Heilzaam zweten in de sauna 401 gezi maandag 15 november 2010 Voor veel mensen is de sauna een dagje uit. Aan dat ontspannen, zwe ten en afkoelen worden heilzame werkingen toegeschreven. Zo zou het goed zijn voor bloedsomloop, zenuwstelsel, stofwisseling, afweer en huid. Maar ook voor de geest. door Eva Wassenburg illustratie Nozzman Zweet dat in riviertjes van je lijf glijdt. Poriën die wijd open staan en niet alleen de vervuilde resten van het dagelijks leven, maar ook al le spanning uitstoten. Dan even douchen en tot en met de kruin in ijswater. De stoom slaat van je lijf in de koude buiten lucht. Nadampen in een ligstoel. Voor de liefhebbers is saunabezoek niet al leen lichamelijk, maar ook geestelijk een rei nigende ervaring. Maar hoe gezond is al dat zweten en opjagen van hartslag en bloed druk? „De sauna is zeker goed voor hart- en bloedvaten", zegt cardioloog Gheorghe Pop van UMC St.Radboud. „Het is als het ware een massage voor het hart en het vaatstelsel waardoor bloedvaatverwijding en vernau wing wordt veroorzaakt. Tegelijkertijd stijgt en daalt de bloeddruk en verandert de hart- frequentie. Op die manier worden het hart en de bloedvaten getraind." Het hart gaat de strijd aan met de hitte in een bloedhete sauna. Het lichaam wil zich zelf op temperatuur houden en doet dat door slagaders en haarvaten naar de opper vlakte wijd open te zetten, zodat het bloed wordt gekoeld en de huid kan zweten. De bloeddruk daalt en de pompkracht van het hart neemt toe. Het hart kan twee keer zo hard gaan kloppen. Als dit regelmatig ge beurt, leert het hart- en vaatstelsel schom melingen in de bloeddruk beter op te van gen. „Dat geldt echter alleen voor gezonde mensen", waarschuwt cardioloog Pop. „Hartpatiënten moeten voorzichtig zijn. Ie mand met een instabiele bloeddruk zou ik een saunabezoek afraden. Maar het is niet zo dat je na een hartinfarct nooit meer naar de sauna kan. Als de patiënt stabiel en klach- tenvrij is, zou een voorzichtige saunagang geen kwaad kunnen. Maar vermijdt extre me temperaturen. Niet de heetste sauna ne men en geen ijskoud dompelbad." Zorgvuldig opgebouwd en regelmatig sauna bezoek kan volgens Japans onderzoek een verslechterde bloedvatconditie verbeteren. Proefpersonen met aderverkalking, hoog cholesterolgehalte, hoge bloeddruk of suiker ziekte gingen twee weken lang iedere dag in een droge en matig warme sauna van 60 gra den. De bloeddruk daalde iets. De effecten van de sauna waren vergelijkbaar met li chaamsbeweging. Voorzichtigheid blijft ge boden, want in theorie zou bij patiënten met aderverkalking bij extreme tempera tuurschommelingen de door de jaren opge bouwde plaque-afzettingen in slagaders kun nen scheuren. Zo'n plaque-scheur kan een hart- of herseninfarct veroorzaken. Zolang een gezonde saunabezoeker zich aan een aantal basisregels houdt, is het zweten Groeimarkt In 2008 bezocht 30 procent van alle Neder landers wel eens een sauna. De cijfers voor 2010 zijn nog niet bekend, maar de wellness- sector blijft groeien. Daarom is het aanneme lijk dat ook het aantal saunaliefhebbers toe neemt. Saunaliefhebbers zijn volgens een onderzoek in opdracht van Sauna Vereniging Nederland met name hoger opgeleiden tussen de 20 en 49 jaar. vooral heilzaam. Dat mensen 's zomers bij veel lagere temperaturen dan in de sauna be vangen raken door de hitte en flauw kun nen vallen, komt omdat een saunaganger zich niet inspant en zijn organisme zich op afkoeling richt. De doorbloeding vermin dert in de sauna waardoor spieren zich ont spannen. Het