Horeca moet zichzelf controleren licclar 'Eén gemeente Zeeuws-Vlaanderen' SCHOUWEN-DUIVELAND 18 en 19 22 HANDHAVING Gemeente Schouwen-Duiveland voert steekproeven uit almanak File Gemaal Duiveland draait evenaren Jr 1 jNl Maraichinekoeien houden duingebied bij Nieuw-Haamstede kaal Dinsdag 16 november 2010 17 Zeeuwse korpsleiding ziet ook voordelen in nationale politie Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Piet Kleemans zierikzee - De horeca op Schou wen-Duiveland moet volgend jaar mogelijk zichzelf gaan controleren. Horecabedrijven krijgen van de ge meente een checklist, aan de hand waarvan zij na kunnen gaan of ze zich aan de regels met betrekking tot brandveiligheid en milieu hou den. De gemeente gaat steekproefs gewijs controleren. 'Slim controleren' noemt de ge meente de nieuwe vorm van hore- cacontrole. Tot nu toe heeft de ge meente bij de jaarlijkse horecacon- troles een speciaal handboek ge maakt. Doel was - en is - een effi ciënte, doelgerichte en eenduidige controle van naleving van de re gels op het gebied van milieu en brandveiligheid. In 2008 en 2009 zijn 80, respectie velijk 88, integrale controles uitge voerd. Tot 12 oktober van dit jaar zijn al 62 horecabedrijven op het eiland gecontroleerd. Dat de con troleurs niet altijd met open ar men werden ontvangen realiseert de gemeente zich terdege. „We be seffen dat een controle een onder nemer tijd kost en niet altijd gele gen komt. Het is echter de bedoe ling dat een ondernemer zo min mogelijk gehinderd wordt door controlemomenten en al voor het bedrijfsbezoek weet welke aspec ten gecontroleerd worden. Ander zijds hecht onze gemeente veel waarde aan een veilige en hygiëni sche horecabranche." Met dat in het achterhoofd wordt nu het idee gelanceerd om over te stappen op 'slim controleren'. Daarbij legt de gemeente een deel van de verant woordelijkheid bij de onderne mers. Die moeten aan de hand van een checklist controleren of ze zich aan de voorschriften houden. Het is de bedoeling dat de resulta ten van die zelfcontrole vervolgens naar de gemeente worden ge stuurd. Die gaat dan steekproefsge wijs kijken of de bevindingen van de horecaondernemers over hun eigen bedrijf kloppen met de wer kelijkheid. De gemeente tekent daar meteen bij aan dat - mocht zij stuiten op onveilige situaties - er snel ingegrepen wordt. De gemeente zegt over het alge meen genomen tevreden te zijn over de controles en de uitkom sten daarvan. „Bij controles krij gen we meestal alle medewerking. Overtredingen worden door de on dernemers vrijwel altijd binnen de daarvoor gegeven termijn onge daan gemaakt. OUWERKERK - Aanhoudende regenbuien en re latief hoog water op de Oosterschelde heb ben er voor gezorgd dat het gemaal Duive- land bij Ouwerkerk gisteren de grote hoeveel heid water in de achterliggende polders even niet kon behappen. Pas aan het eind van de dag was al het overtollige hemelwater dat af gelopen weekeinde in de polders viel afge voerd op de Oosterschelde. Tot die tijd stond het water in de sloten iets hoger dan het nor male winterpeil. In andere delen van de pro vincie stond volgens de waterschappen het water al eerder op normaal niveau. Uitzonde ring was een groot deel van Noord-Beveland, dat bemaald wordt door gemaal Willem, nabij Geersdijk. Daar heeft het waterschap extra mobiele pompen ingezet om het water zo snel mogelijk af te voeren. Dit was mede no dig omdat zondagnacht een storing optrad in het gemaal. foto Dirk-Jan Gjeltema Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN - De drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen moeten lang zaam toewerken naar fusie. Daar voor moet de komende jaren een breed draagvlak worden gescha pen via een uitgebreide maatschap pelijke discussie. CDA-fractievoorzitter Henk Sierse- ma in Terneuzen vindt het streven naar één bestuurlijke eenheid, niet meer dan logisch. „De gemeenten krijgen steeds meer taken, die in nauwe samenwerking goedkoper en efficiënter uit te voeren zijn. Be kijk nu eerst de mogelijkheden tot krachtenbundeling op alle mogelij ke gebied en laat dat uiteindelijk uitmonden in een discussie over een nieuwe herindeling." Hij vindt het jaar 2014, als Zeeuws-Vlaanderen 200 jaar be staat, een mooi ijk-moment. De CDA'er ervaart nog veel wantrou wen tussen de gemeenten. Wet houder Co van Schaik (PvdA) stelt juist dat er meer onderling vertrou wen bestaat sinds het aantreden van de nieuwe colleges na de raads verkiezingen van maart dit jaar. „Er waait een nieuwe wind. We voeren intensief overleg over sa menwerking." Voor fusie voelt Van Schaik overigens niets. „Dat wordt een gemeente met honderd kernen. Het contact tussen burger en bestuur verdwijnt dan." In de gemeenten Hulst en Sluis is weinig enthousiasme voor een ver dere gemeentelijke fusie. Sinds enige jaren woont ze in Middel burg. Daarvoor in Amsterdam. Voor haar werk reed ze destijds met haar auto door de hele Randstad. Zodoen de weet ze uit eigen ervaring wat fi les zijn. Sinds ze in Middelburg woont en werkt hoort ze inwoners van Walche ren klagen over defiles voor de Schroebrug als het toeristenseizoen is aangebroken. Ze moet telkens glimla chen als ze die klachten hoort over fi les van wel vijftien minuten voor die brug. Gisterochtend hoorde ze op de radio dat er aan beide kanten van de Vla- ketunnel files stonden. De ene vijf ki lometer lang, de andere maar liefst elf kilometer. Ze gaf haar partner, een geboren en getogen Zeeuw, een por en merkte op: „Hoor je dat, jullie hebben nu ook echte files. Jullie horen er nu ook helemaal bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43