Postbode zoekt strohalm Staking 'Kamer is verkeerd geïnformeerd' Zorgen om niets PZC woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! Postbodes uit het hele land demonstreerden in Den Haag tegen de aangekondigde ontslagen bij TNT. Volgende week volgen nieuwe stakingen. woensdag 17 november 2010 door Ernst Jan Rozendaal Ik maakte me toch een beetje zorgen. Vrijdag stuurde ik on ze jongste verslaggeefsters naar Goes om een video te maken van de presentatie van de PW-kandidaten voor de Zeeuwse Statenverkiezingen. Was dat niet vragen om moeilijkheden? We hadden vooraf geen idee wie er op de lijst zouden staan. De enige maatstaf was de PW-fractie in de Tweede Kamer en daarvan blijkt dat bijna een kwart van de leden met justitie in aanraking is ge weest. Wat als onze verslaggeef sters geknepen zouden worden op plekken waar ze niet geknepen willen worden, of erger nog, een kopstoot zouden krijgen? Had ik er geen rekening mee moeten houden dat een Zeeuwse Lucas- sen zou dreigen hun brievenbus vol te pissen als de video hem niet zou bevallen? Mijn angst bleek ongegrond. De top drie van de Zeeuwse PVv ziet er niet uit als een stel lijfwachten of uitsmijters. Het zijn bedeesde mannetjes die nog wel wat media training kunnen gebruiken. An ders dan Geert spraken ze niet in pakkende oneliners, maar lazen ze hun programmapunten van een spiekbrief. Het leken me vooral oplossingen voor niet bestaande problemen. Geen halalvoedsel in het bedrijfs restaurant van de provincie? Dan ook geen loempia's, zou ik zeg gen, want die Chinezen vormen een enorme bedreiging voor de Zeeuwse havens. En geen Vlaam se frieten, zeker zolang de ontpol- dering van de Hertogin Hedwige- polder niet van de baan is. Want dat is allemaal de schuld van onze zuiderburen. In de video pleit de PW-lijsttrek- ker ook voor het behoud van één intercity en één stoptrein per uur door Zeeland. Goed punt natuur lijk, er bestaat alleen geen plan om ze op te heffen. Jaren geleden is al een stokje gestoken voor een ideetje van de NS om een aantal Zeeuwse stations te sluiten. Dus waarover maakt de PW zich zor gen? Het is heus niet zo dat de provincie straks niet meer aan de rest van Nederland vastzit, hoor. Zolang de Vlaketunnel niet weg drijft, tenminste. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkfoon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl thoIen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (naw) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie aan. POSTSTAKING door Marcel Modde Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Bijna twintig jaar trouwe arbeid, heeft Ronald Back er op zitten. En van de één op de ande re dag heeft hij te ho ren gekregen dat zijn toekomst als postbode bij TNT voorbij is. De Goesenaar heeft een volledig dienstverband en van die full timers wil het postbedrijf af. Met drie bussen trokken 150 post bodes van de sorteercentra in Ter- neuzen, Middelburg, Goes en Zie rikzee gisteren naar Den Haag. Daar verzamelden 's middags zo'n achtduizend collega's uit het hele land zich voor het hoofdkantoor. De reorganisatie bij TNT, dat zegt daartoe gedwongen te worden door de moordende concurrentie, kost elfduizend mensen hun baan. Ruim drieduizend wacht een ge dwongen ontslag. Back is één van hen. Hij stuurt in Goes een groep je postbezorgers aan en draagt zelf zorg voor de aflevering van aange tekende brieven en pakketten. „Toen ik hier kwam werken, was het bedrijf net zelfstandig gewor den. In die twintig jaar is er een hele hoop veranderd. Ik kan best begrijpen dat het aantal postzendi- gen afneemt. En dat er meer aan de markwerking wordt over gela ten, is allemaal leuk en aardig. Maar de drastische manier waarop de directie van TNT denkt daar op te moeten reageren, is niet van de ze tijd. Voor mensen zoals ik, die meer dan 25 uur per week werken, is na 2013 geen plaats meer. Dat houdt in