261 sport Ajax mist de passie van een titelkandidaat Marcus Berg Sunweb Jerson Cabral bezorgt wisselvallig Landskampioen Feyenoord punt tegen Heerenveen PSV NIEUW KOPLOPER EREDIVISIE PSV is de nieuwe koploper van de eredivisie. De Eindhovense ploeg wint van Excelsior: 4-2. maandag 15 november 2010 door Theo Brinkman ALKMAAR - Ajax is op jacht naar 'de derde ster', maar de landstitel kan na komend weekeinde al ver uit het zicht verdwenen zijn. De achterstand op koploper PSV, ko mende zaterdag de tegenstander in de Arena, is na de tweede neder laag op rij nu al zes punten. Het was de kleine buurman die Ajax gistermiddag voor schut zet te. AZ toonde zich in Alkmaar op alle fronten beter, scherper en ster ker. 1\vee kopdoelpunten, van Pon- tus Wernbloom en invaller Kol- beinn Sigthórsson, beslisten een kwartier voor tijd de wedstrijd (2-0). Het leidde tot moedeloos heid en frustratie in het Amster damse kamp. De jaap in de kuit van Graziano Pellè was er het be wijs van. De Italiaanse spits van AZ was negentig minuten lang am per van de bal te krijgen en kreeg in de slotminuut de rekening voor die sterke wedstrijd gepresenteerd door André Ooijer. De ervaren Ajax-verdediger zette zijn noppen in de kuit van Pellè en kreeg rood. Een volkomen onnodige rode kaart voor de routinier, die daar door geschorst is voor het duel met PSV. De supporters van AZ wisten er gistermiddag wel raad mee. Voor de Alkmaarse fans blijft een over winning op Ajax de fijnste drie punter van het jaar. Met hatelijke liedjes wreven ze het Ajax nog eens even in. De dertigste landsti tel, en daarmee een derde ster op het shirt, wordt voor Ajax ook dit seizoen weer een moeilijk verhaal. Net als vorige week tegen ADO Den Haag (o-i) wist Ajax in aanval lend opzicht niets klaar te spelen. In de eerste helft trof Luis Suarez nog wel de bovenkant van de lat, maar na rust duurde het tot de 83e minuut voordat Ajax de eerste se rieuze doelpoging liet noteren. AZ daarentegen had voor rust al drie goede kansen via Pellè, Rasmus Elm en Wernbloom. Na rust kwa men daar nog twee kansen voor Pellè bij, voordat AZ een kwartier voor tijd dan toch op voorsprong kwam. Spelers en trainer gooiden het erop dat een gebrek aan strijd lust en overtuiging Ajax de kop kostte in Alkmaar. „Als je kam pioen wilt worden, moet je willen winnen en moet je met passie spe len. Maar dat doen we helaas niet", zei aanvoerder Suarez na af loop. De Uruguayaan stond overi gens zelf aan de basis van diverse kansen voor AZ, doordat hij zijn tegenstander Ragnar Klavan alle ruimte bood om aan te vallen. Uit een voorzet van de linksback viel ook de openingstreffer van Wern bloom. „Ik denk dat we best wel gestre den hebben, maar we hadden niet de overtuiging die AZ wel had", vond trainer Martin Jol. „Fysiek en mentaal waren we niet sterk ge noeg. Vorig seizoen was AZ ook beter, maar toen konden we het in de tweede helft omgooien en won nen we toch nog. Dat zat er van daag niet in." Het inbrengen van Mido en Miralem Sulejmani bracht geen enkele verbetering. Zo staat AZ, dat dit seizoen het ha len van Europees voetbal als doel stelling heeft, nog slechts twee puntjes achter op de ploeg die hoe dan ook kampioen moet worden. „Ik heb de laatste weken steeds ge zegd dat we op de goede weg zijn en dat we progressie boeken. Dit is daar een bevestiging van", vond trainer Gertjan Verbeek. „We heb ben vandaag laten zien dat het er in zit. De jongens hebben het maximale in zichzelf naar boven gehaald." door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - in de schaduw van Jo nathan Reis is Marcus Berg bij nieuwe eredivisiekoploper PSV wanhopig op zoek naar zijn geluk. De gehuurde spits kan zijn reputa tie nog altijd niet te gelde maken bij de Eindhovense ploeg. Met een stuk of drie doelpunten had hij trainer Fred Rutten zaterdagavond voor een dilemma kunnen plaat sen, maar Berg miste tegen Excel sior (4-2) de eenvoudigste kansen. Hij zal dus wel weer op de bank belanden als PSV komend week einde de topper tegen Ajax speelt. Reis keert in Amsterdam terug van een schorsing. Berg wist de concurrentiestrijd niet open te gooien. Hij raakte tegen Excelsior twee keer de lat, miste voor open doel en verknalde een mooie aan val met een domme overtreding op Nieveld. De Zweed, die dit sei zoen pas twee competitiedoelpun- ten maakte, baalt zelf nog het meeste van zijn onmacht. „Ik speelde goed vanavond, maar had moeten scoren. Normaal gespro ken leveren die kansen twee ge makkelijke goals op. Ik weet ook: als ik de eerste maak, dan valt die tweede en misschien