mogelijkheden af buitenland 19 'Sarko' staat in schaduw Fillon Suu Kyi wil praten met generaals 'God' kan even niet meer internetten maandag 15 november 2010 15 jaar lang leefde Aung San Suu Kyi in gevangenschap en onder huisarrest In 1990 won haar partij de verkiezingen, maar de junta annuleerde die. den met Suu Kyi of niet? En is het antwoord negatief, wat riskeren ze dan? Een volksopstand? Een pro ces bij het Internationaal Strafhof in Den Haag? Of de dood? Dat laat ste vreest ook de aanhang van Suu Kyi: dat hun leidster binnenkort door een onbekende wordt ver- foto Khin Maung Win/AP moord. Op last van de junta, uiter aard. Haar beveiliging is daarom nu de hoogste prioriteit geworden voor de leiding van haar partij. zie onze website:buitenland Bekijk de vrijlating en de eerste toespraak in jaren van Suu Kyi door onze correspondent Ad Bloemendaal TEL aviv - 'God' woont in de Pales tijnse stad Kalkiliya. Hij was een enthousiaste blogger en Face- book-gebruiker, tot hij vorige week op heterdaad werd betrapt bij het kritiseren van de islam. Sindsdien zit hij in een politiecel, onder zijn werkelijke naam: Walid Husayin. Zijn satirische internetbij- dragen, met 'God' als afzender, zijn in de conservatieve Palestijnse samenleving slecht gevallen. In Kalkiliya klinkt al de roep om de brandstapel. „Ik ben bang dat die oproep steun vindt bij een meer derheid van het volk", zegt de Pa lestijnse mensenrechtenactivist Bassem Eid. Zijn organisatie, de Pa lestinian Human Rights Monito ring Group, heeft zich het lot van Husayin aangetrokken. Volgens het Palestijnse nieuwsagentschap Ma'an, dat de zaak vorige week aan het licht bracht, heeft de Palestijnse veilig heidsdienst twee maanden lang de gangen van de 25-jarige student ge volgd. Uiteindelijk werd hij na een tip van de eigenaar opgepakt in een internetcafé. „Het valt me op dat moslims maar niet kunnen begrijpen dat het ver laten van de islam een keuze is die iedereen kan maken en waartoe ie dereen het recht heeft", blogde Husayin in augustus. De islam om schrijft hij als 'een geloof en de God van de islam vertoont volgens hem alle kenmerken van 'een pri mitieve bedoeïen'. Maar ook chris tendom en jodendom zijn volgens hem gebaseerd op 'legenden en an dere nonsens, die met elkaar wedij veren in stupiditeit'. In een poging wraak door de ge meenschap te voorkomen, heeft Walids zwaar geschokte familie zich openlijk van hem afgekeerd. Veel Palestijnen die zich moslim noemen, houden er seculiere op vattingen op na, maar ze schreeu- YANCON - Oppositieleidster Aung San Suu Kyi is bereid om met de militaire leiders van Birma om de tafel te gaan zitten om te werken aan nationale verzoening. Dat zei ze gisteren tegen de BBC. Een dag nadat haar huisarrest werd opgeheven, zei de Nobelprijs winnares dat het tijd is 'om rond de tafel onze geschillen op te los sen'. De 65-jarige Suu Kyi zat vijftien van de afgelopen 21 jaar vast in de cel of onder huisarrest. Ze zei verder tegen de BBC dat ze de komende tijd wil luisteren naar wat de mensen te zeggen hebben. Ook wil ze weten 'wat andere lan den willen en wat zij denken voor ons te kunnen doen'. Ze wil zich inzetten voor de democratie en zei niet bang te zijn voor een nieuwe arrestatie. In een toespraak in de Birma's grootste stad Yangon sprak Suu Kyi zich ten overstaan van duizen den enthousiaste aanhangers uit voor het recht op vrijheid van me ningsuiting en zei te begrijpen wat haar aanhang wil. „Als we willen krijgen wat we willen, moeten we dat op de juiste wijze doen", aldus Suu Kyi, die haar supporters op droeg 'de hoop niet op te geven'. Suu Kyi zei verder te willen wer ken met 'alle democratische krach ten'. Suu Kyi lijkt nog steeds haar doel van democratie in Birma te willen bereiken. Ze riep haar aanhang op daarnaar te streven. wen die niet van de daken. „Het ta boe heeft te maken met de religieu ze cultuur die ons generaties lang is bijgebracht door onze families en het onderwijs", meent Bassem Eid. „Zelfs mensen die er verder betrekkelijk liberale opvattingen op nahouden, winden zich op over aanvallen op de islam. Het gaat in tegen hun cultuur en ze brengen het niet in verband met vrijheid van meningsuiting." Een arrestatie wegens internet-ket- terij is op de Westelijke Jordaanoe- ver nooit eerder vertoond. Verbo den bekeringen