binnenland 17 'Onveiligheid bleef verborgen' Hoogleraar: migranten leveren straks geld op Kabinet: verkenners sturen naar Afghanistan Swiss Sense CHECKLIST Ziekenhuizen moeten van inspectie bij operaties met controlelijst werken Weergoden geselen aftrap Limburgse carnaval vrijdag 12 november 2010 door Hans Gertsen DEN HAAG - Migranten worden steeds waardevoller voor de Neder landse economie en samenleving. De kosten van migratie zijn nog negatief maar dat is volgens hoog leraar Ewald Engelen 'een mo mentopname'. Hij gaat ervan uit dat migranten de samenleving tegen 2025 aan zienlijk meer opleveren dan ze kos ten. „We moeten het wel heel ver keerd doen als de balans over tien of vijftien jaar nog niet positiefis", zegt Engelen. Eerder dit jaar berekende onder zoeksinstituut Nyfer in opdracht van de PW dat niet-westerse al lochtonen Nederland 7,2 miljard euro per jaar kosten. Volgens Enge len is het echter veel te vroeg voor dergelijke conclusies. De financieel geograaf aanvaardt vandaag de bijzondere leerstoel Et nisch Ondernemerschap aan de Universiteit van Amsterdam. De leerstoel is ingesteld door werkge versorganisatie VNO-NCW. Enge len gaat onderzoek doen naar de ontwikkeling van het zelfstandig ondernemerschap onder immi granten van de eerste en tweede generatie. Het ondernemerschap is al jaren populair onder migranten. In 2004 was bijna 13 procent van alle Ne derlandse ondernemers (144.000) allochtoon, tegen 11,5 procent in 1999. Hun aantal groeit, maar ook de kwaliteit van hun ondernemer schap, stelt Engelen. Migranten zijn getalsmatig nog steeds oververtegenwoordigd in de horeca en de middenstand, maar hun ondernemerschap groeit voor al in de zakelijke dienstverlening, zoals de automatisering. BOXSPRINGS MATRASSEN Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118) 60 65 94 Kijk op de website voor i Ziekenhuizen kunnen dui zenden doden per jaar voor komen door een uitgebreide checklist te hanteren. De in spectie staat erop dat ze die controlelijst gaan gebruiken. Safety first, het in de lucht vaart gehanteerde systeem van een lange checklist vóór men van start gaat, moet van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg (IGZ) algemeen worden ingevoerd in ziekenhui- Hoe kuntu ervoor zorgen dat alle ziekenhuizen dit ook daadwerkelijk gaan invoeren? Wim Schellekens, hoofdinspec teur curatieve gezondheidszorg van de IGZ: „Ik ga er van uit dat de ziekenhuizen zelf ook de meer waarde inzien van de checklist. We geven ze een halfjaar de tijd om die in te voeren. Gebeurt dat niet, dan zullen we ze erop wijzen dat het móet. We zorgen ervoor dat de checklist een zogenoemde veldnorm wordt, een norm die hoort tot wat wettelijk is vereist voor de ziekenhuizen. Dat bete kent dat als het niet gebeurt, de zorg niet gegarandeerd veilig is, en we in het uiterste geval kunnen zeggen: u mag niet opereren. Is die checklist niet wat laat? „Het is niet zo dat bij operaties tot nu toe geen checklist werd ge bruikt. Er werd altijd al gekeken of het de juiste patiënt was, of er links of rechts moest worden geo pereerd. Nu is het uitgebreid naar het traject voor en na de operatie, van opname tot ontslag. Hoe zit het met de medicatie, moet die worden gestopt of aangepast, past die heup wel voor die patiënt? Dat is zó vanzelfsprekend, dat iedereen denkt dat het is geregeld. Maar soms blijkt dat niemand het heeft geregeld. Met deze checklist voor kom je dat." Het klinkt zo voor de hand liggend. „Zorg is zo complex geworden. Er zijn zoveel mensen bij betrokken, de apparatuur is zo ingewikkeld, dat alle aandacht daarnaar uit ging. De veiligheidsmaatregelen groei den niet mee. Men ging ervan uit: 'Iedereen is kundig, van goede wil, dus het zal wel goed zijn.' En in de meeste gevallen was dat ook zo, en daardoor bleef veiligheid een beetje een verborgen probleem. Als je het vergelijkt met de luchtvaart: als daar iets gebeurt, heb je onmiddellijk tientallen do den. In de gezondheidszorg is het minder zichtbaar, ook al omdat zo'n sterfgeval meestal niet verwijt baar is." DEN HAAG - Het kabinet wil op kor te termijn een verkenningsteam van militairen en diplomaten naar Afghanistan sturen. Zij zullen on derzoeken wat de mogelijkheden zijn voor het trainen van Afghaan se politiemensen. Het is de bedoe ling dat het team diverse regio's in Afghanistan bezoekt. NAVO-secretaris-generaal Anders Fogh Rasmussen heeft minis ter-president Mark Rutte gevraagd om trainers voor Afghanistan. De coalitiepartijen in de Tweede Ka mer staan welwillend tegenover de voorstellen, maar de PW en een deel van de oppositie niet. De Kamer wil hoe dan ook een hoor- MAASTRICHT - De aftrap van het Limburgse carna valsseizoen op het Vrijthof in Maastricht trok dit jaar slechts de helft van het aantal bezoekers van vorig jaar: niet meer dan 10.000 carnavalisten trotseerden gisteren de slecht geluimde weergo den en de striemende regen tijdens de optredens van talloze Limburgse artiesten. Dat maakte de organiserende Sjeng Kraft Kompenei aan het eind van het feest bekend. De organisatie had op meer dan 20.000 bezoekers gerekend. Volgens de organisatie is alles verder vrij vlekkeloos verlo pen. foto Marcel van Hoorn/ANP zitting over een mogelijke nieuwe missie naar Afghanistan. Gisteren werd ook bekend dat een oud-militair overweegt juridische maatregelen te nemen tegen het ministerie van Defensie, omdat hij ziek zou zijn geworden door zijn twee missies op de luchtmachtba sis van de Afghaanse stad Kanda har. De voormalig sergeant-majoor zegt dat de rook die uit open ver brandingsovens bij de vliegbasis kwam, heeft geleid tot zijn arbeids ongeschiktheid. Kort na thuiskomst werd bij Johan Smit (50) uit het Friese Steggerda acute myeloïde leukemie geconsta teerd. Hij is naar eigen zeggen de eerste militair die in Afghanistan heeft gediend die concrete plan nen heeft om hierover een zaak aan te spannen tegen Defensie. Volgens de militaire vakbonden zijn er meer mensen die zich met ernstige gezondheidsklachten na een verblijf in Afghanistan hebben gemeld. Het ministerie van Defensie doet onderzoek naar de oorzaak van ge zondheidsklachten van militairen die gelegerd waren op het NA- VO-kamp in Kandahar. De militaire vakbond AFMP is blij met het aangekondigde onder zoek. Sense 2500 [«,2320,-1 1520,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7