Wateroverlast door achterstallig onderhoud sloten Na zeventig jaar nieuw I 181 zeeland Het eerste standbeeld van Zierikzee Legalisering autohandel buitengebied afgewezen ZEGENING De Willibrordusparochie heeft een nieuw Christus Koning beeld. Het wordt zondag tijdens de Vesperdienst ingezegend door bisschop van Breda, mgr. Hans van den Hende. Willibrorduskerk woensdag 17 november 2010 Bewoner Paul Sibinga Mulder (hier op de fiets) heeft wateroverlast in de Breedstestraat. foto Dirk-Jan Gjeltema door Joeri Wisse burgh-haamstede - „Dit is geen vijver, het is een stuk tuin, dit voorjaar groeien hier narcissen en tulpen op!" Paul Sibinga Mulder (86) heeft een grote plas in zijn voortuin. Een betonnen water gang die voor zijn erf aan de Breed- steweg in Burgh-Haamstede loopt, is flink overgelopen. Doordat de boel hopeloos is ver stopt, hoopt het water zich als maar op. „Als in het najaar het blad van de bomen valt, loopt het hier vol. Eigenlijk is het heel sim pel. Ze moeten de boel hier ge woon elk jaar schoonmaken!" Het water in de 'betonnen sloot' loopt momenteel over in zijn tuin. Om de oorzaak van de waterover last te laten zien, loopt Sibinga Mulder naar het kruispunt van de Breedsteweg met de Vroonweg. „Je hebt hier de drang van de dui nen, zoals de boeren dat noemen. Water uit de hoger gelegen delen, stroomt naar het achterland. In het wijkje rond de Grevelingen- laan, aan de andere kant van de Vroonweg, hebben ze jaren over last gehad." Enkele jaren geleden zijn daarom in de Schouwse Westhoek forse in grepen verricht door gezamenlijk optreden van het waterschap, de gemeente, de provincie en de Dienst Landelijk Gebied. „Onder de Vroonweg ligt nu een pijp die het water uit de wijk afvoert naar een poel aan deze kant van de weg. Die hebben ze gegraven op de plek waar vroeger een provin ciehuisje stond en fungeert als boe zem. Vorige week stond de poel nog droog, nu staat er minstens an derhalve meter water in." Het water hoort vanuit de boezem door het 'betonnen slootje' afge voerd te worden richting Hoge- zoom. „Maar kijk, die is helemaal verstopt. Ik heb samen met mijn vrouw nog wel geprobeerd hem schoon te maken, maar als je 86 bent gaat dat niet meer zo goed." Volgens Sibinga Mulder is het on derhoud aan de watergangen ver waarloosd. „Het waterschap heeft hier een betonnen gang gemaakt, omdat de Breedsteweg te smal is voor een brede tocht. Maar die bak kun je niet opschonen met een mini-kraan. Die moet je met de hand leegscheppen. En dat doen ze niet." Vanaf zijn huis hoort het water verder ondergronds te lopen rich ting het Biesterveldwegje. „Daar ligt wat ik noem een driewegput. Om die duiker langs de Breedste weg aan te leggen, hebben ze een paar jaar geleden de weg een hele tijd open gehad om de betonnen duiker te vervangen voor een pvc-buis. Dat heeft naar zeggen 875.000 euro gekost, maar daar zit nu ook een verstopping. Kijk, hier zou het water aan de andere kant van de weg via de sloot richting de Hogezoom in de polder moeten lo pen. Er sijpelt nu wat water, maar het zou na de regenval van de afge lopen dagen een echte beek moe ten zijn." De zaak wordt volgens Paul Sibbin- ga Mulder nog verergerd door vrachtverkeer dat de Breedsteweg als sluiproute tussen bedrijventer rein Duinzoom en Haamstede neemt. „Je kunt zien dat het zware verkeer de randen van de bak naar binnen drukt." Ook is de bestra ting op de dammetjes verzakt, mo gelijk door een kapotte duiker en door de trillingen van het verkeer. Volgens een gemeentewoordvoer der zijn de klachten bekend bij het Loket Grondwateroverlast. Mede werkers van de gemeente zijn vol gens Sibinga Mulder gistermiddag bezig geweest, maar zijn na een half uur weer onverrichterzake naar huis gegaan omdat het materi aal niet voor handen was. Een woordvoerder van het water schap Scheldestromen laat weten dat de klachten gisteren niet be kend waren bij de opzichter en de gebiedscoördinator. Vandaag neemt het waterschap contact op met Sibinga Mulder en de gemeen te Schouwen-Duiveland. door Piet Kleemans s ereen wit steekt het beeld van Christus Koning af te gen de blauwe wolken lucht. Na zeventig jaar is het oude standbeeld recht tegen over de Willibrorduskerk vervan gen door een nieuw. Het symbool van het Koninkrijk van Gerechtig heid en Vrede heeft nieuwe glans gekregen. Dat was volgens vice-voorzitter van het parochiebestuur Rien van Beurden bepaald niet voor z'n tijd. Het zeventig jaar geleden ter gele genheid van het 25-jarig priesterju bileum van pastoor Brink geplaats te beeld was in slechte staat. De ge laatstrekken waren door inwer king van weer en wind vervaagd, details verloren gegaan. Door deze vervlakking boette het beeld in aan zeggingskracht. Ongewenst, want het beeld van Christus Koning - zijnde koning voor allen - is in de visie van pas toor Paul Verbeek onderdeel van de identiteit van de Willibrordus parochie. Het was Verbeek die met het plan kwam om dan wel het oude beeld te laten restaureren; dan wel een nieuw te laten vervaardigen. Uit eindelijk werd gekozen voor een nieuw