rchie bij Oranje sport 125 Familie opgelucht na geslaagde operatie Rinus van de Ven Haile Gebrselassie gaat toch door Ferrer zet Vitesse naar zijn hand mthe en Babel bij Oranje dinsdag 16 november 2010 Royston Drenthe en Ryan Babel zijn gisteren opgeroepen voor de selectie van het Nederlands elftal. Bondscoach Bert van Marwijk heeft beide spelers aan de ploeg toegevoegd voor het oefenduel tegen Turkije, morgen in de Amsterdam Arena. De keuzeheer van Oranje kreeg afzeggingen van Urby Emanuelson, Demy de Zeeuw en Khalid Boulahrouz. Het drietal is geblesseerd. door Roel Wiche KATWIJK - Nooit kon Robin van Persie op het WK zijn draai vin den als spits van Oranje. Nu hij voor het eerst sinds Zuid-Afrika te rugkeert in de nationale ploeg is de hiërarchie veranderd: Klaas-Jan Huntelaar heeft zijn kans als aan valsleider met beide handen gegre pen. Robin van Persie had net zijn kin deren Shaqueel en Dina Layla naar bed gebracht en was op de bank in zijn nieuwe huis in Londen ge ploft toen hij een kunststuk op te levisie zag dat hem als voetballief hebber deed watertanden. Aan de andere kant van de Noordzee, in de Amsterdam Arena, kaatsten Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart en Klaas-Jan Huntelaar el kaar de bal toe alsof ze aan het driebanden waren. Toen de mees terlijke carambole in het doel van de hulpeloze Zweedse keeper Isaks- son was geëindigd, merkte de aan valler van Arsenal dat de schoon heid van het spel het glorieus had gewonnen van de pijn dat hij er niet bij kon zijn. „Natuurlijk dacht ik af en toe 'shit, ik had er ook wil len staan'. Maar op zo'n moment voel ik geen enkele jaloezie. Inte gendeel, ik vind het juist mooi om naar zo'n actie te kijken." Ruim een maand na de galavoor stelling tegen Zweden maakt Ro bin van Persie weer zijn rentree in Oranje, hersteld van een enkelbles sure die hem sinds het WK uit de nationale ploeg hield. Zijn status als voetballer is nog steeds hetzelf de: een begenadigde speler met ex ceptionele kwaliteiten die elke coach ter wereld in zijn elftal zal koesteren. Maar zijn status als in ternational is veranderd. Zeven wedstrijden kreeg hij in Zuid-Afri- ka de kans om zich in de hiërar chie te vestigen als de onomstre den spits van het Nederlands elf tal, maar nooit kon hij de hoge ver wachtingen waarmaken. En tij dens zijn absentie na het WK dien de zich een concurrent aan (Klaas-Jan Huntelaar) die hard tim mert aan een fenomenaal doelpun- tenmoyenne in interlands. De vraag die op ieders lippen brandt: moet Robin van Persie zich op nieuw richten op de positie van aanvalsleider? Of moet hij op zoek naar een andere rol nu de frontli nie van Oranje als een geoliede machine draait? Zelf zegt hij geen twijfels te kennen. „Ik heb als aan valler alle fases doorgemaakt. Ik heb als linksbuiten gespeeld en als rechtsbuiten. En sinds dik een jaar richt ik me op de positie van spits. Dat blijf ik een ontzettend grote uitdaging vinden." Nee, aan een evaluatie van het WK heeft hij geen behoefte, zegt hij. Ooit wil hij zijn verhaal wel vertellen. Wat hij vond van het he le meningencircus, over het spel van Oranje en over zijn spel als spits. Maar nu niet, alsjeblieft. „Ik heb eigenlijk helemaal niet veel tijd gehad om over het WK na te denken. Ik ben verhuisd, druk met de kinderen geweest. Ik weet dat iedereen zijn mening heeft, ook over van mij. Dat is inherent aan het feit dat je bij een grote club speelt, en voor een groot land. En ik ben bereid te luisteren als het me verder op weg helpt." Voorlo pig moet hij gissen wat de bonds coach gaat doen. Arsène Wenger, zijn baas bij Arsenal, gunde hem vorige week voor het eerst speelmi nuten. Inderdaad, als spits. Bert van Marwijk moet nu ook zijn keu ze maken. Van Persie heeft die keus, zo lijkt het, al gemaakt. „Ik denk dat ik het goed kan, in de punt van de aanval. Het