Mantelzorgers Hulst geven gemeente recept voor beleid 181 zeeland Speelkooi weer voor de rechter Open dag loge in Spui Vuurwerkbom veroorzaakt duizenden euro's schade aan school De Geule De mantelzorger ontlast de gezondheidszorg en levert daarmee niet alleen nuttig en waardevol werk voor de naaste, maar bespaart overheid en zorginstanties ook geld. almanak File Morris Kliphuis dinsdag 16 november 2010 NUTTIG EN WAARDEVOL door Eugène Verstraeten terneuzen - Zeven buurtbewo ners stappen opnieuw naar de rechtbank om de bouw van de speelkooi aan de Schelpenlaan/ Ja- cobsschelp in Terneuzen alsnog een halt toe te roepen. Namens hen eist advocaat Maurice Frantzen in een kort geding dat de gemeente de werkzaamheden staakt en dat het speelterrein weer in oude staat wordt teruggebracht. Eerder probeerden bezwaarmakers tot bij de Raad van State via een bestuursrechtelijke procedure te vergeefs de bouwvergunning en dus de speelkooi tegen te houden. „Dat verlies je altijd. Het moet via een publiekrechtelijke procedure", zegt Frantzen, die met een soortge lijke zaak in Capelle aan den IJssel de landelijke televisie haalde. „Waar het om gaat is op basis van welke informatie over de inrich ting van de omgeving de bewo ners destijds hun woning hebben gekocht. De speelkooi wijkt af van wat de gemeente de mensen heeft voorgespiegeld. Er zou een speel plek voor kinderen van 6 tot 12 jaar komen. Een speelkooi is voor al bedoeld voor de oudere jeugd." Wethouder Cees Liefting heeft er vertrouwen in dat de gemeente de juridische strijd ook dit keer wint. „We maken ons niet te veel sores. Ik denk niet dat de aanleg van de speelkooi wordt teruggedraaid." spui - De Zeeuws-Vlaamse vrijmet selaarsloge 'L'Amitié sans Fin' houdt zaterdag open dag. Belangstellenden zijn van 10 tot 16 uur welkom in het voormalige kerkje naast de molen in Spui. Vrijmetselaren zullen er de gasten ontvangen, rondleiden in de tem pel en tekst en uitleg geven over de vrijmetselarij. Vrijmetselarij is geen serviceclub zoals Rotary of Lions. Die vormen immers geen inwijdingsgenoot schap. Om diezelfde reden is de Orde evenmin een filosofisch ge nootschap, noch een religie. Wel gaat de vrijmetselarij uit van de gedachte dat de leden bewust na willen denken over levensvra gen als 'vanwaar kom ik' en dat zij hun gedachten in een vertrouwde kring aan die van anderen willen toetsen. Sinds-enige jaren woont ze in Middel burg. Daarvoor in Amsterdam. Voor haar werk reed ze destijds met haar auto door de hele Randstad. Ze weet dus watJiles zijn. Sinds ze in Middelburg woont en werkt hoort ze inwoners van Walche ren klagen over de files voor de Schroebrug als het toeristenseizoen is aangebroken. Ze moet telkens glimki- door Harold de Puysseleijr Mensen die langdurig intensief voor een naaste zorgen, weten soms zelf niet dat ze door de overheid en instellingen als 'mantelzorger' worden betiteld. Veel mantelzorgers beschouwen hun taak bovendien als vanzelf sprekend. 'Dat doe je gewoon. Daar moet je niet zo'n drukte over maken', zijn vaakgehoorde reac ties. Daarom doen ze meestal niet snel een beroep op ondersteuning door een ander. Dat bleek ook gistermiddag weer in verenigingsgebouw 't Gelaag in Vogelwaarde, waar slechts een handjevol mantelzorgers met verte genwoordigers van de gemeente en Stichting Welzijn Hulst (SWH) aan tafel schoof om te praten over mantelzorg. Tilly van Assche-Boeykens woont in Hengstdijk. Ze zorgt nu ruim zes jaar intensief voor haar man, die een dwarslaesie heeft opgelopen. croeoe - Het Morris Kliphuis Trio speelt komende zaterdag in de Gro te Kerk in Groede. Instrumenten zijn hoorn, gitaar en percussie. Aanvang 20 uur, entree 15 euro. Tip? redactie@pzc.nl chen als ze die klachten hoort. Gister ochtend hoorde ze op de radio dat er aan beide kanten van de Vlaketun- nel files stonden. De ene vijf kilome ter lang, de andere maar liefst elf ki lometer. Ze gaf haar partner, een ge boren en getogen Zeeuw, een por en merkte op: „Hoor je dat, jullie heb ben nu ook echte fles. Jullie horen er nu ook helemaal bij." Aan de hand van 'kookworkshops' willen deze instanties weten wat de ervaringen en wensen van de mantelzorger zijn. Behalve in Vogelwaarde vinden de workshops plaats in Nieuw-Na- men (22 november) en Heikant (23 november). Voor