van fosforfabriek Thermphos radioactiviteit is ook bij toeval ontdekt Huisjesproject ROC Zeeland wint prijs zeeland 13 Meisje (14) vermist Zorgplicht Gescheurd, verkleurd, versleten? Dossier Thermphos commentaar 'Iedere extra dosis straling is een extra gezondheidsrisico. Er bestaat namelijk geen veilige dosis. Iedere extra opgelopen straling kan kanker veroorzaken' Ike Teuling, stralingsdeskundige van Greenpeace. Zie ook www.pzc.nl/thermphos Fosforfabriek Thermphos levert de grootste bijdrage aan radioactieve uitstoot van industrie in Nederland. archieffoto Ruben Oreel kon de bron niet zijn: daar zou een ander soort straling vrijko men: al snel werd duidelijk dat de stof bij Hoechst uit de schoorsteen moest komen. Hoechst stoot radioactief Polo nium en Lood uit, was de conclu sie. En dat mag eigenlijk niet zo maar. „Vast staat dat het bedrijf over een vergunning ingevolge de kernenergiewet dient te beschik ken", staat in een verslag van een overleg tussen het ministerie van Vrom, de kernfysische dienst, de gemeente Vlissingen, Hoechst en de provincie. De vergunning werd vervolgens aangevraagd, meldt het verslag. Hoechst deed op 27 november een officiële mededeling aan de buiten wereld over de bevindingen. „De betrokken overheidsinstanties zijn het met ons eens dat deze straling geen gevaar voor de gezondheid oplevert. Alleen bij inademing van de stof en afhankelijk van de stof- concentratie zou voor het lichaam een extra belasting kunnen optre den." Het is niet gevaarlijk, anders had den we wel aan de bel getrokken, was de wat opmerkelijke verkla ring: „Een woordvoerder van het ministerie van Vrom heeft opge merkt dat wanneer de door Hoechst veroorzaakte geringe ver hoging van de straling, gevaar zou opleveren voor de eigen werkne mers, werknemers van buurbedrij ven of de omwonenden men na tuurlijk al lang maatregelen had ge nomen." De extra dosis die men- middelburc - Het ROC Zeeland heeft de eerste JouwZeeland On derwijsprijs gewonnen met het 'huisjesproject'. In het huisjesproject van het ROC Zeeland maken derdejaars vmbo- leerlingen van de Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren ken nis met elektrotechniek onder be geleiding van vierdejaarsstudenten elektrotechniek van het ROC Zee- sen in de omgeving van de fabriek oplopen, is volgens Hoechst te ver gelijken met de dosis die mensen oplopen tijdens een wintersportva kantie van twee weken. De verbazing over de uitstoot is opvallend, want vier jaar eerder was ook al commotie ontstaan over Hoechst: een arts uit Leiden stelde in een artikel in Medisch Contact dat radioactieve straling deels de oorzaak was van hoge sterfte aan kanker in Vlissingen. Hoechst werd ook hier genoemd als bron. „Een fabriek die op grote schaal radioactieve slakken produ ceert." Het artikel leidde zelfs tot Kamervragen en tot opschudding in de gemeenteraad. Volgens mi nister Nel Ginjaar deugde het on derzoek van de arts niet. En ook land. De leerlingen maakten een huis op schaalniveau met een zelf gemaakt brandalarm, verlichting en deurbel. Aan de prijs is een geldbedrag van 1500 euro verbon den. Stichting ArtüPnature van het Edu- delta College in Goes won de twee de prijs en het project Slagveilig van het ROC Zeeland ging naar huis met de derde prijs. de geneeskundig inspecteur trok die conclusie: de gegevens die de arts had gebruikt klopten niet. Dat de slakken wel degelijk radio actief zijn, bleek bij metingen bij de Vlissingse Sloeweg, valt te lezen uit rapportages van de Bescher ming Bevolking uit die tijd. Maar gevaarlijk? „Om aan de toegestane dosis te komen, zou men mini maal 15,5 uur per dag op een weg als de Sloeweg moeten verkeren, de bescherming van de auto niet meegerekend. Het lijkt me dan ook vooralsnog niet bezwaarlijk de slakken bij de wegenbouw toe te passen." Wel wordt geadviseerd om de slakken alleen te gebruiken bij afgedekte constructies: dus niet bij speelpleinen, stadstuinen en onverharde wegen. POPCONCERT AAN HUIS Wordt dit de kamer waar de soul- band Juice 18 november gratis komt optreden? Of komen ze bij jou? Voor mee info zie: www.watisnouje.nl Stuur een foto van jouw kamer met motivatie naar punt@pzc.nl vrijdag 12 november 2010 Fosforproducent Therm phos in Vlissingen-Oost is de smeerpoets van de Nederlandse procesin dustrie. Die conclusie lijkt on ontkoombaar nu justitie, ter wijl er al veel zorgen zijn over de uitstoot van het zeer giftige dioxine, bij het bedrijf de lozin gen van zware metalen onder zoekt. Het is verontrustend dat instanties als de provincie Zee land, de Vrom-inspectie en het RIVM zich jarenlang hebben verlaten op metingen van het bedrijf zelf. En dus hebben zit ten slapen. Net als de ZMf. Eind jaren zeventig werd al be kend dat het bedrijf een grote bron is van radioactieve stra ling. Er was dus alle aanleiding om zeer alert te zijn. Maar tot een proactieve controle van de vervuiling is het nooit geko men. Het is een schande dat de overheid haar zorgplicht voor de werknemers en de omwo nenden zo heeft verwaarloosd. Jo-Ann Nijbroek vlissingen - De politie is op zoek naar de 14-jarige Jo-Ann Nijbroek uit de gemeente Noord-Beveland. Io-Ann wordt sinds vrijdag 5 no vember vermist. Ze is die dag rond 20.30 uur voor het laatst gezien in de binnenstad van Vlissingen. Daarna is ze weggelopen. Ze was in maart ook al enige tijd vermist. Io-Ann heeft een donkere huids kleur, is 1.58 meter lang en heeft een normaal postuur, bruine ogen en zwart haar. Op de avond dat ze wegliep, droeg ze een grijs lang T-shirt, een bruine bolero, een donkere skinny broek, beige Uggs en een zwarte gewatteerde jas met bont langs de capuchon. Ook droeg ze waarschijnlijk oorbellen en een ketting met een gebroken hartje waar 'Vanessa' in staat gegra veerd. De politie vermoedt dat Io-Ann nog in Zeeland is. Mensen die haar hebben gezien, wordt ge vraagd contact met de politie op te nemen. Dat kan via nummer 0900-8844 of bij een nabijgelegen politiebureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3