bij juweliers iland 15 Gameverslaving bij jongeren groot probleem Terugval verkoop kaarten na hogere btw Slapen met een goed gevoel SwissföSense Rutte roept WD-congres op tot bescheidenheid Aantal overvallen stijgt sterk maandag 15 november 2010 ui'M BGXSPRINGS MATRASSEN www.swiss sense.nl Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118} 60 65 94 KOOPZONDAG 21 NOVEMBER VAN 11 ;Ö0 TÖT17.00 UUR ikoop van een Royal Class boxspring vanaf -1500 Zolang Pe voorraad strekt. Prijswijzigingen en/of zetfouten voorbehouden den, meldt Jos van der Stap, lande lijk overvalcoördinator bij de poli tie. Toch weten overvallers toe te slaan. „Het helpt om extra aan dacht aan dit fenomeen te beste den, maar we kunnen niet alle ju weliers in Nederland permanent bewaken", aldus Van der Stap. De Federatie Goud en Zilver, waar bij 1300 juweliers zijn aangesloten, spreekt van een 'verontrustende' trend en signaleert dat de overval lers vaak jonge mannen zijn die met veel geweld een greep in de vi trines doen en vluchten. Sinds een overvalgolf in 2005 is de branche de best beveiligde van Ne derland, stelt Vermeulen, maar op dit nieuwe type overvallers heb ben juweliers volgens hem geen antwoord. De politieaandacht in Rotterdam en Amsterdam heeft ervoor ge zorgd dat daar minder juweliers worden beroofd, aldus Vermeulen. Overvallers wijken nu uit naar randgemeenten om daar hun slag te slaan. „Zo is het dweilen met de kraan open." Hij verlangt van Op stelten dat de daders 'van straat' worden gehaald en dat de politie meer doet aan het opsporen van gestolen sieraden. Nu komt daar volgens hem nauwelijks iets van. Het ministerie van Veiligheid en Justitie stelt in een reactie de over- valproblematiek 'heel serieus' te nemen. „De zorgen van deze branche, zijn ook de zorgen van de overheid", aldus een woordvoer der. O zie onze website:binnenland Tientallen overvallen door het hele land: bekijk de lijst eerst dit jaar officieel voet aan wal veerde met de stoomboot. Op Ne- in Harderwijk. Op Z@ppelin zagen derland 1 trok de intocht in het Sin- ruim 1,2 miljoen volwassenen en terklaasjournaal met de gebarentolk kinderen hoe de goedheiligman arri- nog eens 646.000 kijkers, foto ANP AMSTERDAM - Het aantal jongens tussen de 12 en 17 jaar dat niet meer in staat is te stoppen met on line games als World of Warcraft en Call of Duty, is 'onvoorstelbaar' groot. De Jellinek, een instelling voor verslavingszorg, ziet dit soort jongeren steeds meer in haar jeugdkliniek. Een jaar na uitkomst van World of Warcraft (WoW) in 2005 liep de eerste jongere de kli niek binnen. Vaak gebruiken ze ook veel cannabis en alcohol. De online games zijn vier a vijf jaar oud en de effecten ervan ko men nu aan het licht. Het onder zoek naar gameverslaving staat nog in de kinderschoenen. „Jon gens met gameproblemen zijn minder goed in staat te stoppen. Wij hebben aanwijzingen dat ga- men heel erg verslavend kan zijn. Alleen maken deze jongens hun brein niet stuk met giftige stof fen", zegt Anneke Goudriaan van het AMC, die gameverslaving on derzoekt. Vooral eenzame jongens met een laag zelfbeeld en weinig sociale vaardigheden kunnen helemaal verslingerd raken aan online ga mes, blijkt uit onderzoek van Jeroen Lemmens, die vorige week aan de Universiteit van Amster dam promoveerde op gameversla ving. Verslavingsdeskundige Keith Bak ker benadrukt dat ouders veel aler ter moeten zijn. Volgens Bakker is het meer een gezags- dan een ver slavingsprobleem. „Ouders geven hun kinderen allerlei