zeeland 115 dag en nacht maken Iedereen doet alles bij Kunstvrienden Provincie geeft groen licht voor windparkje leren omgaan met spraak- en taalproblemen llll\ maandag 15 november 2010 kinderen met ESM ontstond tij dens een cursus, die geleid werd door Riet Grauwels. Caroline Hou- mes, moeder van Renée, verzucht te net als andere ouders, dat er zo weinig toegankelijke literatuur is over ESM. Het zijn vooral de prak tische tips die ontbreken, maar waarmee ouders en kinderen in het dagelijks leven zo veel beter uit de voeten kunnen. Ook erkenning en begrip van wat er in het hoofd van een kind omgaat en waar het stokt, blijken een verschil van dag en nacht te kunnen maken. „Als er dan zo weinig is voor ouders en familie, dan maken we het maar zelf, hebben we ge dacht", zegt Riet Grauwels.„Anne- lies Baarends, teamleider van Au- ris in Goes, ging achter de fondsen aan, onze directeur Peter Strating maakte de foto's en Van Tricht in Utrecht wilde het graag uitgeven." ook Papiaments. foto Peter Strating door Piet Kleemans OUWERKERK - Wat de provincie Zeeland betreft mag er aan de Gou- weveerse zeedijk bij Ouwerkerk een vier turbines groot windmo lenpark gerealiseerd worden. De gemeente Schouwen-Duiveland werkt nog aan een herziening van het voor dat gebied geldende be stemmingsplan. De provincie is behoorlijk enthou siast over de plannen van planont wikkelaar Windpark Zierikzee BV. De Gouweveerpolder is in de visie van de provincie prima geschikt als windenergielocatie. In het bui tendijkse gebied langs de Gouwe- De opzet van het boek is in wezen simpel: Caroline Houmes inter viewde zes ouders van kinderen met ESM, die in de meeste geval len ook met andere stoornissen als autisme, Gilles de la Tourette en stotteren te maken hebben. Riet Grauwels voegde er een uitleg, spe cifieke praktische tips en een litera tuurlijst aan toe. „Die boeken zijn niet allemaal van kaft tot kaft mak kelijk leesbaar, maar mijn ervaring is dat ouders echt alles willen we ten wat er te weten valt." Uit alle interviews blijkt hoezeer de Zeeuwse ouders met de ongrijp bare diagnose ESM hebben gewor steld en hoezeer een beter begrip van de stoornissen de wanhoop heeft helpen verdrijven" Riet Grauwels verwondert zich over de absolute open heid waarmee de ouders het gesprek zijn ingegaan. „Dat maakt het boekje echt waardevol, omdat het aan erkenning nog dik wijls ontbreekt. Vëel mensen ver warren spraak- en taalproblemen met een taalachterstand, maar dat is iets anders. Een taalachterstand kun je inlopen een taalstoornis niet. Daar hou je je hele leven last van en het kan je pijnlijk beper ken in je ontwikkeling. Ouders wil len het beste voor hun kinderen. Ze willen dat ze dingen kunnen le ren en zich emotioneel stabiel ont wikkelen. Dit boekje kan daarbij helpen. Maar niet alleen ouders en familie van kinderen met ESM kunnen hun voordeel doen met het boek je. Leerkrachten in het basis- en voortgezet onderwijs zullen er ge drag in kunnen herkennen van kinderen met een wat lichtere taal stoornis. Auris ziet van de groep kinderen met een ernstige taalstoornis een groot deel: de kinderen met een 'rugzakje'. De groep begeleidt de kinderen in het reguliere en specia le basisonderwijs, in het voortge zet onderwijs en op mbo-scholen. Ik ben niet perfect, nou enl Riet Grauwels en Caroline Houmes, met fo tografie van Peter Strating. Uitgegeven door Van Tricht in samenwerking met de Koninklijke Auris Groep. 15 euro, ex clusief verzendkosten. Te bestellen via www.vantricht.nl Een scène tijdens de voorstelling 't Veilige Nest tijdens de jubileumviering in De Spinne in Goes. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Aan prima donna's doen ze niet bij toneelvereniging Kunst vrienden in Goes. „We streven naar een hoge kwaliteit, maar we zijn en blijven een amateurvereni ging. Dat betekent dat iedereen van alles doet: spelen, regisseren, decors bouwen, sjouwen en bestu ren." Bestuursvoorzitter Gerrit Smallegange speelt dus zaterdaga vond niet alleen een van de hoofd rollen, hij bouwt 's ochtends in De Spinne in Goes mee aan de de cors, regelt de laatste zaken en be reidt een toespraak voor. Want Kunstvrienden speelt de komische thriller 't Veilige Nest van Harold Mcpherson tijdens de officiële feestavond voor het 90-jarig jubi leum van de club. Kunstvrienden begon in 1920 als een accordeonvereniging, die in de loop der jaren concerten ging op luisteren met een toneelvoorstel ling. Leden en publiek verlegden hun affectie dusdanig van muziek naar theater, dat de instrumenten in hun kist bleven en het toneel werd voortgezet. Met twintig actieve leden en een erelid: Toos van Vredegem, die al lid is sinds 1 oktober 1947, oefent Kunstvrienden wekelijks in De Vroone in Kapelle. „Maar we blij ven een Qpese vereniging", be zweert Smallegange. Voeger repe teerden we in Wilhelminadorp en speelden we onze voorstellingen in De Prins van Oranje. Toen die dicht ging, zijn we naar Kapelle ge gaan, en daar zijn we ook gaan re peteren. In De Mythe hebben we weieens gespeeld, maar dat is niet te betalen. Daarom doen we elk jaar met twee voorstellingen een kleine toer over de Bevelanden. Twee keer in Goes, in De Pit en in De Spinne, -een keer in Kapelle, in Lewedorp en in Nisse. De voorstel ling in het dorpshuis in Nisse is op 20 november." De jubileumvoorstelling van zater dagavond was ook een beetje een reünie, want zo veel mogelijk oud-leden waren benaderd en ga ven acte de présence. „Veel oud-le den krijgen bij zo'n voorstelling toch weer de theaterkriebels", ver telt de voorzitter. Over het aantal leden heeft Kunst vrienden niet te klagen, al zouden er best een paar jonge leden bij mogen. „Wij hebben veel te bie den, want we doen mee aan aller lei opleidingen. Binnenkort begint weer een spelcursus bij ZCA." veersezeedijk bevinden zich be langrijke natuurwaarden, met na me aan schor 'het Stelletje' dat een leefgebied voor zoutplanten en vo gels vormt. De impact op het land schap is - stelt de provincie - mini maal. „In de ontwerpvergunning zijn natuurwaarden opgenomen, waaronder normstelling aan de ge luidsproductie van de windmo lens en bouwwerkzaamheden bui ten het broedseizoen. Hierdoor wordt voorkomen dat er te grote schade aan de natuur op zal tre den." Mocht het windmolenpark daadwerkelijk gerealiseerd worden dan biedt deze energie aan 25.000 tot 40.000 huishoudens. n»j JPfrlilofe'* i HMI 'nJ.l SSBtL 4-i jg;TT'i r F1WA f. 1 f m Jiiua DELTA I IILA Ook uw bijdrage telt! Word vandaag ZeeuwsGroen met groene stroom Kijk op vooralle informatie, tips en adviezen over het besparen van van DELTA. energie en C02.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51