Het wennen is gebleven Degelijk onderzoek naar het 21 zeeland Delta verlaagt prijs van elektriciteit Sinterklaas PZC dinsdag I e krant 5 weken voor 15 euro! dinsdag 16 november 2010 door Marleen Blommaert Het is bijna Sinterklaas. Een gure tijd. Tijd om met een zaterdagkrant of een goed boek voor de kachel te zitten. Het einde van het jaar komt met razend hoefgeklepper naderbij en daarmee ook de drukte. Toch had ik even tijd om een mooi stukje te lezen. Een verhaal van iemand die zei dat je ervan uit moet gaan, dat ieder mens aanleg heeft om psychiatrisch ziek te worden. De omgeving speelt volgens hem een heel grote rol in het verhaal. Ik ben het helemaal met hem eens. U ook waarschijnlijk, want kijk maar om u heen. Neuroses, para noia, dwangmatig handelen. U kent het allemaal uit uw omge ving. Maar het mooiste is de dub bele persoonlijkheid. De dr. Jekyll en mr. Hyde. Wie kent hem niet. De persoon die precies het tegen overgestelde doet van wat hij be weert. Ook die kent u wel. Die kennen we allemaal. Lucasje zit op schoot bij Sinter klaas. Hij is een beetje stout ge weest. - „Lucasje heeft gejokt tegen Sin terklaas, hè? Hem in het ootje ge nomen hè?" Lucasje begint te zingen: „Een pop met krullen in haar haar, een snoezig jurkje kant en klaar..." En natuurlijk strijkt Sint, de grote kindervriend, over zijn hart. - „Nou, vooruit je hoeft niet in de hoek, blijf maar lekker hier, vlak bij Sinterklaas, op je stoeltje zit ten." De kinderen zetten weer een lied je in: „En we zingen en we sprin gen en we zijn zo blij, want er zijn geen stoute kinderen bij..." Zelfs Lucasje mag meezingen. „Be halve die zwarte Pieten", denkt Sinterklaas. Die zijn niet te ver trouwen met hun streken en hij aait Lucasje over zijn bol. In alle drukte weet Sinterklaas nog wel twee chocoladepopjes in de schoenen van mijn pubers te stoppen. Dank, Sinterklaas. Met blijde gezichten denken ze terug aan de tijd, dat dit altijd gebeurde. Af en toe moet je even terug mo gen naar een tijd, waarin je onge stoord in een prachtige wereld ge loofde. Even weg van het wild ge raas. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijzigirtg van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl THERMPHOS EN WIERSMA Niet alleen fosforfabriek Thermphos staat ter discussie. Ook het optreden van milieugedeputeerde Marten Wiersma is onderwerp van gesprek. door Ben jansen Wat waren ze trots bij Groen- Links toen drieënhalf jaar geleden duide lijk werd dat Marten Wiersma na mens de partij plaats kreeg in het dagelijks provinciebestuur. Niet al leen in Zeeland, maar zeker ook in de landelijke organisatie van GroenLinks. Nu begint de partij af stand van hem te nemen. Hij had als milieugedeputeerde nooit mogen meewerken aan een nieuwe vergunning voor Therm phos, vindt de Tweede Kamer-frac tie. Het weinig overtuigende optre den van Wiersma zaterdagavond in het televisieprogramma van Zembla over de fosforfabriek heeft die mening zeker niet veranderd. In een vraaggesprek met de PZC verklaarde Wiersma krap een half jaar na zijn aantreden als gedepu teerde dat 'het voor iedereen nog een beetje wennen' was. Sinds dien lijkt het alsof het wennen is gebleven. Het inventieve, ijverige en gevatte Statenlid dat zijn stem pel drukte op veel discussies in Provinciale Staten, blijkt een uiter mate behoedzame bestuurder. De heldere betogen van het Statenlid Wiersma, worden bij de gedepu teerde Wiersma een woordenbrij. Het heeft er af en toe de schijn van dat hij vragenstellers in de Sta ten niet met de kracht van argu menten voor de standpunten van het dagelijks provinciebestuur tracht te winnen, maar probeert ze onder woorden te bedelven. En in de Zembla-uitzending werd pijnlijk duidelijk dat die woorden hem ook tekortschoten. Nu heeft Wiersma ook een lastige portefeuille. Hij is binnen het da gelijks provinciebestuur de eerst verantwoordelijke voor economie en milieu. Dat brengt hem - en zijn partij - af en toe in een spa gaat. Een economiegedeputeerde heeft de neiging regelgeving met oog voor de belangen van het be- Bij de onthulling van een beeld in Aardenburg. Mensen die in de buurt van Thermphos wonen hebben recht om te weten wat het effect is van de uitstoot van giftige stoffen op hun gezondheid. Afgelopen vrijdag werd pijnlijk duidelijk dat niemand eigenlijk weet of de uitstoot van Thermphos en de andere bedrij ven in Vlissingen-Oost negatieve effecten heeft op de gezondheid van omwonenden. Bewoners ma- ANALYSE door Nadia Berkelder ken zich ongerust en hebben - te recht - veel vragen: wat komt er uit die schoorstenen? Hoeveel pre cies? Hoe lang is dat al gaande? Worden we daar ziek van? Kun nen we nog wel groenten uit eigen tuin eten? En wonen we hier ei genlijk nog wel veilig? De instanties hadden vrijdag avond in Heinkenszand geen ant woord op die vragen. Gedeputeer de Marten Wiersma hield vol dat onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) zou aantonen dat er - ook als Thermphos vier keer zoveel di oxine uitstoot als volgens de gel dende norm is toegestaan - geen gevaar voor de volksgezondheid is. Uit bodemonderzoek door het in stituut is in ieder geval gebleken dat te hoge dioxineuitstoot in het verleden niet tot gevaarlijke vervui ling in de omgeving heeft geleid. De medisch milieukundige van het RIVM, Mark van Bruggen, kon de omwonenden ook niet gerust stellen. Hij verschool zich achter Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (mi) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, fik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aa door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta verlaagt per 1 januari 2011 de prijs van elektriciteit met 14 procent. De prijs van gas gaat 7 procent om hoog. Een gemiddeld gezin gaat per jaar 42 euro minder betalen voor stroom en 40 euro meer voor gas. Een gezin verbruikt jaarlijks gemid deld 3500 kilowattuur elektriciteit en 1800 kubieke meter gas. De prijswijziging betekent dat een Zeeuws gezin nagenoeg hetzelfde zal blijven betalen aan gas en elek triciteit bij een contract met varia bele leveringsprijzen, stelt Delta. Delta-klanten die drie jaar geleden hebben gekozen voor een contract met vaste leveringsprijzen en dat contract opnieuw met drie jaar ver lengen, gaan volgens het energiebe drijf 86 euro minder betalen. Voor mensen die kiezen voor een varia bele prijs kan de rekensom nadeli ger uitvallen bij een gasverbruik hoger dan 1800 kubieke meter. Zij krijgen ieder half jaar te maken met nieuwe energieprijzen. In 2008 stegen de leveringsprijzen tot recordhoogte, waarna ze in 2009 fors daalden. Volgens Delta lijkt de energiemarkt weer aan te trekken en is dit terug te zien in een stij ging van de leveringsprijs voor gas. Een gemiddelde stijging of daling is moeilijk uit te drukken in één bedrag. Dat is niet alleen afhanke lijk van een eerder afgesloten con tract maar ook van de nieuwe keu- Verwelkomt een rondvaartboot op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2