spullen en vrijheid. Games worden als elektro nische oppas gebruikt. Ik zie een toename van jongens die hun heil zoeken in WoW. In het spel zijn ze iemand. Neem je hun dat af, dan zijn ze hun wereld kwijt." ARNHEM - Premier Mark Rutte heeft een euforische WD zaterdag tijdens een partijcongres gewaar schuwd voor overmoed. Hij stelde dat de partij het vertrouwen van de kiezer ook weer kan verliezen. „We zijn uit het dal gekropen, maar staan nu aan de voet van een nieuwe berg", aldus Rutte. „We zijn de kleinste grootste partij in de Nederlandse geschiedenis", sprak Rutte. „Anderhalf jaar gele den moesten we op verjaardags feestjes nog uitleggen waarom we bij de WD zitten. Laten we be scheiden zijn in ons succes. De pei lingen zullen niet altijd zo goed blijven als nu." De bijna 1500 WD'ers die op het congres afkwa men, vierden ondanks de tempe rende woorden van Rutte een feestje. Loek Hermans, WD-Iijst- trekker voor de Eerste Kamer, wuifde de scepsis over samenwer king met de PW weg. „Toen ik studeerde hoorde je er niet bij als je geen marxist was. Als WD'er werd je begroet als fascist. Er is dus eigenlijk niets veranderd." De WD wil als grote winnaar uit de bus te komen bij de statenverkie zingen 2 maart. Twintig zetels in de Eerste Kamer is het doel. Nu heeft de WD er 14. Rutte, die ook zelf campagne zal voeren, bena drukte het belang van een goede verkiezingsuitslag. „De drie par tijen WD, CDA en PW moeten een meerderheid halen in de Eer ste Kamer. Het worden ook lande lijke verkiezingen." Zonder meer derheid in de Senaat krijgt de rege ring het moeilijk om omstreden wetswijzigingen door te voeren, bijvoorbeeld op het gebied van im migratie. Ondanks de naderende campagne riep Rutte de oppositie op om samen te werken met de re gering. „We omarmen goede idee ën, waar ze ook vandaan komen." AMSTERDAM - De voorgenomen btw-verhoging van het kabi- net-Rutte op kaarten voor podium kunsten leidt tot een terugval in kaartverkoop van 13,5 procent. Dat blijkt uit een onderzoek van bu reau APE in opdracht van de Vere niging van Vrije Theaterproducen ten (WTP). Het bureau baseert zich op econo mische modellen die tonen hoe bijvoorbeeld inflatie of prijsstijgin gen effect op bestedingen hebben. „In combinatie met de effecten van de financiële crisis betekent dat in drie jaar tijd een terugloop van 30 procent in kaartverkoop", rekent WTP-voorzitter Erwin van Lambaart voor. Eerder meldde de WTP al dat de kaartverkoop in 2010 met 10 pro cent is gedaald. „De plannen van het kabinet zijn desastreus; niet al leen voor de theaterbranche maar ook voor andere sectoren die profi teren van het theater- en concert bezoek in Nederland." Als de btw-verhoging doorgaat, gaat dat bij de producenten alleen al 'vele honderden arbeidsplaatsen kosten', stelt Van Lambaart. „En dan hebben we het nog niet over personeel in theaters, parkeergara ges of restaurants." De WTP, die producenten als Joop van den Ende Theaterproduc ties, V&V Entertainment, Mojo en Studio 100 vertegenwoordigt, heeft deze cijfers gisteren doorge speeld aan de fracties van de 1\vee- de Kamer. Ook krijgen zij de meer dan 100.000 handtekeningen aan geboden van mensen die via inter net hebben aangegeven het protest tegen de btw-verhoging te steu nen. „Het publiek is ook boos", merkt Van Lambaart. „Deze maat regel treft vooral de gewone man, niet de elite." O zie onze website:binnenland Zaterdag schreeuwt Nederland voor het behoud van cultuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5