Formule 1 -seizoen krijgt me Grote zorg om vrouwenschaatsen 261 sport GRAND PRIX ABU DHABI Er zijn met één race te gaan nog drie reële kanshebbers op de wereldtitel in de Formule 1: Fernando Het verschil na achttien cp's is Alonso, Mark Webber en Sebastian Vettel. Abmo en nummer twee Webber. Schaatsbond wijkt niet voor massaal protest Rummenigge wil dat Van Bommel bedankt Den Haag krijgt twee WK's hockey 8 slechts 8 punten tussen nummer één vrijdag 12 november 2010 HEERENVEEN - Met een ongekende eensgezindheid protesteerde de in ternationale schaatswereld gisteren tegen de nieuwe 'lijnregel'. Maar tot direct succes leidde de opstand niet. Ook tijdens de wereldbeker wedstrijden in Heerenveen zullen rijders een diskwalificatie riskeren wanneer ze op het rechte stuk bui ten hun baan belanden. De Nederlandse schaatsers, die het initiatief namen tot het protest, ver zamelden de afgelopen dagen circa 130 handtekeningen van collega's die wilden dat de 'dr. Bibber-regef uit het reglement wordt geschrapt. Onder zware druk besloot de tech nische commissie van de internatio nale schaatsbond ISU, dat deze zo mer de omstreden regel bij het con gres in stemming bracht, de dia loog aan te gaan met de boze rij ders. Maar tot een oplossing kwam het niet. „We nemen hun argumen ten serieus, maar het is niet moge lijk om voor vrijdag deze regel in te trekken", zei de Noor Tron Espeli, voorzitter van de technische com missie, na afloop van een bijeen komst in Wolvega. Wel zegde hij toe dat „marginale fouten" niet di rect tot diskwalificatie leiden. Pas na twee overtredingen wordt een rijder uit de uitslag geschrapt. Onder anderen Sven Kramer, Mark Tuitert, de Tsjechische rijdster Mar tina Sablikova en Christine Nesbitt uit Canada woonden het overleg bij. Tuitert vertelde na afloop dat Espeli hem absoluut niet heeft kun nen overtuigen. „Zijn argumenten rammelen aan alle kanten", sprak hij. „Voor dit weekeinde kijken we naar de meest werkbare situatie en hebben ze toegezegd dat de regel niet al te streng word toegepast. Maar ik ben pas tevreden als die he le regel weg is." Rigoureuze acties, zoals een sta king, zijn niet aan de orde. „We ge ven de ISU de tijd om te zoeken naar een oplossing", zei Kramer. MÜNCHEN Als het aan voorzitter Karl-Heinz Rummenigge van Bayern Mün- chen ligt, gaat Mark van Bommel niet in op een mogelijke uitnodi ging voor Oranje voor de oefenin terland tegen Turkije, volgende week woensdag in Amsterdam. „Ik zou hem adviseren om thuis te blij ven", liet de Duitse oud-internatio nal gisteren kort en bondig weten. Van Bommel, die er een maand uit is geweest met knieblessure, hoort vandaag of hij de Oranje-selectie zit MONTREUX De WK's hockey voor mannen en vrouwen worden in 2014 gezamen lijk in Den Haag gehouden. Het hoofdbestuur van de internationa le hockeyfederatie wees gisteren in Montreux het dubbele WK aan Ne derland toe. Engeland was de ande re kandidaat voor de organisatie van het evenement. De KNHB heeft het voetbalcom plex van eredivisieclub ADO Den Haag uitgekozen als WK-accommo- datie. Het hoofdstadion biedt plaats aan 15.000 toeschouwers. door Johan Stobbe HEERENVEEN - De noodklok wordt al langer geluid, maar niet door ie dereen gehoord. Inmiddels is het vijf voor twaalf Er moet hoogno dig wat gebeuren om het vrouwen- schaatsen op de lange afstanden weer mee te laten tellen. Wopke de Vegt