BcutmSi 5 BUuwtt I dinsdag 16 november 2010 foto's Ruben Oreel grote donkere stenen. Een typisch voorbeeld van een moderne versteende tuin. Om het huis en de achterliggende tuin is aan de straatzijde een hek geplaatst. Klimopplanten vinden hier een weg doorheen, maar veel beschutting biedt de begroei ing nog niet. Scheers: „We wonen natuurlijk in een vrij nieuwe wijk. Al het groen in de buurt moet zich nog ontwikkelen. Gelukkig zie je dat steeds meer mensen in de omgeving bomen en planten in de tuin zetten. Op die manier hebben we over een paar jaar een groene wijk." Voor Scheers was het tegengaan van inkijk een belangrijke reden om zes leilinden langs het hek te laten poten. Daarnaast vindt hij de klassieke uit straling van de boompjes goed passen bij het huis en in de wijk. In de Middelburgse nieuwbouw wijk zie je op dit moment heel veel leilinden in voor- en achtertuinen. Vaak dienen de bomen als afscherming in een grotendeels versteende tuin. Het kweekbedrijf dat verantwoordelijk is voor het planten van de bomen in de tuin van de familie Scheers, heeft dan ook al talloze bomen geplant in de Mortiere. Dat de bomen gekweekt zijn op het landgoed van de boomkwekerij vindt Scheers Philip Scheers en zoon Xander op weg om een Leiboom te planten. ook belangrijk. „De kwaliteit van de grond in de Mortiere schijnt niet al te best te zijn. Dan scheelt het wel dat deze bomen al gewend zijn aan de Zeeuwse klei", zegt hij. De lindeboom wordt vaak gebruikt als leiboom omdat de linde buigzaam hout heeft en in de bloeitijd een mooi dicht bladerdek krijgt. Voor afgaand aan het planten wordt om de boom een stevig houten geraamte gebouwd om ervoor te zorgen dat de leilinde in de gewenste vorm groeit. Dit frame moet een aantal jaren blijven zitten. De takken van de boom worden horizontaal aan het geraamte vastgemaakt, zodat de leilinde precies zo groeit als gewenst. Takken die een verkeerde kant uitgroeien kunnen worden weggesnoeid. De boom heeft een mooie vorm die goed bij te houden is met snoeien. Dit gebeurt vooral in het najaar. Zowel het planten als het snoeien besteedt Philip Scheers liever uit. „Zij hebben er meer verstand van dan ik en weten dus precies hoe ze te werk moeten gaan." Wendy de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59