Tóch een brede coalitie in Irak Turkij'e speculeert ov 81 buitenland 'Respecteer de rust van Nelson Mandela' BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm vrijdag 12 november 2010 REGEERAKKOORD lyad Allawi kon eigenlijk niet anders dan meedoen Soldaten halen as Merapi van Borobudur Acht maanden is in Irak on derhandeld over een rege ring. De doorbraak kwam toen nummer twee van de stembusgang handiger bleek dan de winnaar. door Carel Goseling Voor de voormalige Iraak- se premier lyad Allawi en zijn partij Iraqiya, was het een keuze uit twee kwaden. Meedoen aan een re gering van zijn rivaal Nuri al-Mali- ki en enkele zoenoffers accepteren, of helemaal buiten de macht blij ven. Met bovendien kans op een splitsing van Iraqiya en nieuw sek tarisch geweld in Irak. Allawi koos voor het eerste. Zelf zal hij een nieuw te vormen nationale veilig heidsraad gaan leiden die al-Mali- ki op dat beleidsterrein moet con troleren. Ten minste nog enige ge noegdoening. De druiven voor Allawi zijn deson danks zuur. Met zijn Iraqiya, een verbond van sjiieten en soennie ten, won hij op 7 maart de parle mentsverkiezing. Hij haalde 24,7 procent van de stemmen, goed voor 91 zetels in het parlement van 325 leden. Zittend premier al-Maliki en zijn sjiitische Recht staatspartij haalde 24,2 procent, 89 zetels. De Nationale Iraakse Allian tie (eveneens een sjiitisch-soenni- tisch blok) kwam uit op 18,2 pro cent (70 zetels), de Koerdische Alli antie kreeg 14,6 procent van de stemmen (43 zetels). Niemand bleek echter met Allawi te willen regeren. En omdat hij zelf al-Maliki als bondgenoot af wees, ontstond er een politieke im passe die zorgde voor een nieuw JOHANNESBURG - De Nelson Man- dela Stichting in Zuid-Afrika heeft mensen overal ter wereld gisteren verzocht het pensioen van ex-president Nelson Mandela (92) te respecteren. De stichting wil dat wordt ge stopt met voortdurende pogingen met het anti-apartheidsicoon in contact te komen. De organisatie laat weten dat 'Ma- diba' gemiddeld zo'n vierduizend verzoeken per jaar ontvangt voor handtekeningen, publieke optre dens en het uitspreken van steun voor allerlei humanitaire zaken in de wereld. „Gezien het overweldi gende aantal projecten waarvoor hij wordt gevraagd, en de onmoge lijke taak slechts een paar van de vele nobele zaken te kiezen, ver strekt hij geen steunverklaringen meer", aldus de Zuid-Afrikaanse stichting. lyad Allawi wilde eerst niet, maar treedt nu toch toe tot de regering van zijn rivaal, foto Hadi Mizban/AP golf van geweld. De doorbraak kwam pas toen al-Maliki de steun verwierf van de Koerdische Allian tie en de radicale, in Iran verblij vende geestelijke Muqtade al-Sadr. Diens veertig vertegenwoordigers in het Iraakse parlement - onder deel van de Nationale Iraakse Alli antie - hielpen al-Maliki aan de noodzakelijke meerderheid. Al-Maliki zelf verzekerde zich van internationale steun in Iran, Tur kije, Syrië en Egypte. Daarmee stond Allawi voor het blok: mee doen of afhaken. Na drie dagen van onderhandelingen viel woens dagnacht het besluit mee te doen. Allawi kon ook eigenlijk niet an ders meer, nadat dertig Iraqiya-par- lementsleden hadden aangegeven dat zij hoe dan ook een kabi- net-al-Maliki steunen. Acht maanden na de stembusgang krijgt Irak nu een regering van na tionale verzoening waarin sjiieten, soennieten en Koerden zijn verte genwoordigd. De sjiieten houden 'hun' premier al-Maliki, de Koer den 'hun' president Jalal Talabani. De soennieten valt de post van par lementsvoorzitter ten deel, Osama al-Nujaifi is daarvoor naar voren geschoven en geaccepteerd. De verkiezing van Talabani gisteren ging niet van harte, een blok soen nitische parlementariërs, waaron der Allawi, deed er niet aan mee. Om de soennieten verder te paaien mogen zij