iolalbinisme Salif Keita ontsnapt aan ellende dankzij muziek vrijdag 19 november 2010 Een albino krijgt in een opvanghuis van een liefdadigheidsinstelling in Kabanga, Tanzania, een bord met eten. Vijftig albino's hebben er hun toevlucht gevonden. De Malinese zanger Salif Keita is wellicht de be kendste albino ter wereld. Hij ging muziek maken omdat hij het 'zwarte schaap' was. „De discrimi natie neemt toe." door Arne Doornebal Terwijl Salif Keita (6i) de zaal plat speelt voegt een groepje Ugandese albi no's zich op het podium bij hun held. Keita wordt ge roemd om zijn muziek en gepre zen vanwege zijn tomeloze inzet voor de rechten van albino's. Keita zegt geen hinder meer te on dervinden van vooroordelen over zijn albinisme sinds hij een suc cesvolle zanger werd. „In West-Afrika worden albino's niet vermoord, zoals in Tanzania. Maar het leven is erg moeilijk voor ze", vertelt de zanger na af loop van zijn concert. „De situatie verslechtert overal in Afrika. De discriminatie neemt met de dag toe." Op zijn laatste cd, La Difference, ('het verschil') zingt Keita over dit onderwerp: 'Ik ben zwart. Mijn huid is wit. Zo is het goed. Het verschil is mijn verschil. Ik ben een blanke man. Mijn bloed is zwart. Mooi is dit verschil'. Kei ta zegt dat hij, voor hij bekend werd door zijn muziek, 'het zwar te schaap was'. Om die reden ook is hij muziek gaan maken. „Het was mijn ontsnapping. Als buiten beentje besloot ik er helemaal voor te gaan en te laten zien wat ik in mijn mars had." Salif Keita tijdens een optreden. foto CPD Dansend op de voorste rij bij Kei- ta's concert staat Jude Ssebyanzi (24). „Geweldig", blikt hij later terug in zijn kantoortje, waar nauwelijks zonlicht in doordringt. „Als ik bui ten ben, draag ik altijd een pet. En alleen maar lange kleren. In mijn cultuur denken mensen dat een al bino niet kan sterven. Maar ik ken tenminste vijf albino's die zijn overleden aan de gevolgen van huidkanker." De meeste albino's hebben slech te ogen. Ssebyanzi: „Daarom zat ik op de basisschool altijd hele maal vooraan. Uiteindelijk was dat juist goed voor me. Ik was ge liefd bij de leraren en was al snel de beste leerling." Hij prijst zich gelukkig dat hij thuis net zo werd behandeld als ieder ander kind. „We moesten al lemaal helpen bij het koken en water halen uit de put. Of je nu zwart of wit was." Verstopt werd hij niet. „Is het je opgevallen dat je zelden albino's in de stad ziet? De meesten leiden een marginaal bestaan op het platteland. Sommi ge stammen in Uganda doden een albïnobaby direct." Mensen in zijn omgeving waren zo aan hem gewend dat hij zelden negatieve opmerkingen hoorde. In 2007 richtte hij de albinovereni ging UAA op. „We hopen het pu bliek af te helpen van de vooroor delen. In buurland Tanzania wor den lichaamsdelen van vermoor de albino's gebruikt door medi cijnmannen", zegt Ssebyanzi. Er gaan geruchten dat daar ook in Uganda albino's voor worden ver moord. Zanger Salif Keita besluit met een boodschap aan alle albino's in Oost-Afrika. „Wees trots op wie je bent, en laat je door niemand naar beneden halen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10