derde ook. Het zit niet mee." De 23-jarige aanvaller gaat gebukt onder de tegenvallende productie. „Natuurlijk vreet dit aan me", zegt hij. „Iedereen verwacht goals van mij. Als je dan een paar honderd- procentkansen mist, voel je je niet gelukkig. Dit is niet goed voor mijn zelfvertrouwen, al maakt het me ook weer niet al te onzeker. Ik weet dat ik kan scoren." Berg speelde jarenlang in een sys teem met twee spitsen, waar de ruimtes relatief groot zijn. Bij PSV lijkt hij te verdwalen in de drukte. Tegen Excelsior hanteerde trainer Rutten vooral na rust een extreem aanvallend concept, met vier spit sen die in de rug werden gedekt door de 'controleurs' Afellay en Bakkal' spelers die net zo gemakke lijk links of rechts uit de voeten kunnen. Daarnaast trokken de backs Hutchinson en Pieters veel vuldig mee naar voren én doken de centrumverdedigers Marcelo en Bouma geregeld op in het straf schopgebied. Aanvallender kan een team niet spelen en de vraag is of Berg daarbij gedijt. Rutten ge looft uiteraard van wel. „De geluks factor was vandaag nul bij Mar cus", zei de trainer. „Ook als we nog twee uur hadden doorgevoet bald, zou hij niet gescoord hebben. Maar hij is een positieve jongen, die zich het apelazarus werkt voor de ploeg. Daarom heeft-ie mijn support." Rutten denkt niet dat een gebrek aan wedstrijdritme, na een schor sing van vier wedstrijden, een rol speelt bij Berg. „Als hij te weinig ritme zou hebben, dan zou hij van avond kapot hebben gezeten." Berg stond zaterdag overigens niet alleen in het missen van kansen. PSV grossierde tegen Excelsior wer kelijk in doelpogingen. Twintig keer zorgde de thuisploeg voor ge vaar, waarbij klungelige missers werden afgewisseld met prachtige kansen voor Lens (op de kruising), Hutchinson en Dzsudzsak (beiden naast voor een leeg doel), Toivo- nen (koppend) en invaller Koever mans (in de rebound). Het mooi ste doelpunt van PSV was van Mar celo, die een steekpass van Lens hard in de bovenhoek joeg. Ook Bouma scoorde, maar hij mocht zich ook de beide treffers van Ex celsior aanrekenen. Bij de 0-1 dek te hij niet scherp op Bovenberg en bij de tweede Rotterdamse treffer werd Bouma op snelheid geklopt door aanvaller Fernandez Luis Suarez druipt af na de nederlaag van Ajax tegen AZ. foto Paul Vreeker/ANP door Theo Ruizenaar ROTTERDAM - De tieners Luc Cas- taignos en Jerson Cabral waren gis termiddag trefzeker voor het kwak kelende Feyenoord. Ze bezorgden hun ploeg een 2-2-gelijkspel tegen een sterker Heerenveen. „Het verschil tussen de eerste en tweede helft was te groot", zei coach Mario Been, „we hadden in de eerste helft meer afstand moe ten nemen." Daarmee had Been slechts deels gelijk, want na de vroege openingsgoal van Cas- taignos die in de elfde minuut een rebound goed inschoot, kreeg Feye noord inderdaad mogelijkheden om meer afstand te nemen. Maar achterin oogde Feyenoord verre van solide. Vorige week leek met de terugkeer van Vlaar de defensieve organisa tie bij Feyenoord enorm verbe terd, maar in het duel met de Frie zen, die op zoek waren naar eer herstel na het bekerdebacle tegen NAC midweeks, zaten er toch wat slordigheden in het spel van de aanvoerder. Halverwege de eerste helft was het uitgerekend Vlaar die zich verslik te in de bal waardoor Mika Vay- rynen op weg leek naar de gelijk maker die ternauwernood werd voorkomen door goed ingrijpen van Stefan de Vrij. Na de rust ging het echter volledig mis bij Feye noord. Een voorzet van Oussama Assaidi werd door Vayrynen, met De Vrij in de rug, goed gecontro leerd en daarna binnengeschoten. Een kwartier voor tijd leek Feye noord op weg naar de achtste ne derlaag toen Ricky van Haaren on der een voorzet doorliep waardoor Vayrynen in balbezit kon komen. Toen de Fin daarop de bal voor gaf stapte zowel Vlaar als Bahia tegelij kertijd vooruit. Daardoor kon Vik tor Elm ongehinderd de 1-2 bin- nentikken. Toch werd het nog 2-2. Negen mi nuten voor tijd haalde Cabral met rechts uit. Omdat Heerenveen-ver dediger Daryl Janmaat de bal nog schampte verdween de inzet bui ten bereik van doelman Kevin Stu- hr-Ellegaard in de verre hoek. Hoewel de gelijkmaker uit de lucht kwam vallen kon Heeren- veencoach Ron Jans leven met de puntendeling. „Na de slechte wed strijd tegen NAC hebben we aange geven wat er iedereen wordt ver wacht en dat'is wat ik vandaag bij mijn ploeg heb gezien. Ik ben er van overtuigd dat wij ons in de subtop kunnen spelen." Leonardo (links) en Matthew Amoah vieren feest na de 2-1-overwinning op FC Twente. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64