2 WUvterTZMlm Hfrflzejuvt 31.7, sctUjrper Jtick V tromt dinsdag 16 november 2010 Jachthavenmeester André Schoenmaker in Breskens kan de namen van de winterzeilers in zijn haven zo noemen; „Dees, De Scheemaker, Van Daele, De Neijs, Dooms, Neijt, dat zijn ze wel. Zij zeilen vrij frequent, sommigen iedere zondag." Een select clubje, dat de ruimte van de winterse zee weet te waarderen. De jachthaven van Bres kens heeft 580 ligplaat sen met ernaast nog 80 plaatsen voor sportvis sers. Ruim tweederde van de schepen gaat in het najaar uit het water en in winterberging. Ruim honderd blijven liggen, om te zeilen of om winterslaap te houden. Belangrijk is dan het winterklaar maken van de schepen. Vaak krijgen de eigenaren in het voorjaar te maken met vocht in de kajuit door condens en heel vaak zien ze hun 'lopend want', het touwwerk groen uitgeslagen terug. Al die vallen, schoten, reeflijnen en meer, wat te doen om dit te voor komen? Gewoon maar laten zitten en heel de winter laten klapperen in de wind of uit de mast trekken? En dan in het voorjaar klim men om ze opnieuw aan te brengen? Anderen halen het touwwerk via een muislijn uit de mast en nemen het mee, om te wassen, in de wasmachine, want ook dat is mogelijk. Kan het schip in het voorjaar met lentefris touwwerk gaan varen. Zeezeiler Piet Vroon (80), zeilt bij vrijwel ieder weertype. Zijn schip, de Tonnerre is dit jaar door de Royal Ocean Racing Club benoemd tot Yacht of the Year 2010. Toch zal de Ton nerre deze winter niet vanuit de haven van Breskens zeilen. Het schip vertrok vorige week voor een tocht naar Eemshaven om van daar verscheept te worden naar de Cariben. De Tonnerre, schipper Piet Vroon en bemanning nemen als enige Nederlanders in januari 2011 deel aan de Fort Lauderdale to Key West Race. Wilma Valk Colofon Buiten Binnen: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Binnen is een bijlage overleven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buitengebied@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC onder vermelding van Buiten Postbus 91 4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl Jack Doorns Zeilen is voor Jack Doorns de ultieme vrijetijdsbesteding: „Het is leuk met zeilen bezig te zijn en dan geeft het niet, of het zomer of winter is." Prettig vind Jack ook, dat veel onderdelen van zijn boot door regelmatig gebruik goed blijven werken. „Het lopend want, de werkende delen, de blokken alles blijft zo in gebruik. Ik heb niet te maken met uitgeslagen groen touwwerk in het voorjaar. Al blijf ik daar natuurlijk niet voor varen. Ik ga voor de rust, in de winter heb ik de zee vrijwel alleen. Natuurlijk moet ik rekening houden met de weersomstandigheden. Vooral in de winter zijn er prachtige zonnige dagen, al krijg je dan te maken met an dere reflexen van de zon. Nu gaat de zon om vier uur onder, in de zomer is dat om negen uur. We komen altijd voor donker terug. Het enige dat ik in de winter moet doen is me warm kleden. Ik zeil altijd solo. In de zomermaanden verder weg, rond Portugal of Noord Spanje, vanaf eind oktober beperk ik met tot de Belgische kust of de Vlakte van Raan." Als solozeiler houdt Jack meer rekening met het weer: „Ik draag altijd een life-line en ga niet zeilen als er ijzel aan dek ligt. Te glad en te gevaarlijk. Veiligheid gaat toch voor alles op dat gebied blijf ik heel attent."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56