de drie work shops samen hebben zich tot nu toe slechts 21 mensen aangemeld. „Mantelzorgers leveren een heel belangrijke bijdrage aan de samen leving", hield wethouder Frank van Driessche de deelnemers aan de workshop in Vogelwaarde voor. „Jullie doen niet alleen erg nuttig en waardevol werk, maar zoals overal in de samenleving speelt ook het geld een belangrijke rol. Zonder mantelzorgers zou de ge zondheidszorg namelijk volstrekt onbetaalbaar worden." Voor de overheid is het dus belang rijk dat ook de mantelzorger on dersteuning krijgt, zodat die zijn Lisette Warrens woont in Klooster- zande. Zij is sinds ruim drie jaar mantelzorger voor haar echtgenoot, die een hoge dwarslaesie heeft. door Eugène Verstraeten terneuzen - Vandalen hebben met een vuurwerkbom voor dui zenden euro's schade aangericht aan basisschool de Geule in de Ter- neuzense wijk Zeldenrust. Het dak van het portiek aan de ingang van de school is deels opgeblazen. De buurt werd in de nacht van za terdag op zondag tussen 24.00 en 1.00 uur opgeschrikt door een ex plosie, maar het duurde tot zon dagmiddag voordat een toevallige voorbijganger alarm sloeg. „Veel buurtbewoners doen geen melding bij de politie omdat ze bang zijn zelf het slachtoffer te taak lang vol kan houden. Die on dersteuning komt onder meer van de gemeente en het Steunpunt Mantelzorg van SWH. Het Steun punt telde kort na de oprichting bijna drie jaar geleden een goede honderd geregistreerde mantelzor gers. Inmiddels zijn dat er ver spreid over de hele gemeente ruim vijfhonderd. Dat is nog maar het topje van de ijsberg, want volgens onderzoek van het Zeeuwse wel- zijnsinstituut Scoop zou de ge meente Hulst ruim vierduizend mantelzorgers moeten tellen, waar van zo'n tien procent zelfs zwaar belast is met de zorg voor een naas te. Beleidsmedewerker Zorg Anita van den Brande van de gemeente tekende tijdens de workshop on der meer op dat mantelzorgers hun taken met plezier uitvoeren en niet snel aan een ander over (kunnen) geven. Voor de één om Gerard de Roos is woonachtig in Ter hole. Hij zorgt al twee jaar intensief zijn echtgenote, die in verband met rugklachten hulp nodig heeft. worden van vandalisme", weet schooldirecteur Jo Luycks. „De knal was ver in de wijk te horen," vertelt de voorbijganger die de ra vage zondagmiddag ontdekte en vooral anoniem wil blijven. Vol gens hem was de actie goed voor bereid. „De nacht ervoor was de verlichting al onklaar gemaakt." De daders hebben de lampen uit het portiek gesloopt en de vuur werkbom tussen het plafond ge stopt. „Ik ben me rot geschrokken", zegt Luycks. „Het vandalisme wordt steeds extremer. Dit is wel wat an ders dan een ruit in pingelen. Ook de elektrische bedrading ligt open. dat de partner liever geen vreem den over de vloer krijgt om te hel pen, voor de ander omdat ze zelfs de eigen kinderen niet graag lastig vallen om bij te springen. „Die hebben het zelf druk met hun ei gen gezin en kinderen." Breed gehoorde klacht onder man telzorgers is dat de afhandeling van verzoeken om vergoeding of voorzieningen vaak een eeuwig heid duurt. Zelfs het bemachtigen van een eenvoudige gehandicap- tenparkeerkaart wordt zo een lij densweg. „Een simpele verklaring van de huisarts is genoeg, maar kennelijk werkt het niet altijd zo", stelde Vinke vast nadat ze de prak tijkervaringen had gehoord. Punt is volgens Van den Brande dat de ene huisarts erg soepel is met de afgifte van de benodigde verkla ring, maar een andere dokter kri tisch kijkt of de parkeerkaart wel echt nodig is. Marie-Louise de Boeij uit Ossenisse is mantelzorger voor haar bejaarde moeder, die in verzorgingshuis Anto- nius in Kloosterzande woont. Levensgevaarlijk." De aannemer kwam gisteren alvast voor een noodreparatie. De Geule en ook andere plaatsen in de wijk zijn al een paar jaar doelwit van vandalisme. Speeltui gen zijn vernield, paaltjes en bo men met vuurwerkbommen opge blazen. Sinds de politie met in gang van de schoolvakantie inten siever ging surveilleren was het rustig in de wijk. Tot afgelopen weekend dus. In de wijk zijn wel vermoedens wie de daders zijn. Luycks: „Maar je moet ze op heter daad kunnen betrappen. Zodra er een politieauto de straat in rijdt zijn die gasten verdwenen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34