II vandaag uitgelicht Albino's Zonnebrandcrème van groot belang Voor het eerst is in Tanzania een albino in het parlement gekozen. Dat is bijzonder omdat albino's in dat land hun leven verre van zeker zijn. De jacht op hen is geopend. Ook op het parlementslid, zo bleek deze week. I foto Jens Grossmann/HH Wat begon met één simpele goedgevulde doos in 2004, is uitgegroeid tot hulp aan 2500 albino's in Afrika. De Stichting Afrikaanse Albino's probeert de kwali teit van leven te verbeteren met een simpel product: zonnebrandcrème. vrijdag 19 november 2010 'Albino's kunnen niet sterven' door Miriam van den Brartd Mijn tegenstan ders maakten me belachelijk. Ze zeiden dat albino's vitami ne C missen en dat ze daarom niet kunnen naden ken." Salum Khalfani Bar'wani is als eer ste albino verkozen tot parlements lid in Tanzania. „Mensen geloof den nooit dat een albino of een ge handicapte zon kans zou krijgen zonder te zijn voorgetrokken. Nu geloven ze dat we capabel zijn", zo vertelde hij, enkele dagen na de verkiezingen van 31 oktober. Tot zover het goede nieuws uit Tanzania. Het slechte albino- nieuws kwam deze week uit de mond van diezelfde Bar'wani. „We hebben informatie ontvan gen dat een groep van vijf men sen, sommigen met militaire trai ning, mij in het geheim op de hie len zitten sinds ik gekozen ben." Het is voor Bar'wani zaak dat de achtervolgers hem niet te pakken krijgen. In drie jaar tijd werden in Tanzania al zeker 57 albino's ver moord. Eind oktober nog werd het lichaam van een albinojonge tje in stukken gesneden terugge vonden op de grens tussen Tanza nia en Burundi. De Tanzaniaanse politie arresteerde vijf mannen die het jochie uit zijn huis hadden ont voerd. Zij zouden hoofd, armen en benen van de jongen bij zich hebben gehad. De moord, hoe gruwelijk ook, is geen uitzondering. Lichaamsdelen van albino's worden verkocht aan medicijnmannen die er magische drankjes van maken. Volgens Afri kaans bijgeloof wordt degene die zo'n albinodrankje tot zich neemt rijk en gelukkig. Albino's in Oost-Afrika zijn hun le ven daarom niet zeker. Ze zijn bang te worden ontvoerd en te ein digen zoals het 9-jarige jongetje. De moorden zijn niet iets van de laatste jaren, maar de aandacht er voor is wel toegenomen. Franck Alphonse van de Hand of Africa Foundation, zelf afkomstig uit Tanzania, zegt dat moorden vroeger vaak niet werden opge merkt. „Volgens het Afrikaanse bij geloof kunnen albino's niet ster ven, slechts verdwijnen. Dus als er een verdween maakte niemand zich daar bijzonder veel zorgen over. Het kon ze weinig schelen." De wereld voor albino's is de laat ste jaren zeker gevaarlijker gewor den sinds medicijnmannen- en Aibinisme is een erfelijke afwij king. Het lichaam maakt geen pig ment aan. Hierdoor hebben albi no's witte haren, een witte huid en zeer lichte ogen. Door het gebrek aan pigment mis sen albino's de bescherming tegen UV-straling. Ze verbranden erg snel. Hierdoor is het risico op huid kanker groot. Ook kan de UV-stra ling het netvlies van de ogen be schadigen. Albino's zijn ondanks dat al vaak slechtziend. Simpele oplossingen zijn zonne brandcrème en een zonnebril, maar deze zijn niet altijd voorradig. Beide ouders moeten drager zijn van het recessieve gen dat aibinis me veroorzaakt, wil het kind ook een albino zijn. Aibinisme komt we reldwijd voor bij zo'n 1 op de 17.000 tot 20.000 mensen. In Afri ka ten zuiden van de Sahara ligt MADAGASKAR infographic: CRW die verhouding heel anders. Daar is 1 op de 2.000 tot 5.000 mensen al bino. De reden is onbekend. Albino's in Afrika worden niet al leen vaak gediscrimineerd, maar worden ook slachtoffer van ver krachting, mishandeling en moord. Volgens Under The Same Sun, een Canadese stichting die zich in zet voor albino's in Afrika, zijn vol gens de officiële cijfers tussen 2007 and 