'Ik zou graag stoppen, maar durf het nu niet' F 62 II vandaag uitgelicht Als het misgaat dinsdag 16 november 2010 Lange tijd is medisch-wetenschappelijk onderzoek op kinderen tegengehouden. Een van de aanleidingen waren de horrorpraktijken op de Willowbrook State School in de VS. Lees meer op zie: Uitgelicht op onze website ten. Het merendeel van de pillen en zalfjes is echter al jarenlang op de markt. Om die lacune te dich ten is De Hoog onlangs samen met collega's het Nederlands Kin- deiformularium begonnen. Daarin worden per geneesmiddel alle er varingen en onderzoeken gebun deld. Artsen en ouders kunnen voor doseringen en bijwerkingen de vraagbaak raadplegen via inter net. Het blijft een lapmiddel. De echte oplossing is meer bestaande ge neesmiddelen die kinderen gebrui ken degelijk te onderzoeken. In Eu ropees verband is al een prioritei tenlijst opgesteld. „Maar het is een duur en ingewikkeld verhaal", zegt kinderarts De Hoog. „De financie ring is mede een verantwoordelijk heid van de farmaceutische indus trie. Hun rol is nog niet uitgekris talliseerd. Er wordt gedacht aan een Europese belasting op de winst van goedlopende geneesmid delen om dat onderzoek te finan cieren." In de Verenigde Staten zijn ze vol gens De Hoog al verder, met be hulp van veel overheidsgeld. Daar is onder meer na onderzoek bij kinderen een darmmiddel uit de handel genomen vanwege ernstige bijwerkingen. Om risico's te beperken moeten artsen minder vaak geneesmidde len voorschrijven aan kinderen, vindt ethicus Willems. „Ze moe ten meer weerstand bieden. Daar voor zou meer aandacht moeten zijn bij de artsenopleiding. Maar het blijft natuurlijk ook een zaak van de ouders." infographic CRWI bron Stichting Farmaceutische Kengetallen kinderen Top 10 toename verstrekking medicijnen aan jongeren Verstrekking van medicijnen via openbare apotheken aan kinderen en jongeren t/m 20 jaar. Aantal verstrekkingen x 1.000 1999 =2009 H Stijging t.o.v. 1999 Medicijnen voor ADHD (o.a. Ritalin) Laxeermiddelen Anticonceptiepil Luchtwegverwijders (o.a. bij astma) Neutrale huidzalven Antipsychoticum (o.a. bij autisme) Lokale antibiotica op de huid Hormoonhoudende zalf Maagzuurremmers Virale vaccins 581 449 340%) 160 75%) 136 (=23%) 129 (=27%) 122 (=49% 101 (=210%) 92 53%) 89 20%) 133 i (=195%) 52 520SS) Krijgen kinderen te makkelijk geneesmiddelen? Karin van den Beuken, moeder van een zoon met ADHD, vindt van niet. Als ouder vind ik het niet fijn om een pil in mijn kind te stoppen. Elke keer dat ik het doe, vraag ik mezelf af wat de gevolgen voor hem zullen zijn op de lange termijn. Maar op dit moment kan het niet anders." Karin van den Beuken heeft jarenlang geprobeerd haar nu li-jarige zoon op een andere ma nier te laten behandelen voor zijn PDD-NOS (gedragsstoornis) en ADHD. Te vergeefs. „Het werd alleen maar erger. Hij was opstandig en hyper, en er was veel ru zie binnen het gezin. Op een gegeven mo ment kon ik er niet meer tegen, ik dreigde er aan onderdoor te gaan. Toen heb ik inge stemd met medicijnen." Want het is een fif- ty-fifty-verhaal. „We hebben er allemaal baat bij. Het gaat met hem nu echt beter en daarom ook met ons hele gezin." Haar zoon heeft dankzij de medicatie (me- thylfendidaat) geen woedeaanvallen meer en doet het beter op school. „Hij zegt zelf dat het nu rustiger is in zijn hoofd. Hij vindt het niet erg om pillen te slikken. Ik zou er graag mee stoppen, maar durf het nu niet, bang dat hij weer terugvalt in zijn oude gedrag." En dat zou negatief uit pakken voor zijn leerprestaties. Want als hij nu een keer de pil niet slikt, dan wordt hij steeds drukker en raakt meer een meer over spoeld met prikkels. „Hij weet dan niet wat hij moet doen: rennen of stilstaan. In zijn hoofd is het dan chaos. Volgend jaar gaat hij naar het voortgezet onderwijs, dat brengt veel veranderingen en spanningen met zich mee. Misschien dat hij het jaar daarna zon der kan." Dan komt er tenminste een eind aan de knagende onzekerheid. Want over Karin van den Beuken de risico's van methylfendidaat op de lange termijn is nauwelijks iets bekend. „Kenne lijk is er geen geld om daarnaar goed onder zoek te verrichten. Daar kan ik heel boos om worden." Alleen medicijnen is overigens niet genoeg. „Dat is alleen symptoombestrijding. Het gaat ook om een rustige omgeving met niet te veel prikkels en duidelijke regels. Ouders willen momenteel misschien ook wel heel veel: allebei een leuke baan, een rijk sociaal leven en een gelukkig gezin. Mijn zoon is su per gevoelig. Voor hem zou het het beste zijn als we in een hutje op de hei zouden wonen. Maar dat gaat dus niet." De maatschappij veranderen kan ze niet in haar eentje. „Het is belangrijk om in ge sprek te blijven, om voorlichting te geven. Hopelijk levert dat buitenstaanders meer be grip op als we spreken over problemen bij aandoeningen als autisme en ADHD."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11