van Palestijnse moslims tot het christendom ko men vaker voor. Zijn ervaringen daarmee geven Eid een idee van wat er nu met Walid Husayin gaat gebeuren. „Al betoont hij, op last van een islamitische rechtbank, in het openbaar spijt, dan nog staat hij voor de rest van zijn leven bui ten de samenleving. Er rest hem dan niets anders dan te emigrere- gen", zegt Eid. President Sarkozy aanvaard de dit weekend het ontslag van premier Fillon om hem amper twaalf uur later te herbenoemen. Hij kon moeilijk anders: Fillon was te populair geworden. door Cees van Zweeden Drie jaar geleden be noemde president Sarkozy een weinig sprankelende maar trouwe vazal, Francois Fillon, tot premier. Fillon deed zijn best, maar kon Sarkozy niet tegen zichzelf beschermen. Het gevolg was een vrije val. Vol gens de laatste peilingen, die elke week als een soort politieke hitpa rade worden afgedrukt, geniet Sar kozy nog maar de steun van een kwart van de Fransen. Presidenten losten dat probleem in Frankrijk op door hun premier op de mestvaalt der geschiedenis te schuiven. Giscard d'Estaing voerde Jacques Chirac af, Mitterrand dumpte Pier re Mauroy. Zes maanden lang verspreidde het Elysée Paleis geruchten over een nakende regeringswisseling. Francois Fillon zou het hetzelfde lot beschoren zijn. De flamboyante minister van mi lieuzaken lean-Louis Borloo, zou worden ingehuurd om Sarkozy weer op te stuwen in de opiniepei lingen. Maar toen Francois Fillon afgelo pen zaterdag het ontslag van zijn regering aanbood, hoefde Sarkozy er maar één nachtje over te slapen. Gisterochtend (zondag) had hij Fil lon herbenoemd. De oppositie sprak van een farce. Dit was voor het eerst sinds de Vijfde Republiek (1958) dat het staatshoofd een regering had gewij zigd zonder de premier te vervan gen. Daniel Cohn-Bendit, vaandel drager van de ecologen, zocht de verklaring in de psychologie. Sar kozy, zo zei hij, was een 'sadist' die er een satanisch genoegen in schiep zijn premier en ministers maandenlang te martelen. Maar de meeste commentatoren hadden een andere uitleg. Sarkozy was zo impopulair geworden en Fillon zo populair, dat hij niet meer om hem heen kon. In de po litieke hitparade stond Fillon vori ge week 12 punten hoger. Sarkozy wordt gehaat door links om zijn beleid, en gelaakt door rechts om zijn stijl. Conservatieve Fransen verwach ten niet van hun staatshoofd dat hij een kritische kiezer met 'rot op, klootzak' vernedert, zoals hij enkele jaren geleden op een beurs in Parijs deed. Of dat hij ongeïnteresseerd zit te sms'en als de paus hem toe spreekt. Ze verwachten ook niet dat de pre sident zijn premier als een voet veeg gebruikt. Nadat Fillon deze zomer in bedek te termen de door Sarkozy geïnsti geerde deportaties van Roma had bekritiseerd, beet de president hem toe: „En nu houd je een paar weken je mond. En als je eindelijk wakker wordt, is dat om je eigen kleine dingetjes te zeggen." Dezelfde stijl heeft Sarkozy ook punten gekost buiten de landsgren zen, waar hij niet langer 'au sérieux' wordt genomen. Het Ame rikaanse blad Forbes kwalificeerde hem deze maand als slechts de 19de machtigste persoon ter we reld. Daarmee moest 'SuperSarko' zelfs premier Sylvio Berlusconi - aangeschoten wild in Italië - laten voorgaan. Fillon daarentegen ont wikkelde zich tot het aanvaardbare gezicht van rechts. Qua stijl is hij de anti-Sarkozy: kalm, bedacht zaam, niet al te spraakzaam, bijna saai. Maar, zeiden de commentato ren, er is nog een andere reden waarom het moeilijk was Fillon aan de kant te zetten. Fillon werd ingehuurd als vazal, of in de woorden van Sarkozy 'mijn assistent'. Onder de Vijfde Repu bliek hielden presidenten zich be zig met buitenlands beleid en de fensie. De andere beleidsterreinen waren voor de premier en zijn ploeg. Maar Sarkozy regeerde al leen. Hij onderhandelde met vak bonden. Besliste over het aantal taxichauffeurs in Parijs. Ging over het milieu. Sarkozy, zo zei de gematigde politi cus Bayrou in een boek over de man, regeerde als een 'blinde mo narch'. Een monarch kan moeilijk een as sistent verantwoordelijk stellen voor zijn eigen impopulariteit. President Sarkozy neemt zaterdag op het Elysée in Parijs afscheid van pre mier Fillon. Een dag later herbenoemt hij de premier alweer. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9