341 sport Baltus gaat vlak voor WK door diep dal Verwijlen hoopt na elfde plaatst op WK schermen op extra hulp NOCNSF TRAMPOLINESPRINGEN Vlissinger twee maanden in vormcrisis Weekplanning maandag 15 november 2010 Bas Verwijlen is met Nederland als elfde geëindigd op het WK. De kopman van Oranje hoopt nu op extra financiële steun. foto Robin Utrecht/ANP door Wilko Voordouw PARIJS - Met een prima elfde plaats heeft het Nederlandse de- genschermteam zaterdag afscheid genomen van het wereldkampi oenschap schermen in Parijs. De Nederlandse ploeg (Bas Verwij len, Arwin Kardolus, Arnaud Hol stege en Tristan Tulen) zorgde in de eerste ronde van het afsluiten de landentoernooi voor een enor me klapper door de sterke Zwit sers te verslaan. „Die gasten staan negende op de wereldranglijst, wij 52e", zei Defensie-wachtmees ter Verwijlen gisteren. Via Twitter had Verwijlen vrijdag al laten weten dat het Nederland se team klaar was voor een stunt. 'WK Parijs: Morgen om 09:00 uur tegen Zwitserland voor een plek bij de beste 16 van de wereld. Moeilijk, maar we zijn klaar voor een stunt!' Dat bleek: De Nederlanders won nen de partij met 45-40. In de wedstrijd daarna, voor een plaats bij de beste acht, bleek Duitsland - vierde op het vorige WK - te sterk. De ploeg van bondscoach Roel Verwijlen werd verwezen naar de herkansingen, waar Oran je eerst won van Japan, vervol gens verloor van China en in het duel om de elfde plaats via een laatste offensief van Verwijlen aan het langste eind trok. „Tegen de laatste tegenstander, Priinits, ging ik helemaal los. We stonden 40-32 achter en in mijn potje kwam ik tot 13-3. Dat was een super vette partij, waarbij we het land van de individuele we reldkampioen hebben verslagen", aldus Verwijlen. „Estland is echt een topland." Verwijlen schreef het succes toe aan de goede teamspirit. „We heb ben echt heel veel voor elkaar over. Dit is een team met toe komst." De elfde plaats in de Franse hoofd stad betekent volgens Verwijlen dat het hele team recht heeft op de B-status van NOCNSF. Dat betekent een beperkte financiële ondersteuning. Maar Verwijlen, in het dagelijks leven wacht meester bij de marechaussee en lid van de Defensie Topsport Se lectie, mikt op een grotere be trokkenheid van de sportkoepel in de route naar de Spelen van Londen. „Schermen is in Nederland een kleine sport, maar we kloppen al jaren aan bij de top en we moeten woekeren met de middelen die we hebben. Als je ziet tegen welke landen we op moeten knokken en de mogelijkheden die landen als Zwitserland of Duitsland hebben... Willen we met de schermsport structureel door dringen tot de top, dan zal er toch iets meer steun moeten komen. Wij hadden in Parijs één bonds coach, een fysiotherapeut en een chef de mission. Die andere lan den nemen een complete staf mee. Als we op de Olympische Spelen van 2012 in Londen echt iets voor willen stellen dan moet er nu echt in het schermen wor den geïnvesteerd." Eerder in de week schermde Bas Verwijlen zich individueel naar de tiende plaats op degen. Holste gen, Kardolus en Tulen wisten zich niet via de voorronde te kwa lificeren voor het hoofdtoernooi, waaraan 64 schermers deelna men. Zijn vormcrisis kon op geen ongelukkiger mo ment komen. Dwight Baltus, deze week deel nemer aan het jeugd-WK in Metz, was na de zomervakantie al zijn sprongen helemaal kwijt. Van de ene op de andere dag wist de Vlis singer niet meer hoe hij salto's en schroeven in elkaar kon weven. „Ik heb dus alles weer opnieuw moeten leren. Ik ben met mijn trainers weer helemaal bij de basis begonnen." Een dip - de term die Baltus ge bruikt - komt vaker voor bij tram polinespringers. Bij de één duurt die twee weken, bij de ander meer dere jaren. De zestienjarige havo 5-leerling heeft er twee maanden mee geworsteld. Hij is nu bezig uit het dal te klimmen. „Door mijn doorzettingsvermogen ben ik weer redelijk snel aan het terug komen", vertelt hij. „Ik heb ook tij dens mijn dip gewoon doorge- traind. Doe je dat niet, dan geef je op. Dan komt het misschien nooit meer goed." Baltus heeft normaal gesproken plaatjes van alle sprongen in zijn hoofd. Die waren opeens gewist. De harde schijf was leeg. „Ik kon nog wel omhoog springen, maar alle trucjes waren weg. Het was alsof ik een voetballer was die niet meer wist hoe die een bal in de kruising moest schieten." Nog altijd, nu zijn eerste wereld kampioenschap nadert, heeft Baltus last van angst in de lucht. „Ik vind het soms nog eng om een oefening te doen. Het lukt me ook nog niet altijd om hem hele maal af te maken. Dan breek ik hem halverwege