fronst zijn wenk brauwen. De bondscoach knikt na de vraag of er niet snel iets moet ge beuren om de Nederlandse vrou wen op de lange afstanden weer mee te laten tellen. „Ik spreek die zorg al een jaar of vier, vijf uit", zegt hij. „We moeten echt wat be denken." De 5 kilometer baart al langer grote zorgen, zaterdag kwam daar de 3 ki lometer bij. Het stoppen van Rena- te Groenewold legt ineens het pro bleem bloot. Gelukkig is er nog Ireen Wüst. De Brabantse werd in het voorseizoen echter geopereerd onder volledige narcose. Ze loopt vijf weken achter op schema. Een toptijd viel op dit moment nog niet te verwachten. Toch won ze zaterdag, in 4.12,32. „Dat verbaast me", weet Wüst. „Het niveau was niet echt hoog." Nummer twee Marrit Leenstra deelt de zorg. Was zij nou zo goed op de 3 kilometer of vielen de ande ren zo tegen? Ze neigt naar het laat ste. Wüst: „In de vorm voor de ope ratie was ik zeker onder de 4.08 ge gaan." Dat zal ook moeten om internatio naal mee te kunnen, weet Wopke de Vegt. „Dat Wüst na een narcose wint in 4.12 zegt veel over de ande ren." Met andere woorden, die val len tegen. Jorien Voorhuis en Dia ne Valkenburg schaatsten elkaar de vernieling in, zodat Marije Joling, Irene Schouten en Moniek Kleins man dit weekeinde in Heerenveen aan de start verschijnen van de World Cup. Voorhuis mag mee doen, omdat Leenstra de 3 kilome ter laat schieten. Op de 5 kilometer is de situatie nog nijpender. Specialisten als Gret- ha Smit, Carien Kleibeuker en Groenewold zijn gestopt. Ook hier duiken namen als Joling, Kleins man, Carlijn Achtereekte en An- nouk van der Weijden op. Van hun tijden schrikken internationa le grootheden als Martina Sabliko va en Stephanie Beckert echt niet. „Ons probleem is dat we niet spe cialiseren", zegt De Vegt. „We wil len alles doen." Hij snapt het ook wel. Slechts twee keer per seizoen wordt de 5 kilometer gereden in wereldbekerverband. De andere ke ren staat hij in dienst van allround- toernooien. „In de lange afstanden moet je jaren investeren", weet De Vegt. „Dat wil niet iedereen, want het zijn monotone trainingen. Veel rondjes schaatsen." Technisch direc teur Arie Koops van de KNSB vult aan: „Ze hebben gewoon geen zin om voor die afstand te trainen." Het begint bij de jeugd, denkt Koops. Die moet meer zin in schaatsen krijgen. „In de categorie veertien tot en met zestien jaar zien we veel afhakers. Voor hen moeten we schaatsen aantrekkelij ker maken." Nieuwe wedstrijdvormen als de teamsprint - drie schaatsers begin nen en er hoeft slechts één te fi nishen - en de massastart over 25 rondjes kunnen daarin voorzien. „Maar dan moet er internationaal wel een titel aangehangen wor den." Koops wil ook meer bij andere sporten winkelen. Scouten in de marathon en het inline-skaten. Al is dat laatste moeilijk, omdat de sei zoenen niet goed op elkaar aanslui ten. Elma de Vries was bij voorbeeld pas net klaar met het skeelerseizoen toen ze dit weekein de meedeed aan het NK afstanden. Het werd een tegenvallend toer nooi. Bij de mannen deden de marathon schaatsers van de BAM-ploeg bij het NK van zich spreken. Bij de vrouwen is die trend er niet. De Spanjaard Fernando Alonso heeft de meeste kans op de wereldtitel. Hij staat aan de vooravond van de slotrace aan kop met acht punten voorsprong op Mark Webber. foto Fernando Bizerra/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58