er ontslag religieuze leider Twist in EU duurt voort Journalist? Kijk uit voor spionnen Sarko Europese Commissie wil lagere visquota Zware gasontploffing bij Belgische dorpen Dodental Haïti loopt op tot 724 'Russische spionnen verraden door chef Cameron: geen uitkering bij weigeren werk _5 vrijdag 12 november 2010 nu toe hebben 191 mensen de dood gevonden door de aanhoudende uit barstingen. Duizenden Indonesiërs hebben de flanken van de berg moe ten verlaten om elders te wachten tot de vulkaan weer tot bedaren komt. Ook luchtvaartmaatschappij en hebben vanwege aswolken last, hoewel internationale vluchten op de hoofdstad Jakarta gisteren wel zijn hervat. foto Trisnadi/AP Vorige maand riep AKP-premier Recep Tayyip Erdogan de Diyanet op zich uit te spreken over 'de hoofddoekkwestie'. In plaats van de regering te steunen door er bij voorbeeld op te wijzen dat de hoofddoek voor islamitische vrou wen een plicht is, zei Bardakoglu dat de Diyanet er niet is om zich in de politiek te mengen en dat po litici de hoofddoekkwestie moeten oplossen. Turkse kranten wezen er gisteren bovendien op dat Bardakoglu de pogingen van de regering om ale- vieten (een stroming in de islam) meer religieuze vrijheid te geven, niet zou steunen. Vorige week zei de Diyanedeider nog dat de alevie- ten niet eens een islamitische stro ming vormen. Dat zou de regering in het verkeer de keelgat zijn geschoten. Voorts zou de oprechtheid waarmee Bar dakoglu de 'Koerdische opening' steunt, in twijfel worden getrok ken. Het gaat daarbij om pogingen van de regering de Koerdische kwestie zonder geweld op te lossen. De Diyanet is een instituut dat een voortvloeisel is van de wereld lijke republiek Turkije die in 1923 werd gesticht. De republiek volgde het Ottomaanse Rijk op, dat door religieuze ideeën werd gedomi neerd. De stichter van de wereldlijke re publiek, Mustafa Kemal Atatürk, wilde zoiets bezweren met een nieuw religieus gezag dat in dienst staat van de seculiere regering. Na weekeinde volgt ultieme poging om het eens te wor den. Staatssecretaris Knapen ziet weinig ruimte voor overeen stemming. Budget blijft waarschijnlijk even groot als dit jaar. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Het overleg tussen de EU-lidstaten en het Europees Par lement (EP) over het EU-budget voor 2011 is gisteren vastgelopen. Maandag wordt een ultieme po ging gedaan om het eens te wor den, maar staatssecretaris Ben Kna pen (Europese Zaken) zei gister avond daar weinig ruimte voor te zien. Gevolg kan zijn dat de EU het volgend jaar met evenveel geld moet doen als dit jaar en geen 2,9 procent extra krijgt. Die 2,9 procent is al een compro mis. Een aantal landen, waaronder Nederland en Groot-Brittannië, wilden liever geen extra geld be schikbaar stellen, terwijl het Euro parlement en de Europese Com missie 6 procent meer vroegen. Voor de lidstaten was de verho ging met zo'n 3,5 miljard euro het maximum. Het parlement eiste in ruil voor instemming meer zeggen schap over de EU-begroting in de jaren 2013-2020 én eigen Europese belastinginkomsten. De lidstaten waren niet bereid tot bindende af spraken. De Russische spionnen die eerder dit jaar in de Verenigde Staten wer den ontmaskerd, zijn vermoedelijk verraden door een hooggeplaatste collega. Kolonel Sjtsjerbakov, een kopstuk van de inlichtingendienst SVR, zou hun namen hebben door gegeven aan de VS. Dat meldde de Russische krant Kommersant giste ren op basis van bronnen binnen het Kremlin. BRUSSEL De Europese Commissie wil voor 2011 lagere visquota op de Noord zee en de Atlantische Oceaan. Euro commissaris Maria Damanaki (Vis serij) is op grond van bevindingen van EU-experts zeer bezorgd over de situatie van een groot aantal vis bestanden. Vooral het kabeljauwbe stand baart haar zorgen. Voor die soort zou een verlaging van het quotum met 50 procent nodig zijn. BRUSSEL Op de grens van de Belgische dor pen Rotselaar en Holsbeek, vlakbij Leuven, is gistermiddag een zware gasontploffing geweest. Er zijn geen gewonden gevallen, maar bin- nen een straal van een kilometer werden mensen geëvacueerd. De ontploffing zou veroorzaakt zijn doordat energiebedrijf Fluxys een nieuw gasleiding onder druk aan het zetten was. BUDGET Overleg zit vast PORT-AU-PRINCE De cholera-epidemie in Haïti blijft levens eisen. Het officiële dodental is opgelopen tot 724 terwijl meer