de minister van Buitenlandse Zaken bepalen. De nieuwe nationale veiligheidsraad onder hun leiding is een verder zoenoffer. Daarnaast zal binnen twee jaar een wet geschrapt wor den, die het leden van de inmid dels verboden Baath-partij (de soennitische beweging die Sad dam Hoessein steunde) verbiedt opnieuw politieke functies te be kleden. Al-Maliki beloofde de Koerden in ruil voor hun steun een referen dum over de toekomst van de olie rijke regio rond Kirkuk. De Koer den hopen dit gebied bij hun se- mi-autonome provincie te kunnen trekken. In Washington is blij gereageerd. In Irak is men minder opgetogen. Volgens Saleh al-Mutlaq, bestuurs lid van al-Iraqiya, heeft Iran een al lesbepalende rol gespeeld bij de totstandkoming van het kabinet. „De druk was onweerstaanbaar." Dat roept de vraag op in hoeverre de machthebbers in Teheran in vloed hebben op het beleid van al-Maliki. De beweging van de van uit Iran opererende Muqtade al-Sa dr krijgt enkele ministersposten. Dat was in 2006 ook al zo toen de geestelijke een regering van al-Ma- liki steunde. In het verleden trad al-Sadrs militie gewelddadig op te gen soennieten. JAKARTA - Indonesische soldaten ten van Jogjakarta, is de afgelopen helpen bij het schoonmaken van de tijd bedolven onder as van de Mera- Borobudur. De wereldberoemde pi. De vulkaan op Java spuwde ook tempel, 40 kilometer ten noordwes- gisteren lava en wolken gas uit. Tot ISTANBUL - Ali Bardakoglu, voorzit ter van het Turkse Directoraat voor Religieuze Zaken (Diyanet), is gisteren onverwacht vervangen door de tweede man van het direc toraat, Mehmet Görmez. Turkse kranten speculeren volop over de aanleiding voor het ont slag van Bardakoglu, de hoogste ge zagsdrager als het om de islam in Turkije gaat. Bardakoglu zei zelf dat hij met pensioen wil. Bardakoglu werd in 2003 be noemd door de vorige president, Sezer, een streng voorstander van de scheiding van kerk en staat. Dat was een jaar nadat de hervor mingsgezinde AKP, een partij met wortels in de politieke islam, de re geringsmacht in Turkije had ver worven. De AKP wordt door strenge secula- risten verafschuwd. De banden tus sen Bardakoglu en de AKP-rege- ring zouden dan ook nooit warm geweest zijn. Onlangs deed Barda koglu uitspraken die niet goed vie len bij de top van de AKP. De feestmaanden komen er weer aan! Dus het wordt weer tijd voor de sfeervolle Kerst en Oud Nieuw cruises naar Duitsland! Tijdens deze gezellige cruises vertrekt u comfortabel vanuit Arnhem naar o.a. Andernach, Boppard, Rüdesheim en de winkelsteden Keulen en Düsseldorf! Speciaal voor deze cruises is het MS Andante* feestelijk versierd. U wordt volledig in de watten gelegd met onder meer kerstdiners, een avond met live-muziek en champagne tijdens oudejaarsavond aan boord. Dat wilt u toch niet missen? 7 dgn OUD NIEUW CRUISE v.a. 489 Vertrekdatum: 27 december Dag 1: busreis naar Koblenz, inscheping. Op naar Boppard! Dag 2-3: tijd voor de wijnstadjes Rüdesheim en Andernach. Dag 4: ontdek de steden aan de Rijn Linz en Remagen. Dag 5-6: Keulen, 's avonds een gezellige jaarwisseling aan boord met champagne! Op nieuwjaarsdag naar Emmerich! Dag 7: ontscheping Arnhem na ontbijt of Amsterdam na lunch. Zie www.kras.nl/32349 8 dgn ALL INCLUSIVE KERSTCRUISE v.a. 599 Vertrekdatum: 20 december Dag 1: u reist op eigen gelegenheid naar Arnhem, inscheping. Dag 2: op naar de sfeervolle Duitse winkelstad Düsseldorf. Dag 3-4: tijd voor de kerstmarkten in Keulen en Bonn. Dag 5-6: de gezellige wijnstadjes Andernach en Boppard. Dag 7: Rüdesheim, aan de voet van het Niederwald. Dag 8: ontscheping in Koblenz, busreis terug naar Nederland. Zie www.kras.nl/32347 /tja Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservermgskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8