Meer geld voor lokale omroep Lichtdoorlatende tegels Goeree-Overflakkee teleurgesteld over windmolenplannen provincie i8| zeeland 'De Piraat' Fietsen station RIJKSBIJDRAGE Gemeente erkent fout INNOVATIE Bernadette Bijkerk met 'communicerende' betontegels voor College Goes: 'museum toch aan Singelstraat' - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Vrijdag, zaterdag en zondag geopend Duinweg Oostkapelle middelburg - Dinsdag halen de ge meente en de NS opnieuw foutge- parkeerde fietsen weg bij het sta tion in Middelburg. Fietsen die niet tussen de beugels staan wor den verwijderd. door Piet Kleemans zierikzee - Radio Omroep Schou- wen-Duiveland (ROSD) krijgt als nog het volle pond aan (rijks)geld waar de lokale omroep recht op heeft. In de praktijk houdt het in dat de omroep 6864 euro meer krijgt dan eerder in het vooruit zicht was gesteld. Lokale omroepen hebben sinds be gin dit jaar recht op 1,30 euro per woonruimte in hun werkgebied. De gemeenten krijgen hiervoor geld van het Rijk en moeten dit doorsluizen naar de lokale om roep. In eerste instantie kreeg ROSD van de gemeente te horen dat er een bijdrage van 20.314 euro uitgekeerd zou worden, zijnde 1,30 euro maal 15.626 woonruimten. Veel te weinig volgens ROSD-be- stuurslid Hans Kik die de gemeen te tijdens een commissievergade ring voorrekende dat het niet gaat om ruim 15.000 woonruimten maar om 20.906 woonruimten. De gemeente had in haar eerste bere kening naar nu blijkt - en ook door de gemeente erkend wordt - ten onrechte de recreatiewoningen op het eiland niet meegeteld. Daarmee ging de gemeente voor bij aan de door de Organisatie van lokale omroepen in Nederland op gestelde richtlijnen die voorschrij ven dat recreatiewoningen wél meegeteld dienen te worden. De gemeente erkent de fout en heeft de hoogte van de bijdrage herzien. De omroep kan nu rekenen op een bijdrage van 27.178 euro. De gemeente maakt daarbij wel een voorbehoud. Mocht de om roep zo veel andere inkomsten ge nereren dat de rijksbijdrage niet nodig is, dan is de gemeente ook niet gehouden de totale som uit te betalen. Gelet op het feit dat de omroep voor 2011 een tekort van ruim 32.000 heeft begroot is een la gere bijdrage vooralsnog niet aan de orde. www.pzc.nl WAT VINDT U? Reageer op de stelling over bezuini gingen op de Muziekschool. MEEST GELEZEN 1. Julianahoeve in de prijzen (foto) 2. Zierikzee is nog te redden 3. Gestolen auto teruggevonden Stuur uw tips naar de redactie, via schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto vrijdag 12 november 2010 1 S door Joeri Wisse Het is een eenvoudig maar doeltreffend idee: vervang een rij stoepte gels langs de rand van het perron voor lichtdoorlatende betontegels en verschaf de treinrei ziger daarmee een schat aan nieu we, non-verbale informatie. De uitvinding van Bernadette Bij kerk uit Burgh-Haamstede is geno mineerd voor de Brains Award, waar alle studenten aan een Eind- hovense school zich met een idee konden melden dat bijdraagt aan een prettiger woon-, werk- en leef klimaat in de stad. Als het aan de 23-jarige industrieel ontwerpster ligt, hoef je in de toe komst niet meer naar de borden boven het perron of naar het spoor in de verte te turen om te zien of je trein er al aankomt. Een, strook van duizenden lichtjes maakt de reiziger dat vanzelf dui delijk „De lichtjes zouden bijvoor beeld tien minuten voor aankomst van de trein langzaam kunnen gaan bewegen." Naar mate de tijd tot aankomst verstrijkt, gaan de lichtjes steeds sneller in een vloeiende beweging stromen. Het idee voor de innovatieve be- tontegel komt voort uit haar afstu deeropdracht. „Communiceer in formatie door licht, was de op dracht. ik heb voor het treinsta tion gekozen, omdat daar nu nog alles met taal wordt gecommuni ceerd." De vinding van Bernadette is in tegenstelling tot de borden ook te gebruiken voor mensen die weinig aan woorden hebben, zoals kinderen, dyslexiepatiënten