voor voetbalmuseum [Vollen jassen 99; :iüii zeeland 123 covra krijgt PvdA in Kamer bezorgd Italiaanse dub over uitverkoop wf%\ Drenthe sluit basisscholen om krimp te lijf te gaan Geen duurzaamheidstitel kwekerij prijs van B CO S vrijdag 12 november 2010 31 w9. W. M *tst j 3 V W ÉM iOkm at 'Een fantastische erkenning voor twee ondernemers die hun nek durven uit te steken' Sven van Rijswijk door Cornelleke Blok JL Jk Odoorn-Borger - in Ie Voetbal Experience, die binnenkort het Nationaal Voetbalmuseum gaat heten. de zes genomineerden tevoor schijn. Ook in de race waren Puur Zeeuws, met Zeeuwse streekpro ducten; low budget bootverhuur Schippervooreendag; Fietscafés Zeeland; Klimbos Zeeland en strandcamping Groede. In totaal waren 26 projecten voor de innova tieprijs ingezonden. Gedeputeerde Marten Wiersma reikte de prijs uit en was blij met al die voorbeelden van Zeeuwse ondernemingen die ook andere be drijven weer kunnen inspireren om te innoveren. Hij riep de aan wezigen op het woord innoveren niet aan sleetsheid te laten lijden. Verder stond hij stil bij het karak ter van de ontmoetingsdag. Elkaar spreken is ook belangrijk, voegde Wiersma er aan toe. Er werd nog meer uitgereikt op de ontmoetingsdag, want de gemeen- foto Rolf de Feijter te.Tholen kreeg de zilveren ECO XXI onderscheiding. Dat is een on derscheiding voor een duurzame opstelling van de gemeente. Schou- wen-Duiveland ging Tholen al voor en de gemeente Sluis staat voor 2011 op het programma. Deze Zeeuwse toeristische ont moetingsdag zou zijn doel niet be reikt hebben als die niet was afge sloten met de traditionele netwerk borrel. Drenthe - de bevolkingskrimp te lijf Het gemeentebestuur sluit in vier jaar tijd zes van de zestien openbare basisscholen. Tijdens het tweede Zeeuwse Platte- landsParlement - morgen in Hein- kenszand - spreekt wethouder Ja cob Bruintjes (PvdA, onderwijs) over de maatregelen die de ge meente Odoorn-Borger nam om de leefbaarheid op peil te houden. Veel Drentse basisscholen worste len, net als de Zeeuwse, met dalen de leerlingaantallen. „In de perio de van 2003 tot 2013 daalt het aan tal leerlingen op de basisscholen in onze gemeente met 30 pro cent", weet Bruintjes. „De helft van de zestien openbare basisscho len heeft minder dan tachtig leer lingen. Er zijn maar twee basis scholen met meer dan honderd veertig leerlingen." Het openbaar basisonderwijs kost de gemeente veel geld. „We moe ten jaarlijks een half miljoen euro bijpassen. We kunnen twee din gen doen: afwachten tot de kleine scholen dicht moeten, of nü plan nen maken voor goed verspreid onderwijs." Het gemeentebestuur Odoorn-Bor ger koos voor de laatste optie. „We hebben vier hoofddorpen aange wezen, waar kernvoorzieningen komen. Die multifunctionele cen tra vormen het centrum van een gebied. Ze hebben een basis school, peuterspeelzaal, kinderop vang, bibliotheek en een sport- en cultuurvoorziening. Daarnaast blij ven er in het gebied enkele dorps schooltjes bestaan, waar alléén on derwijs gegeven wordt. De direc teur en begeleiders zitten in de kernvoorziening. Zo worden kwali teiten gebundeld." De dorpsschooltjes moeten min stens vijftig leerlingen hebben, ter wijl de landelijke opheffingsnorm op 23 ligt. „Wij vinden dat scholen minstens vier klassen moeten heb- benn. Natuurlijk, je hebt slechte Wethouder Jacob Bruintjes grote scholen en goede kleine, maar op termijn is het op een klei ne school moeilijk om kwaliteit te waarborgen. Als uit prognoses blijkt dat de school onder de vijf tig zakt, dan moet de school fuse ren. In vier jaar tijd gaan we van zestien naar tien openbare basis scholen." In alle gevallen - op één na - is het de laatste basisschool in het dorp. De gemeente zorgt wel voor ver voer. 