Niet van Borssele, maar Uitstoot 21 zeeland PZC SP tegen personeelsreductie politie RIP, PC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! Weinig mensen weten dat fosforproducent Thermphos in Vlissingen-Oost nucleair materiaal uitstoot. Voor zover bekend blijft de fabriek binnen de daarvoor gestelde grenzen. Zembla vrijdag 12 november 2010 door Ondine van der Vleuten Opgewonden komt mijn zoon de compu terkamer uit rennen. „Mama! Papa! De com puter doet raar!" Om er gelijk aan toe te voegen, als een repeterend geweer: „Ik heb niets gedaan echt ik heb alleen wat op knopjes ge drukt ik heb niets gedaan ik zat al leen op spelletjes.nl het is niet mijn schuld echt niet de compu ter doet raar help help!" We komen alle twee tegelijk naar de computer rennen, zijn vader en ik. Inderdaad, de computer doet raar. Zo raar, dat ik gelijk be zwerend mijn handen hef, achter uit deins en stamel: „Ik doe niets, ik blijf hier vanaf. Echt iets voor jou, dit." Ik vlucht weg. Een uur later zitten we bedrukt met z'n allen in de huiskamer, het lot van onze computer overpein zend, die nu schijndood is. Om te voorkomen dat hij desondanks een eigen leven gaat leiden en gaat rondspoken in een of ander crimineel computernetwerk, is de stekker eruit getrokken. „Morgen komt Eric", zegt mijn man. Dat is slecht nieuws. Als Eric COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: G een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal <nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat ro.-gvuldig om mei persoonsgegeven! In het colofon Velt u nadere mfotmabe aan THERMPHOS komt, is er stront aan de knikker. De volgende dag is de computer kamer veranderd in een intensive care. De patiënt is gereanimeerd, maar mag nog niet op het net werk, om te voorkomen dat cyber gangsters alsnog zijn hart uitruk ken. Op gedempte toon overleggen de mannen over de meldingen die zo nu en dan op het scherm ver schijnen. „De TIFF-flles zijn niet geïnfecteerd." „De temporary files zitten vol malware." „De C-schijf is net gatenkaas." „Het script is vermomd als GIF." „Het komt uit Georgië." Vier uur later hebben we onze computer terug. Min of meer. Een schim van wat-ie ooit geweest is, dat wel, maar we mogen niet kla gen. Toch doe ik het, zachtjes. „Wat is er met het mail-program ma gebeurd? Waarom gaat-ie steeds vanzelf uit?" Een week la ter hebben we het helemaal ge had met 't kreng. Hij was al wat versleten, onze oude computer. Het virus was slechts de genadeslag. We hebben 'm maar uit zijn lijden verlost. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Nadia Berkelder Niet de kerncentrale, of ziekenhuizen die bestralingen uitvoe ren, maar de proces industrie stoot het meeste radioactief materiaal uit in Nederland. Die uitstoot komt voor rekening van twee bedrijven: Thermphos in Vlissingen-Oost en Tata Steel - voorheen Hoogovens - in IJmuiden. De radioactieve stof fen, polonium (210) en lood (210), komen via de lucht en het water in het milieu terecht. Stralingsdeskundige Ike Teuling van Greenpeace noemt de dosis straling die de bevolking oploopt door de uitstoot van Thermphos 'laag'. „Maar iedere extra dosis stra ling is een extra gezondheidsrisico. Er bestaat namelijk geen veilige do sis. Iedere extra opgelopen straling kan kanker veroorzaken." Volgens het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) over schrijdt Thermphos de maximale wettelijke dosis niet; die dosis is vastgelegd in het besluit stralings bescherming. Het radioactief materiaal ontstaat bij het productieproces van Therm phos: de stoffen zitten van nature in het fosfaaterts dat in de fabriek wordt gebruikt om fosfor te produ ceren, het lood en polonium ko men vrij bij verhitting van de erts. De uitstoot van radioactief materi aal door Thermphos is geregeld in een vergunning. Die wordt niet - net als voor de andere stoffen die het bedrijf uitstoot - gecontroleerd door de provincie, maar door de Vrom-inspectie, een dienst van het ministerie. Die meet echter niet zelf na of het bedrijf