is aan mij om dat ook waar te maken." door Rudy Boogert MIDDELBURG - Opgelucht nam de familie Van de Ven gisteren kennis van de toestand van hun motor- crossende zoon Rinus. Hij had de urenlange operatie aan zijn rug goed verteerd. „Rinus is goed aan spreekbaar", vertelde zijn vader Giel gisteren in Stuttgart. „Hij is wel een beetje down, maar dat komt ook door de morfine." Sinds zaterdagavond had de fami lie anderhalve dag in onzekerheid geleefd over" de verwondingen die Rinus van de Ven had opgelopen bij een ernstige valpartij tijdens een Supercross in Stuttgart. De dia gnose luidde: acht breuken in zijn rug, alsmede een gebroken borst been en een aantal gebrokken rib ben. In totaal hadden de dokteren vijftien breuken geteld. „Een Nederlandse arts van SOS In ternational heeft ons nu telefo nisch verteld hoe het met Rinus is", vertelde vader Giel van de Ven vanuit het ziekenhuis. „Hij heeft zich laten informeren door de Rinus van de Ven in actie in de Zee landhallen in Goes. Duitse arts, die Rinus geopereerd heeft. Met twee platen in de leng terichting zijn vijf wervels vastge zet, daartussen zijn de drie zwaarst getroffen wervels afzon derlijk vastgezet. Met veel rust moeten de rug en de andere breu ken nu verder genezen." Hij ligt nog wel op de intensive ca re. „Dat komt doordat zijn bloed- waardes niet in orde zijn. Rinus heeft maar één nier en die kan het niet alleen aan wat er nu allemaal in zijn lijf gebeurt." Sinds oktober 2005 gaat de 22-jarige rijder uit Vlissingen zonder milt en met slechts één nier door het leven. Hij verloor die organen na een val partij bij een wedstrijd in het Bra bantse Mill, waarbij het stuur van zijn motor zijn buik doorboorde. Zijn vader herhaalde dat de motor crosscarrière van zijn zoon nu echt voorbij is. „Met zijn manager heb ik al besproken dat hij maar een mooi groots afscheid in de Zee landhallen moet regelen, want het is nu echt klaar. Hoe lang hij nu nog in het ziekenhuis moeten blij ven, hangt van zijn herstel af. Het hangt van de eerste drie dagen na de operatie af of het allemaal goed komt. Hij heeft nu gelukkig geen zwellingen, bloedingen of andere complicaties." door Wilko Voordouw DEN HAAG - Het looppensioen van de Ethiopische atleet Haile Gebrse lassie heeft acht dagen geduurd. Vanuit Addis Abeba twitterde de 37-jarige wereldrecordhouder op de marathon gisteren dat hij wed strijden blijft lopen. Vorige week zondag stapte Gebrselassie vanwe ge een knieblessure uit in de New York Marathon. In een emotionele persconferentie maakte hij toen be kend dat hij een punt zet achter zijn carrière. Niet dus. 'Hardlopen zit in mijn bloed en ik heb besloten om door te gaan met de wedstrijdsport. Mijn aankondi ging in New York was een eerste reactie na een teleurstellende race', zo luidde de tweet uit Ethiopië. Het aangekondigde afscheid van de man, die 27 wereldrecords ves tigde, twee keer olympisch goud won en negen wereldtitels verover de, sloeg in als een bom. Immers, de atleet met de eeuwige glimlach had altijd gezegd dat hij op de Spelen in Londen, in 2012, olympisch goud op de marathon wilde halen alvorens de wedstrijd sport vaarwel te zeggen. „Die hori zon ligt nu weer voor ons", aldus zijn vriend en manager Jos Her mens via de telefoon uit de Ethio pische hoofdstad. „Ik heb eerlijk gezegd altijd ge dacht dat Haile op zijn woorden te rug zou komen. Hij is een emotio nele en heel betrokken man. Hij wist dat de organisatie in New York er alles aan had gedaan om hem te halen. En dus was hij dub bel teleurgesteld dat hij niet voor het verwachte resultaat had kun nen zorgen. Haile kreeg de blessu re aan zijn knie vijf dagen voor de marathon. Er was niet genoeg tijd om te genezen." Volgens Hermens gaat het nu weer uitstekend met zijn pupil. „Hij heeft geen last meer en is een paar dagen hier het land ingetrokken, om na