dat het voor een hele gro te groep straks gewoon klaar is." Ze voelen zich ijskoud gepasseerd. Bij een aantal manifesteert zich dat in strijdlust, bij anderen over heerst de gelatenheid. Dat zijn ook de collega's die gisteren een dag vrij hebben genomen of gewoon hebben doorgewerkt, in plaats van zich in Den Haag als staker te la ten registreren. Back, tot voor kort lid van de on dernemingsraad, voorziet een ave rechts effect wanneer de plannen onverkort doorgaan. Waar uitein delijk de klant de dupe van gaat worden, waarschuwt hij. „We kun nen niet nog meer bezuinigen. Het is nu al echt graaien om de post bezorgd te krijgen met uit zendkrachten, avondwerkers en vutters." Met een hels kabaal van oranje vu- vuzela's, overgeschoten van het wereldkampioenschap voetbal, ui ten de postbodes hun boosheid over de voorgenomen reorganisa tie. „Al zouden ze het uitvoerings tempo maar een beetje temperen, de boel met twee jaar rekken. Dan zal het natuurlijk verloop veel gro ter zijn en de pijn dus een stuk minder." Back beseft terdege dat hij daar als bijna 41-jarige niet mee is geholpen. „Maar elke maand die ik langer op zoek kan gaan naar een andere baan, is ook voor mij mooi meegenomen." Twee eeuwen postbedrijf in Nederland TNT Post is ontstaan uit de nationa le postonderneming die in 1799 naar Frans voorbeeld werd opge richt. In 1928 werd de officiële naam: Staatsbedrijf der Posterijen Telegrafie en Telefonie (PTT). Na 1807 regelde de eerste Post- wet het staatsmonopolie op het verzamelen, vervoeren en uitreiken van brieven. Tot het begin van de 19e eeuw was post een belangrijke bron van inkomsten. Na de totstandko ming van de Grondwet in 1848 nam het algemeen belang een centrale plaats in. De tarieven gin gen met een derde omlaag. Na de jaren vijftig van de vorige eeuw draaide de PTT alleen nog maar verlies. Tot aan de verzelf standiging in 1989 (KPN) legde de overheid er geld bij. In 1996 wordt het Australische TNT overgenomen en het post- en telefoniebedrijf gesplitst. Zo ont staat de TNT Post Groep (TPG). In 2006 wordt gekozen voor de we reldwijde merknaam TNT Post. door Cornelleke Blok Staking? Bij de provincie en het Waterschap Zeeuwse Ei landen bezorgden de postbo des van TNT gisterochtend ge woon post. „Tot onze verbazing hebben we vandaag negenduizend envelop pen met stembiljetten binnen ge kregen", zegt Danielle Stein-Laing van het waterschap. Een team van dertig medewerkers was daarom gisteren gewoon bezig met het re gistreren van de stemmen voor de door Jeffrey Kutterink den haag - De organisatie van de rampenbestrijding in Zeeland is nog steeds niet op orde. Dat schrijft minister Ivo Opstelten (Vei ligheid) aan de Tweede Kamer. Maar de Veiligheidsregio zegt dat de Kamer verouderde informatie is gestuurd. Zeeland, Drenthe en Zaanstreek- Waterland behoren volgens Opstel ten tot de achterhoede. Hij schrijft niet in te grijpen omdat veilig heidsregio's tot oktober 2011 de tijd hebben om orde op zaken te stellen. Wel wordt de vooruitgang in de gaten gehouden. Plaatsvervangend voorzitter Jan Lo- nink van de Veiligheidsregio Zee land is verbaasd over de beant woording van de minister. „We hebben het ministerie gebeld. De Kamer wordt bedot. De informa tie is gebaseerd op sterk verouder de gegevens. We liggen volledig op schema en voldoen aan de eisen." Lonink zegt dat eerder ook ondui delijkheden zijn opgehelderd in een gesprek met toenmalig staats secretaris Ank Bijleveld van Bin nenlandse Zaken. „Toen bleek ook al dat het ministerie het oordeel baseerde op verouderde gegevens. We zijn toen overeengekomen dat de Veiligheidsregio Zeeland aan de normen voldoet. Dus deze brief verbaasd me zeer." De CDA-Statenfractie heeft naar aanleiding van de brief aan de Ka mer vragen gesteld aan het dage lijks provinciebestuur. Zo'n achtduizend medewerkers van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2