meer agendanieuws en de volledige filmagenda staan op de website van deze krant. OP PAD Arnemuiden Winterfair. Dorpskern, 15.00-21.00 uur. Nieuwerkerk Discozwemavond. Zwembad Dol-Fijn, 19.15-20.45 uur. Zierikzee Themamiddag Beter Slapen. MFC, 14.00-16.00 uur. PODIUM Goes Onemanshow Huub Stapel. Uitverkocht. Theater De Mythe, 20.00 uur. **Rock roll-avond avond met de band Johnny Slipper Heartbreak Cafe, 21.30 uur. Groede Herfstvoorstelling Adrie Oosterling, met een keuze uit zijn complete repertoire in dialect en Nederlands. De Twee Duiven, 20.00 uur. 's-Heer Hendrikskinderen Benefietoptreden blues/pop/rockforma tie Blame-D, t.B.V. Surplus Oekraïne. Café De Oranjeboom, 21.30 uur. Kortgene Jeroen Leenders, winnaar juryprijs Leids Cabaret Festival 2010, treedt op. De Pompweie, 20.00 uur. Middelburg Muziektheatervoorstelling Moviestars met Mariska van Kolck. Stadsschouwburg, 20.00 uur. *Celliste Timora Rosier en pianiste Klara Würtz geven concert op uitnodiging van Stichting Kamermuziek Zeeland. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. *De Middelburgse organiste Margreeth de Jong presenteert nieuwe cd. Tevens première van haar jongste compositie. Nieuwe Kerk, 20.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Van Dijk, Van de Meeberg, De Vries met 'Dat hakt er in', cabaretesk theater. De Wegwijzer, 20.30 uur. Ovezande Voorronde bandcompetitie 2nd Influenz. De Klomp, 20.00 uur. Rilland Javier Guzman. Uitverkocht. Luctor et Emergo, 20.00 uur. Terneuzen 'Bijbabbelen' is een oudejaarsconference van Arie, Wilko en Menno. Scheldetheater, 20.00 uur. *De Threat of Europe 2010 tour brengt metal, met de formaties Threat Signal (Ca nada), Raunchy (Denemarken), Sybreed (Zwitserland), M.A.N. (Zweden) en In Cold Blood (Italië). De Pit, 20.00 uur. Vlissingen De Zeeuwse Komedie met voorstelling 'Nooit meer dansen'. Vestzak '99, 20.15 uur. VLISSINGEN - Bioscoop CineCity in Vlissingen vertoont maandag 22 november (21.00 uur) eenmalig de concertfilm Green Day's 21 st Centu ry Breakdown. Het Amerikaanse punktrio Green Day speelt hierin al haar hits. MIDDELBURG - Bij uitgeverij Mea Sponte is de poëziebundel Blinde Tijd verschenen, met werk van de Middelburgse stadsdichter Johan-*- nes Herman Buma en Êlvin Marte- ijn, Wilhelm Paul en Emiel de Kam. Het gaat om werk dat zij de ze maand voordroegen tijdens de Poëziemanifestatie Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15