61 binnenland Verzet tegen invoeren wietpas Spanners Rien de Bruine. Beloning voor gouden tip over moord juwelier Blowend kind loopt drie keer zo veel risico op psychische schade Private banker, ook tijdens de training van VV Kloetinge. woensdag 17 november 2010 COFFEESHOPS Onderzoek Universiteit Tilburg wijst op toename illegale straathandel Volgens onderzoek van de Til- burgse universiteit zal het kabi netsplan om een wietpas in te voeren leiden tot meer straat handel in drugs. Sommige steden, waaronder Amsterdam, vrezen dat het toerisme zal teruglopen. OEN HAAG - Gemeenten zien niets in het kabinetsplan om een pas in te voeren voor coffeeshopbezoe- kers. Ze denken dat dit de crimina liteit op straat bevordert. Sommige steden vrezen bovendien verlies aan toeristeninkomsten. 'Coffeeshops worden besloten clubs die alleen voor meerderjarige inwoners van Nederland toeganke lijk zijn op vertoon van een club pas', kondigt het kabinet in het re geerakkoord aan. De maatregel heeft twee omstreden onderdelen: gebruikers worden door middel van een pasjessysteem geregis treerd, en toeristen worden gewei gerd. De Universiteit van Tilburg onderzocht in opdracht van de ge meente Maastricht het pasjessys teem en concludeerde dat de wiet pas 'illegale straathandel bevordert en averechts werkt.' Maastricht zet te het eerder omhelsde idee in de ijskast. „Een belachelijk idee met desastreuze gevolgen", zegt het Amsterdamse PvdA-raadslid Peggy Burke. „We hebben zo'n 250 cof feeshops in het centrum, die kun nen allemaal wel sluiten." „Het is prima geschikt voor de pro blematiek in Limburg, maar wij hebben een heel ander soort pu bliek", zegt fractievoorzitter Ro bert Flos van de Amsterdamse WD. „Toeristen, geen problemati sche drugsconsumenten." Volgens Flos zorgden de coffees hops er juist voor dat de boel rede lijk in de hand werd gehouden. Ook wijst hij op de economische gevolgen voor de toeristensector. Burgemeester Peter van der Vel den van Breda: „Straks is er min der controle, en dus meer overlast. Ie gaat de kwaliteit van woonwij ken onder druk zetten en dat moet je niet willen." De gemeente hoopt de overlast door drugstoeris- Kinderen tot 12 jaar die blowen lo pen driemaal zo veel kans op gees telijke schade als andere leeftijdsge noten. Wie zeer jong cannabis ge bruikt, kan tussen het 15de en 25ste levensjaar last krijgen van psychoses. Dat concluderen onder- me zo te beperken. Ook Eindho ven ziet wel heil in het plan en kondigde vorige week een proef aan met de wietpas. „Ik heb het gevoel dat ons onder zoek niet serieus genomen wordt", aldus Nicole Maalsté die het Til- burgse onderzoek leidde. „De wiet pas is voor het kabinet symboolpo litiek. Hiermee maak je problemen in plaats van ze op te lossen." zoekers van het UMC Utrecht op basis van een online onderzoek bij 26.000 jongeren. Onderzoeksleider professor René Kahn presenteert de cijfers vrijdag op een sympo sium over cannabisgebruik in Utrecht. wmaBt&mmÊÊÊÊBÊWm&smsmsssmstmmasBm door Paul Bots en Marjolijn de Cocq HELDEN - Dichte mist hangt tussen de bomen in de Heidense Bossen. Wandelaars maken hun ronde, mountainbikers staan op de peda len. Niets herinnert aan het jaar 2008, toen hier enkele valkuilen met gevaarlijk scherpe pinnen wer den gevonden. Maar schijn bedriegt, want er is op nieuw onrust in het bosgebied. Er worden draden gespannen over de wegen. Afgelopen zondag deden wandelaars al melding, maandag raakte een mountainbiker lichtge wond toen hij tegen een draad aan fietste. Ook in september, erkent de politie, was het al eens raak. En niet alleen in Helden. Het lijkt dit jaar incidenten troef met over de weg gespannen staalkabels of nylondraad. Hoeveel ongelukken er landelijk gebeuren door dit soort sabotage is onbekend. De po litie gaat volgens Jelle Egas van de Raad van Korpschefs 'echt geen draadjes turven'. „Lokale politiekorpsen moeten hier donders alert op reageren", al dus Egas. „Ie ziet bij dit soort linke activiteiten vaak copycatgedrag. De aandacht ervoor leidt tot een soort hyperigheid en zet andere idioten aan tot hetzelfde geintje. Maar er is geen landelijk beleid. Ik wil het niet bagatelliseren, maar het gaat niet een database in waar met één druk op de knop alle draadjes over de weg uit rollen." De twee jongens van 13 en 15 die in april van dit jaar een visdraad spanden over een Scheveningse ka de, dachten een leuke grap uit te halen." Ze werden betrapt, kregen een boete en werden door agenten bij hun ouders afgeleverd. Daar liep het goed afj maar in Lun- teren ging het in mei goed mis. Een zeventienjarige jongen die ach terop de brommer zat bij zijn jon gere broer brak zijn nek toen ze te gen een over de straat gespannen stalen kabel reden. Volgens de Fietsersbond blijft het 'gelukkig bij incidenten'. „Degene die het in zijn hoofd haalt, denkt er geen seconde bij na." Ook letselschadespecialist Arno Akkermans, hoogleraar privaat recht aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, vermoedt dat de da ders vaak niet stilstaan bij de mo gelijke consequenties. „Tja, waar om spannen mensen een draad AMSTERDAM - Het Openbaar Minis terie heeft 20.000 euro uitgeloofd voor de tip die leidt tot de aanhou ding van degene die de Amster damse juwelier Fred Hund op 7 ok tober bij een overval heeft doodge schoten. Het tv-programma Opspo ring Verzocht liet gisteravond al fo to's zien van de kleding van de overvallers. Het programma Ter Plaatse doet dat vanavond. De over vallers lieten een sportschoen en een boodschappentas van de Vom- ar achter. lanine Wildeman, chef van het onderzoeksteam: „Deze zaak met zo veel gevolgen voor de nabestaanden, de buurt en feitelijk de gehele maatschappij moet echt worden opgelost." De economie stopt niet om 18,00 uur. Daarom is Rien de Bruine, ook als hij de toekomstige Cruijffjes van VV Kloetinge traint, betrokken bij zijn cliënten. Hij is bereikbaar, natuurlijk. Maar veel belangrijker, hij neemt de tijd voor zijncliënten Gevolg? Een veel persoonlijkere relatie. En dus een succesvollere relatie. Rien weet écht wat er bij zijn cliënten speelt. Dat maakt hem tot een private banker pur sailg. U kunt Rien bereiken in Goes, op kantoor of op het veld op 06 23 35 60 68. Private Banking Pur Sang. V Van Lanschot Goes Nieuwstraat2-6 1 ,---v Telefoon 0113 22 4*43 - www.vanlanschót.nl/rlendehruine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6