zich aan Thermphos levert grootste bijdrage aan radioactieve uitstoot Radioactieve uitstoot door de verwerking van ijzer- en fosfaaterts in 2008. Dit komt voor een belangrijk deel voor rekening van Thermphos in Vlissingen-Oost en Tata Steel (voorheen Corus) in IJmuiden. De uitstoot veroorzaakt door de industrie draagt voor minder dan 1 promille bij aan de totale stralingsdosis waaraan Nederlanders blootstaan. Sievert (Sv) Eenheid voor de dosis ioniserende straling waaraan het menselijk lichaam wordt blootgesteld. Het is een maat voor de kans op gezond heidsschade. Individuele dosis (microSievert per jaar) 1-2 2-4 4-10 10-20 meer dan 40 Een Nederlander mag op jaarbasis blootstaan aan maximaal 100 microSievert per stralingsbron en 1000 microSievert voor alle bronnen samen. Dit geldt niet voor blootstelling door straling bij me dische behandelingen en voor straling die van nature in de leefomgeving aanwezig is. Donia Odijk bron Compendium voor de Leefomgeving de voorschriften houdt, bevestigt woordvoerder Gerard WesterhoE „Thermphos doet jaarlijks verslag van de nucleaire emissies, dat ge beurt door de stralingsdeskundige die Thermphos zelf in dienst heeft. Die verslagen bekijken we. De afgelopen jaren hebben we geen overtredingen vastgesteld." En ook het RIVM baseert zich op gegevens die het bedrijf zelf ver strekt. Het kaartje dat de stralings dosis door emissies van de Neder landse industrie in beeld brengt, is samengesteld aan de hand van de verslagen die Thermphos zelf op stelt. „We berekenen die waarden op basis van de bekende emissiege- gevens", vertelt Harald Wychgel van het RIVM. „Nee, we meten niet zelf. Op dit moment is het las tig om dit soort metingen te doen, ook omdat dit soort stoffen ook van nature voorkomen." Het televisieprogramma Zembla van de Vara is morgen helemaal ge wijd aan de milieu- en veilig heidsproblemen bij Thermphos, 'één van de ergste vervuilers van Nederland'. Het programma wordt om 22.30 uur uitgezonden op Nederland 2. Eind jaren zeventig en begin jaren tachtig is het niet de di oxine-uitstoot van Thermp hos die publiek en politiek zorgen baart, maar de uitstoot van radio actief materiaal. Net als recent bij de dioxineuit- stoot wordt in de jaren tachtig min of meer toevallig ontdekt dat Thermphos - dat toen nog Hoechst heette - radioactief materi aal naar de lucht uitstoot. 'In het voorjaar van 1983 wordt bij routi nemetingen rondom de kerncen trale een verhoogde alpha-activi- teit aangetroffen' staat in een rap port uit de zomer van 1984, dat met het stempel 'strikt vertrouwe lijk' in het gemeentearchief van Vlissingen ligt. De kerncentrale MMWIIllliiflMlIIIMII'll HBSg MOS door Marcel Modde MIDDELBURG - De SP-fractie in Pro vinciale Staten maakt zich zorgen over de door het ministerie opge legde personeelsreductie bij de po litie in Zeeland. Ook wanneer de afroming zo veel mogelijk gebeurt bij de ondersteu nende administratieve diensten, zal dat de diender op straat meer belasten, meent de Statenfractie. De agent zal zelf meer papierwerk moeten doen en zal dus per saldo minder op straat aan het werk zijn. „Daarmee komt de (ver keersveiligheid van de inwoners van Zeeland in gevaar." De SP vraagt Gedeputeerde Staten de 'zorgen van Zeeland' onder de aandacht van de minister te breng en en wil de bezuinigingsmaatrege len teruggedraaid zien. Ook is de fractie benieuwd te horen waarom toenmalig demissionair minister Hirsch Ballin (CDA) in mei nog zei dat er een advies lag om acht tien korpsen, waaronder het Zeeuwse, te laten groeien. En mocht er toch worden bezuinigd op de personeelslasten, dan moet dat wat de SP betreft worden ge zocht in de 'riante salarissen aan de top van de politie'. Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) zei gisteren op het jaar lijkse veiligheidscongres de bureau cratie bij de politie te willen terug dringen. Opstelten wil meer ruim te scheppen voor het vakman schap op straat door de huidige pa pierwinkel te halveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2