en bui tenlanders. De grond is de meest voor de hand liggende plaats voor de lichtjes. „NS en Prorail willen de stations 'clean' houden. Als er geen trein komt en de lichtjes zijn uit, zie je er haast niks van." De lichtgevende puntjes kunnen op het perron nog meer informa tie verstrekken, zoals de lengte van de trein en de positie van de deu ren. „Hierdoor kunnen mensen zich beter verspreiden over het per ron", verduidelijkt Bernadette. „De lengte van de treinen is be kend. De positie van de deuren is wat lastiger. In theorie is dat moge lijk, maar daarvoor moeten machi nisten hun gedrag aanpassen door precies op één punt te stoppen." Bernadette heeft nog meer moge lijkheden bedacht voor op het sta tion. „Sommige treinen splitsen halverwege. Je zou met kleuren kunnen aangeven in welk deel je voor welke bestemming moet in stappen." Ook kunnen de tegels waarschuwen voor een naderende goederentrein, die meestal met ho ge snelheid door een station razen. „Vaak hoor je die niet aankomen en schrik je er van", zegt ze. De licht doorlatende betontegel is haar afstudeerproject. „Ik heb me opgegeven voor de Brains Award omdat ik benieuwd ben naar wat mensen ervan vinden, ook om ver trouwen te krijgen in wat je Bernadette Bijkerk laat een prototype van haar uitvindiing zien. door Joeri Wisse den haag - De provincie Zuid-Hol land ontziet Goeree-Overflakkee niet in de toekomstplannen voor windenergie. Samen met het Rot terdamse havengebied is het ei land aangewezen tot 'concentratie gebied'. Andere regio's, zoals de Hoeksche Waard en het Groene Hart, worden juist gespaard. In de windenergienota Wervelen der wijst de provincie de gehele kuststrook van Goeree-Overflak kee (met uitzondering van het dui nengebied) aan als dé plek voor nieuwe windturbines. Daarmee legt het dagelijks provinciebestuur zware kritiek van de gemeenten op het eiland naast zich neer. In totaal moet in 2030 voor 250 megawatt (ongeveer 85 turbines) aan wind op het eiland worden op gewekt. „Dat is twee keer zoveel dan we als gemeenten zelf willen en waarvoor op het eiland draag vlak is", zegt een teleurgestelde wethouder Frans Tollenaar, die na mens de gemeente Goedereede voor alle gemeenten op Goeree- Overflakkee optreedt. Hij betreurt het dat de provincie en het Rijk 'eenzijdig' op windmo lens op land focussen, terwijl de gemeenten ook willen investeren in andere vormen van duurzame energie en er volgens Tollenaar ook mogelijkheden zijn voor wind- parken op de Noordzee. Het voornemen van het nieuwe kabinet om de crisis- en herstel- wet permanent te maken, bemoei lijkt de zaak voor Goeree-Overflak kee. Door deze wet worden plano logische mogelijkheden van lagere overheden (zoals gemeenten) inge perkt. Voor een gemeente wordt het moeilijker om vergunningen voor de bouw van een windpark af te wijzen in een zone die door de provincie is bestempeld als windmolengebied. Mocht het zo ver komen dat er een aanvraag binnenkomt voor de bouw van een park en de gemeen telijke limiet van 155 megawatt wordt overschreden, dan verwacht Tollenaar dat 'de halve gemeen schap in opstand komt'. „Ik hoop dat we dan als verstandige mensen met de provincie kunnen praten." Tollenaar is ook nog van plan in te spreken tijdens de behandeling van de nota in Provinciale Staten. goes - Het Goese college van B en W kiest er toch voor het Histo risch Museum De Bevelanden aan de Singelstraat te houden. Ook hoeft de collectie niet te worden opgesplitst. Wel moet de huidige organisatievorm worden omge vormd tot stichting. Da^ blijkt uit een voorstel aan de raad, dat GroenLinks op haar website heeft gezet. Met het besluit volgt het col lege de meerderheid in de gemeen teraad. Die had vorige week in de algemene beschouwingen al te kennen gegeven tegen het reorga nisatieplan te zijn. Het museumbe stuur wil met de maatregelen 150.000 euro bezuinigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44