2010 66 personen met aibinisme aangevallen in Tanzania. Daarvan overleden er 57. Ledema ten werden afgehakt en verkocht aan medicijnmannen. De cijfers zijn volgens de albinogemeenschap zelf te laag. Het aantal aanvallen in Tanzania ligt volgens hen rond de 100. De daders worden zelden opge spoord. In augustus werd een 28-ja- rige Keniaan veroordeeld tot 17 jaar cel. Hij zou gepoogd heb ben een albino te verkopen voor 250.000 dollar. In buurland Burundi, waar de afge lopen jaren zo'n 15 albino's zijn ge dood, worden daders vaker ver volgd. In 2009 werden acht men sen veroordeeld. Salum Khalfani Bar'wani foto Yasuyoshi Chiba/AFP vrouwen hun zinnen op de li chaamsdelen van de albino's heb ben gezet. De Tanzaniaanse presi dent Jakaya Kikwete benoemde in 2008 een albinovrouw tot parle mentslid. Hij wilde duidelijk ma ken dat hij de handel in lichaams delen afkeurde. Ook trok hij ver gunningen in van traditionele ge nezers. Volgens Martin van Vliet, onderzoeker van het Afrika Studie Centrum in Leiden, werkte die be noeming heilzaam voor de albi no's. „Ik heb vorige week nog een albino gesproken in een klein Masaï-dorp. Hij vertelde dat door de benoeming van die vrouw er meer aandacht is gekomen voor het probleem. Op tv, maar zelfs in de kleinste gehuchtjes werd door de landelijke en lokale overheden en maatschappelijke organisaties geprobeerd voorlichting te geven. Bijvoorbeeld door het opvoeren van theaterstukjes." De Hand of Africa Foundation, ge vestigd in Nederland, is een organi satie die albino's in Tanzania pro beert te helpen, onder meer door onderwijs te regelen en voorlich ting te geven. Het dagelijks leven van albino's is zonder de eeuwige dreiging van ontvoering al moei lijk genoeg, zegt Alphonse. „Ze gaan zelden naar school en vin den geen werk. Ze worden gepest of genegeerd. Er zijn geen medicij nen. Familie laat hen links liggen. Het is niet zelden dat een man zijn vrouw buiten trapt als ze een albinokindje heeft: gekregen. Hij denkt dat het alleen aan haar ligt. Vervolgens is zo'n vrouw arm, lijdt ze honger en heeft ze ook nog haar kind om voor te zorgen." Dat albino's in Tanzania en buur landen Burundi, Rwanda en Con go zwaarder getroffen worden door bijgeloof dan albino's in an dere delen van Afrika, heeft vol gens Alphonse te maken met de verschillende invullingen van dat bijgeloof Per regio gaan er andere verhalen over de 'geneeskrachtige werking' van albino's. Zo worden in Zimbabwe vrouwen verkracht omdat mannen denken dat ze daardoor van hun aidsbesmetting afkomen. Het resultaat: de man nen blijven ziek, en de vrouwen worden het ook. Lichaamsdelen van albino's wor den voor duizenden euro's verhan deld. De daders worden soms ach terhaald, en ook soms voor de rechter gebracht. Maar veel moor den blijven onopgemerkt voor de buitenwereld doordat ze zich bij voorbeeld in zeer afgezonderde ge bieden voordoen. En of albino's veel opschieten met het berechten van de daders is ook maar de vraag. Volgens de in de VS gevestigde lobbygroep Salif Keita Global Foundation, van een bekende albino-zanger, zitten er politici en zakenlieden achter de handel in de lichaamsdelen. Alp honse vreest dat Bar'wani niet veel zal kunnen bereiken in het parlement. „Ik ben er van over tuigd dat politici betrokken zijn. Zij kunnen de prijs betalen voor een albino. De animo om er echt iets tegen te doen zal dus niet heel groot zijn. Daarnaast is Bar'wani van de oppositie. De heersende partij wil geen succesjes voor de oppositie." De voorzitter van de Hand of Afri ca Foundation gaat binnenkort weer naar Tanzania. Hij wil het al bino-parlementslid ontmoeten. „Ik wil met hem praten over on derwijsprojecten. Het is heel moei lijk voor ons om voldoende geld binnen te halen. Misschien kan hij helpen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11