dan 11.000 mensen besmet zijn. Dat heeft het ministerie van Volks gezondheid gisteren bekendge maakt. De Haïtiaanse autoriteiten beweerden onlangs dat de uitbraak zich stabiliseerde, maar het aantal doden loopt juist hard op. Gisteren stierven meer dan 80 mensen. MOSKOU door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Hij was naar Brussel ge reisd voor een top over de EU-be groting, maar werd ondervraagd over een inbraak bij een journalist. Op de persconferentie twee weken geleden leek Nicolas Sarkozy in verlegenheid gebracht. De presi dent aarzelde enkele seconden, en sprak toen: „Ik zie niet in wat ik daar mee te maken heb." Europarlementariër Eva Joly be dacht de term 'Sarkogate', een woordspeling op 'Watergate'. Ook Richard Nixon zag in eerste instan tie niet in wat hij daar mee te ma ken had, maar toen de waarheid uitkwam moest hij aftreden. Joly weet waarover zij spreekt. Als onderzoeksrechter was zij decen nialang de luis in de pels van me nig corrupt politicus. Toen de naam van Dominique Strauss- Kahn kwam bovendrijven als so cialistische kandidaat voor de presi dentsverkiezingen, zei ze over de baas van het Internationaal Mone tair Fonds: „Strauss-Kahn? Die ken ik goed. Ik heb nog onderzoek naar hem gedaan." Toch is het de vraag of het bespio neren van journalisten de onder gang kan inluiden van Sarkozy. Frankrijk heeft een lange traditie op dat gebied. Georges Pompidou liet als werklui verklede spionnen afluisterapparatuur plaatsen bij een weekblad. Francois Mitterrand luisterde de telefoons van tiental len journalisten af Chirac bespio neerde naar verluidt zijn eigen mi nisters, onder wie Sarkozy. Het probleem van de huidige presi dent is dat enkele media hem de oorlog hebben verklaard. Zij krij gen informatie toegespeeld van ambtenaren die hij tegen zich heeft ingenomen. Elk nummer van het weekblad Canard Enchaïné bevat tientallen bezwa rende onthullingen. Hoogwaardi ge onderzoeksjournalistiek? Soms. Maar meestal, zei een insider, 'hoe ven we alleen maar de post open te maken'. Door de onthullingen is Sarkozy een kop van jut geworden. Zo ver onderstelt de halve natie dat hij en zijn vrouw vreemd gaan. Dat hij verantwoordelijk was voor een aanslag in Pakistan waarbij elf Fransen omkwamen. Dat zijn par tij wordt gefinancierd door een miljardair die geld in Zwitserland heeft geparkeerd. Die informatie kwam van een but ler van Liliane Bettencourt, de mil- jardaire. De butler had een recor der tussen de kaviaar geplaatst en 21 uur conversatie opgenomen die belastend waren voor Sarkozy. De bandjes kwamen via de politie te recht bij Médiapart, een online me dium. 'Voor Sarko-tapes, klik hier'. Volgens de Canard heeft Sarkozy een cel opgezet die de telefoonreke ningen van journalisten bekijkt. Dat stelt hem in staat te zien met welke informanten zij hebben ge beld, wanneer, en hoe lang. Tot deze zomer was dat niet moge lijk, omdat de commissie die het opvragen van rekeningen moest goedkeuren, dat weigerde. Maar nu was het hoofd van de commis sie vervangen door een pro-Sarko type. Die onthulling was van vorige week. Deze week meldde het weekblad dat de schrijver van het artikel nu ook wordt bespioneerd. Dat is nog mild. Bij een journalist van Le Monde, die op de Betten- court-zaak zat, werd thuis ingebro ken. Op de redacties van Média- part, de online publicatie, en het weekblad Le Point werden compu ters gestolen. Zoals Henri Guaino, adviseur van de president, zich tegenover diplo maten liet ontvallen: „journalis ten? Die houden we in de gaten." LONDEN - Werkloze Britten die weigeren weer aan het werk te gaan, worden voor een periode van drie jaar gekort op hun uitke ring. Althans, dat is wat de Britse regering voor ogen heeft. Premier David Cameron onthulde gisteren plannen om miljarden te bezuini- gen op het sociale stelsel. Van diegenen die 'herhaaldelijk weigeren te werken' moet de uitke ring van 65 pond (75 euro) per week worden ingetrokken. De regering wil het complexe sys teem van sociale voorzieningen vereenvoudigen, onder meer door een lappendeken van toeslagen om te vormen tot één uitkering. Daarnaast moeten sommige werk lozen verplicht vrijwilligerswerk verrichten. Groot-Brittannië kent vijf miljoen werklozen, onder wie i,4 miljoen die al meer dan tien y jaar van een uitkering leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9