af. Tijdens een wedstrijd kost dat natuurlijk veel punten." Martin Wissekerke, één van zijn trainers bij For- za Gymnastica, snapt die angst wel. „De basis die elke top sporter heeft, is talent. Bij trampo linespringen is dat talent een gevoel voor oriëntatie en coör dinatie. Een trampolinespringer voelt wat zijn lichaam doet in de lichaam en ziet ook de trampoline nog, zodat hij weer veilig kan landen. Als je dat gevoel kwijt bent, lukt het allemaal even niet." Een verklaring is niet één-twee drie te vinden. Zowel de trainer als de sporter denkt dat de zomer stop in elk geval heeft bijgedragen aan de dip. „Misschien moeten we 's zomers langer blijven door- trainen", zegt Wissekerke. „We zullen die mogelijkheid gaan bekij ken." Daarnaast gelooft hij ook dat het met de leeftijd van Baltus te ma ken heeft. „Hoe ouder je wordt, hoe bewuster je wordt van je keu zes", stelt Wissekerke. „Er lopen kinderen bij Forza rond die totaal nog niet nadenken over hun sprongen. Die voeren alles ge woon uit. Dwight zit inmiddels in de fase waarin hij wel heel bewust met zijn sprongen bezig is en dus ook de gevaren gaat zien." Baltus is echter nooit bij de pak ken neer gaan zitten. Hij is spelen derwijs de strijd met zijn pro bleem aangegaan. „Je kunt wel naar een psycholoog stappen, maar dat vond ik niet nodig", zegt hij. „Ik ben wel met andere tram polinespringers gaan praten en vooral Lennard Villafuerte, de bondscoach, heeft me heel erg ge holpen. Hij heeft mij een trucje ge leerd om mijn sprongen weer te rug te vinden." In Goes, in het goed geoutilleerde Sportpunt Zeeland, is Wissekerke met hem terug gegaan naar de ba sis. „We knippen oefeningen in stukjes en plakken die stukje daar na weer aan elkaar. Het is knip pen en plakken, knippen en plak ken... Net zolang totdat hij alle sprongen en de oefeningen van tien sprongen weer helemaal be heerst." Baltus moet tijdens deze dip één stap terug doen om er vervolgens twee vooruit te maken. „Ik weet zeker dat hij er sterker uit zal ko men", zegt Wissekerke. „Het kost hem heel veel energie om uit het dal te klimmen, maar hij leert er wel van. En hij zal straks ook be ter springen. Het is namelijk ook niet verkeerd om weer eens hele maal bij de basis te moeten begin nen." Baltus, die zich voor zijn vormcrisis al geplaatst had voor het WK, ziet inmid dels licht aan het einde van de tun nel. Tijdens internationale optre dens in Portugal en Italië toonde hij in de afgelopen maand al veel progressie. In Portugal was hij al leen nog maar in staat zijn ver plichte oefening te doen en die kon hij niet eens afmaken. In Ita lië draaide hij kort daarna al een goede verplichte oefening en had hij ook alweer een redelijke keu ze-oefening in huis. En met Rut- ger de Groot, zijn vaste partner in het synchroonspringen, greep hij in Milaan zelfs de eerste plaats. „We versloegen ook een sterk Itali aans koppel", vertelt Baltus met trots in zijn stem. Het WK, dat zijn eerste en laatste bij de jeugd zal worden, komt des alniettemin te vroeg. Baltus en Wissekerke kijken daarom al wat verder vooruit. Öp het Neder lands kampioenschap voor senio ren, in juni 2011, moet de trampoli nespringer er weer helemaal staan. Een medaille behoort dan tot de mogelijkheden. Wissekerke: „Er zijn ongeveer twintig trampolinespringers die op het hoogste niveau in Neder land uitkomen. Dwight komt daar nu bij, maar er is natuurlijk ook een aantal jongens dat op leeftijd komt en uitstroomt. Als hij zich goed blijft ontwikkelen, bereikt hij wel de top van Nederland. Ik ben ervan overtuigd dat we met hem straks een Zeeuw in het Ne derlands team gaan krijgen." Roeland van Vliet Dwight Baltus traint zes keer in de week op de trampoline en doet twee keer aan fitness. In totaal is hij - exclusief reistijd - 20 uur be zig met zijn sport. De Vlissinger zit in zijn woonplaats op het Scheldemond College, dat een LOOT-school is. Daar wordt re kening gehouden met zijn ontwik keling in de sport. Eén van zijn pri vileges is dat hij zijn centrale eind examen havo dit schooljaar mag opsplitsen. Baltus moet strak plannen. Eén van zijn fitnesstrainingen doet hij in een twee tussenuren op dins dag. „Een andere plek in de week heb ik er niet voor." Vier van zijn trampolinetrainingen zijn in Goes, de andere twee in Den Bosch bij Lennard Villafuer te, die jarenlang met zijn broer Alan tot de wereldtop behoorde. Langzaam zal het zwaartepunt van zijn trainingen van Goes naar Den Bosch worden verplaatst. Dwight Baltus tijdens een training in Sportpunt Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58