te den ken. Haile is zeer geraakt door alle reacties. Hier in Ethiopië zag hij eens te meer dat hij een voorbeeld is voor de jeugd. Dat je met talent en discipline ergens kunt komen. Dat wil hij blijven uitdragen en vooral geen afscheid nemen -zoals hij in New York heeft gedaan." De volgende race staat overigens nog niet helemaal vast. „Maar Hai le had al afspraken met de mara thon van Tokio, in februari. Uit voorzorg hebben we die niet afge zegd. Ik verwacht dat hij daar aan de start zal verschijnen", aldus Jos Hermens. Vitesse-trainer Albert Ferrer (rechts) en assistent Stanley Menzo stonden gisteren voor het eerst samen op het trainingsveld, foto Vincent Jannink/ANP door Gerard Borgman ARNHEM - Zelden zal de entree van een nieuwe hoofdtrainer bij Vites se zo veel bekijks hebben getrok ken als gisteren. Dertig journalis ten, vijf cameraploegen en meer dan 200 supporters staan op deze zonnige herfstochtend langs het trainingsveld op sportcentrum Pa pendal. Ze komen allemaal voor Albert Ferrer. Hij is de man die de Arnhemse laagvlieger moet trans formeren tot een Dream Team, hij is de trainer die moet zorgen voor de successen die passen bij het am bitieuze 'Project 2013' van club baas Merab Zjordania. En zie, op zijn eerste officiële werk dag ontketent Ferrer meteen een revolutie. Onder leiding van de 40-jarige Spanjaard gaat vanaf nu zo'n beetje alles anders bij de Arn hemse club. Trainingen zonder bal? Bestaan niet meer. Twee keer trainen op een dag? Ferrer vindt één repetitie voldoende. Licht ge blesseerde spelers op het veld? Niet onder Ferrer. Twee dagen binnen blijven, rust en behandelen. Dat is het nieuwe devies. Een vaste vrije trainings dag? Neen. 1\vee dagen na een wedstrijd mogen de benen rusten, op andere dagen niet. En, niet onbelangrijk in het met klaroengeschal aangekondigde stre ven de stijl van FC Barcelona aan te nemen: wat gaat er gebeuren met de speelwijze, tot dusver 4-2-3-1? Ferrer, tijdens een inder haast belegde persconferentie: „We gaan een ander systeem spe len. Welke dat is, dat zullen jullie zaterdag zien." Dan speelt Vitesse in Gelredome tegen Heracles. Voor de training heeft Ferrer zijn plannen gedeeld met de spelers groep. „Ik heb in grote lijnen onze filosofie uitgelegd", zegt de debute rende trainer. „De spelers weten wat we willen." En dat is? „Zo veel mogelijk balbezit en een snelle bal circulatie. Het belangrijkste is het elftal competitief te maken. Daar bij is het spel zonder bal heel be langrijk. Dat kun je niet in drie da gen veranderen." Opvallend is de prominente rol van Albert Capellas, die in Arn hem nu al Albert Segundo (Albert II) wordt genoemd. De ervaren as sistent leidt de training, zorgt voor een strakke organisatie. 'Move the ball faster', roept hij dwingend. Ook de aanwijzingen van Albert I wijzen op het belang van balbezit: 'We never lose the ball... Control the pass... Don't give it away'. Ferrer heeft het zichtbaar naar zijn zin en vindt tijdens de zeer gedisci plineerd uitgevoerde training ook ruimte voor het maken van een dolletje. „Voetballers moeten ple zier hebben. Dat hadden wij bij Barcelona onder Johan CruijfF ook altijd", stelt de gewezen rechtsach ter. En, doelend op de stralende na jaarszon: „Het weer was fantas tisch. Het was net als in Spanje. Ik had de weerberichten goed ge volgd. Er was veel regen voorspeld, maar het was nu geweldig." Assistent-trainer Hans van Arum (43) is na de komst van Ferrer op een zijspoor beland. Enkele uren na zijn laatste wedstrijd als inte rim-trainer (1-5 bij VW-Venlb) kreeg Van Arum te horen dat er voorlopig op het veld geen plek voor hem is. Van Arum is uiterst ongelukkig met het besluit van de trainer, maar wacht de gesprekken af die hij deze week zal hebben met Ferrer en technisch directeur Ted van Leeuwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 41