lichaam spendeert alle aan dacht aan regulering van de lichaamstempe ratuur door te zweten. Mensen die vaker in de sauna komen, zwe ten meer, ze kunnen wel een liter verliezen in één saunaronde. Dat vocht wordt onttrok ken aan bloed, vet, spieren en huidweefsel. Zo zouden achtergebleven stofwisselingres- ten worden verwijderd en het lichaam van binnenuit worden schoongespoeld. Veel sau na's adviseren daarom pas na de laatste sau naronde het verloren vocht aan te vullen. Hoewel de temperatuur in de sauna kan op lopen tot ïoo graden, wordt de huid niet meer dan 10 graden warmer dan normaal. De diepere lichaamstemperatuur stijgt hoog uit tot 2 graden. Deze kunstmatige koorts pakt ziekteverwekkers aan en stimuleert het lichaam afweerstoffen aan te maken waar door de weerstand hoger wordt. Uit onder zoek blijkt dat geregelde saunabezoekers minder vaak verkouden of grieperig zijn. In een sauna is minder zuurstof. Door con- densvorming in de longblaasjes wordt ook de gasuitwisseling belemmerd. Dat dwingt tot beter en dieper te ademen. Daarnaast maakt het lichaam bij geregeld saunabezoek meer rode bloedlichaampjes aan om zuur stof te kunnen binden in het bloed. Hetzelf de effect als een hoogtestage, die sporters aan een betere conditie moet helpen. De combinatie hoge temperatuur-veel zwe ten spoelt onzuiverheden uit de poriën en helpt dode huidcellen te verwijderen. Een schone, gladde hpid met een fijnere poriën- structuur is het resultaat. Bovendien is de huid goed doorbloed, waardoor natuurlijke zon of een zonnebankje meer doen. Saunabezoek levert ook een geestelijke op kikker op. Uit een Zweeds onderzoek blijkt Turks stoombad Een Turks stoombad is met 40 tot 50 graden veel minder heet dan een traditionele sauna die wel 100 graden kan zijn. Toch voelt een stoombad vaak warmer dan een Finse sauna. Bij een stoombad van 55 graden bestaat er al kans op brandblaren. Dat komt door de lucht vochtigheid. Die is in een stoomcabine 100 procent en in een droge sauna rond de 7 pro cent. Het effect van een stoombad op het lichaam is bijna hetzelfde als in een sauna. De opwarming van de huid is minder diep maar heviger. Door alle condens in het stoombadkan het lichaam nauwelijks warmte kwijt omdat het zweet niet kan verdampen. Na een stoombad is hetzelfde afkoelritueel nodig als na een droge saunaronde. dat twee keer per week naar de sauna, tot een toename van het serotoninegehalte leidt. Serotonine is een stof die de stem ming beïnvloedt en waarvan een tekort kan leiden tot depressie. Vervolgonderzoek moet uitwijzen of saunabezoek een goede therapie kan zijn voor milde depressies. Veel informatie uit dit artikel is afkomstig van saunastudie.nl reageren? gezondheid@wegener.nl Infraroodsauna Infraroodstraling verwarmt direct. Het ver warmt nauwelijks de lucht, zoals een hout- of elektrische kachel dat doet in een traditionele Finse sauna. Infraroodstraling heeft een korte golflengte en levert veel energie die bovendien dieper doordringt in weefsels. Het voelt minder heet aan omdat de lucht in een infraroodcabine niet warmer wordt dan 40 tot 60 graden, ter wijl minstens zoveel zweet wordt geprodu ceerd als in de traditionele sauna. Mensen die last hebben van hun spieren zwe ren bij infrarood. Sporters hebben veel min der last van spierpijn als ze na het sporten ge bruik maken van een infraroodcabine. Het melkzuur dat de spieren beschadigt zou snel ler worden afgevoerd en een betere doorbloe ding van de spier zou herstel bevorderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78