'Niet nabij, wel bereikbaar' is het motto." Het is een ingrijpende beslissing. „Dit roept bij dorpsbewoners, ouders en personeel veel emoties op. Mensen merken nog weinig van de krimp. Ze zijn bang dat met de school het hart uit het dorp verdwijnt. Uit onderzoek is echter gebleken dat de bevolking in dorpen niet daalt als de school verdwijnt." De gemeente geeft dorpen extra geld om de dorpshuizen in stand te houden. „Zo is er in elk dorp toch een plek waar mensen elkaar kunnen ontmoeten." De maatregelen hadden ook poli tieke consequenties. „De gemeen teraadsverkiezingen zijn gedomi neerd door dit thema." De PvdA verloor flink; de lokale partij, die een basisschool in elk dorp wil, won. „We hebben ons niet popu lair gemaakt, maar we willen een oplossing bieden voor dit pro bleem. Niks doen is geen optie." rome - De Covra (Centrale Organi satie voor Radioactief Afval) in Borssele krijgt dinsdag van de Itali aanse stichting Pimby Please in my back yard) een onderscheiding voor de wijze waarop het bedrijf het hoogradioactief afval van de kerncentrale in Borssele opslaat. Kunstenaar William Verstraeten maakte met zijn project Metamor phosis een kunstwerk van het de pot. Covra-directeur Hans Codée neemt de onderscheiding dinsdag in Rome in ontvangst in het bij zijn van een aantal Italiaanse mi nisters. De Covra is het enige bui tenlandse bedrijf dat een prijs ont vangt. De Pimby-awards worden sinds vier jaar uitgereikt aan lokale bestuurders die een dialoog aan gaan met burgers bij de uitvoer van grote infrastructurele projec ten. Pimby maakt ook kernenergie bespreekbaar. door Jeffrey Kutterink den haag - De PvdA in de Tweede Kamer is bezorgd over de uitver koop van de kennis op het gebied van zonne-energie. Kamerlid Diederik Samsom heeft vragen gesteld aan minister Verha gen (Energie) naar aanleiding van het besluit van energiebedrijf Del ta om zonnecellenfabriek Solland te verkopen. Delta boekt er 250 miljoen euro op af en duikt dit jaar diep in de rode cijfers. Samsom wil weten of Delta geld uit het zogenoemde Borssele-con- venant heeft gestopt in de zonne cellenfabriek. In ruil voor het open houder van de kerncentrale tot 2034 is in 2006 in het convenant af gesproken dat de eigenaren Delta en Essent (nu RWE) 250 miljoen euro zouden stoppen in duurzame energie. Het Rijk stopte eveneens 250 miljoen euro in dat duurzame fonds. Ook wil het PvdA-Kamer- lid van de minister een overzicht waaraan het geld van zowel Delta en Essent als de rijksoverheid is uitgegeven. Nederland heeft de boot gemist als het gaat om de grootschalige productie van zonnecellen, stelt Samsom. „Als we al die boot had den kunnen halen. China heeft die rol overgenomen. Dat neemt niet weg dat Nederland nog steeds het lef kan tonen om in ontwikke ling van cellen te investeren." Samsom wil nadrukkelijk niet tre den in besluiten van de Delta-di rectie. „Maar ik vraag me wel af waarom Delta zegt geen geld meer te willen steken in de productie van zonnecellen, maar wel geld stopt in de bouw van een kerncen trale. Delta hoeft geen kerncentra le te bouwen." den haag - Weleda is door bezoe kers van de site Allesduurzaam.nl gekozen tot 'Duurzaamste merk van Nederland'. Weleda, dat natuurzuivere li chaamsverzorgingsproducten en geneesmiddelen fabriceert, liet ro zenkwekerij De Bierkreek uit IJzen- dijke en de ASN-bank achter zich. Allesduurzaam.nl is een website met de grootste databank van duurzame bedrijven in Nederland. Meer dan 4100 mensen brachten hun stem uit op een van de kans hebbers voor de titel. De minder bekende merken Weleda en De Bierkreek eindigden boven de lan delijk bekende ASN-bank. „Wele da en De Bierkreek hebben hun klanten en relaties waarschijnlijk actiever benaderd. De Bierkreek heeft de tweede prijs overigens meer dan verdiend. Het is een prachtig bedrijf', meldde directeur Gea Boessenkool van Allesduur- zaam na de prijsuitreiking. Normaal J397" Nu vanaf v-s Nu al 30% korting [BOS «MÉN •SHOP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55