standbeeld in klassieke stijl, gemaakt door kunstenaar Jan Tol- boon uit Leusden. Van Beurden: „Het oude beeld was gewoon niet meer te restaureren. Het was echt helemaal verweerd." Het nieuwe beeld is opgetrokken uit Franse kalksteen. Dat is poreu ze steen, maar minder kwetsbaar dan het materiaal waarvan het oude beeld was gemaakt. Van Beurden: „Ook dit beeld zal verwe ren. Dat houd je gewoon niet te gen. Maar de maker heeft ons ver zekerd dat dit beeld minstens veer tig jaar mooi blijft." Niet alleen het Het beeld van Christus Koning aan de Hogemolenstraat in Zierik- zee werd geplaatst in 1940. Tegelijkertijd werd de er tegenover gelegen 19e-eeuwse Willibrordus kerk opgeknapt en verfraaid. Ook de achter de kerk gelegen pas torie aan de Oude Haven werd ver bouwd en uitgebreid. Alles bij elkaar was het een demon stratie van het rooms-katholieke leven op Schouwen-Duiveland. Anno 2010 telt Schouwen-Duive land twee rooms-katholieke ker ken. De Willibrorduskerk in Zierik- zee en de Onze Lieve Vrouwe op Zee in Burgh-Haamstede. beeld, maar ook de omgeving waarin het staat, werd door de pa rochie aangepakt. Het beschadigde hekwerk rond het standbeeld werd gerepareerd en het tuintje rond de sokkel compleet ver nieuwd. „Ik vind het echt een aan winst voor Zierikzee en we krij gen er ook heel positieve reacties op. Iedereen die het ziet, is enthou siast." Tussen droom en daad za ten zon twee a drie jaar. Van Beur den: „Je praat alles bij elkaar toch over een bedrag van 12.500 euro en de Willibrordusparochie is niet echt een grote parochie. Niet groot, maar wel heel actief" Dat laatste kwam van pas, want het voor het nieuwe beeld beno digde kapitaal moest voor een groot deel uit de parochie zelf ko men. Van Beurden: „Er zijn aller lei acties geweest. De opbrengst van de Kerstmarkt in de kerk is er naar toe gegaan en ook de baten van wat er in het winkeltje achter in de kerk wordt verkocht. En we hebben een aanvullende subsidie gekregen van Stichting Renesse." Pastoor Verbeek is in zijn nopjes met het nieuwe Christus Ko ning-beeld. „Meteen als je de Willi brorduskerk uitkomt, trekt het je aandacht. Het spoort je aan te wer ken aan het Koninkrijk van Vrede en Gerechtigheid waar het beeld voor staat." Het Christus Koning-standbeeld aan de Hogemo lenstraat is een opvallende verschijning. Toen het in 1940 was geplaatst al helemaal, omdat dit het eerste standbeeld in Zierikzee was. Aan het Kraanplein stond een beeld dat herinnerde aan het bezoek van koningin Wilhelmina, prins Hen drik en hun dochter prinses Juliana op 5 augustus 2924. Dat beeld had echter meer het karakter van een gedenkteken. De er op gemonteerde klok was het meest in het oog springend. Het gedenkteken ging verloren tijdens de watersnoodramp van 1953. Standbeelden waren tot 1940 in de straten van Zierik zee onbekend. Andere gedenktekens en beelden zou den pas vanaf de jaren zestig van de twintigste eeuw worden geplaatst. Een andere factor maakte het Chris tus Koning-beeld bijzonder en dat was het feit dat ook toen al de bevolking van Zierikzee overwegend protestants was. De plaatsing van het beeld duidt op het rooms-katho lieke elan en het feit dat de kerk de ruimte kreeg voor plaatsing van het beeld. De katholieke parochie maak te in de negentiende eeuw een behoorlijke groei door. Later daalde het ledenaantal. De parochie Schouwen-Duiveland is lid van de Inter Parochiale Vereniging de Bevelanden en Schou wen-Duiveland, waarin tien parochies samenwerken onder leiding van de hoofdverantwoordelijke pastoor Paul Verbeek. De pastoor vervult tevens de taak van deken. door Joeri Wisse BUUTE KIEKE Melita Lanting beschijft bijzondere paddenstoel in de Boswachterij: www.pzc.nl/buutekieken. CULTUUR DICHTBIJ Freek den Toom en Albert de Vos spelen in op film over The Doors: www.pzc.nl/cultuurdichtbij. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zie voor meer regionieuws: ww.pzc.nl/schouwen-duiveland ouwerkerk - Garagebedrijf Rubik Auto's in Ouwerkerk mag van de gemeente Schouwen-Duiveland geen auto's verkopen. Een aan vraag om het autobedrijf, dat ge vestigd is op het terrein van recrea- tiebedrijf Landgoed Zwanenburg, te legaliseren is geweigerd. Reden is volgens het gemeentebe stuur dat het bestemmingsplan geen autohandel in het buitenge bied toestaat. Autohandel is een ac tiviteit die niet aan het buitenge bied gebonden is. Bovendien heeft zo'n bedrijf geen 'ruimtelijke meet waarde', redeneert de gemeente. Wel wil het college meewerken aan het legaliseren van een (au- to)reparatiebedrijf. Deze vorm van bedrijvigheid is opgenomen in de 'positieve lijst' van Nieuwe Econo mische Dragers. Deze lijst vormt het uitgangspunt voor het toe staan van nieuwe bedrijven buiten de bebouwde kom. In augustus van dit jaar heeft de gemeente Landgoed Zwanenburg BV een dwangsom opgelegd van wege de activiteiten van Rubik Au to's op het terrein. Beide partijen vechten deze dwangsom aan voor de Commissie Bezwaarschriften. De zitting hiervan is volgende week maandag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28