sfeer vlassershistorie ademen zeeland 121 Kerk Eede blij met bestemming roterij iPullover& Shirt 69?° Wonderlijk gevarieerd! Van Etten auping Reünie voor oud-leerlingen uit Zaamslag Prinsenbal en Mega Après Ski Party vrijdag 12 november 2010 sssssrasgsmssaBBsssg&si door René Hoonhorst Frits Termote, eigenaar van Familie Paradijs Ee- de, heeft de oude vlasrote- rij aan de Brieversweg ge kocht omdat hij er brood in ziet. Omdat hij verwacht een B&.B (bed and breakfast/logies en ontbijt) te kunnen drijven, die veel mensen aantrekkelijk vinden, luist doordat de kamers en het ge bouw waarin het is gehuisvest her inneren aan het vlassersleven. Als echte Zeeuw of) beter nog, ech te Zeeuws-Waming gaan de streek en haar historie Termote aan het hart. Dat iets van de karakteristie ke oude vlasfabriek aan de grens bij Eede op dik twee kilometer van zijn speelparadijs overeind bleef) leek hem dus altijd al wense lijk. Maar voordat hij zelf tot aan koop van het 'cultuurmonument' overging, moest onomstotelijk vaststaan dat hij ook echt iets met de roterij kan doen. Dus wilde Frits van het kerkbe stuur de garantie dat geen pachter recht op het perceel kon doen gel den en moest de gemeente zwart op wit laten weten dat de sanering van de grond volgens alle wettelij ke voorschriften is gebeurd. In ruil daarvoor is Termote niet te be roerd de gemeente op zijn beurt te beloven zijn uiterste best te doen zo veel mogelijk van het vlassers verleden te bewaren. Sluis drukte de ondernemer op het hart vooral de contouren van de roterij en de toren te laten staan. Dat de vorm van de roterij in zijn logiesparadijs terugkomt, staat voor Termote wel vast. Hij hoopt ook dat de toren kan blijven staan. „Wat meters lager dan de huidige 35, omdat de top heel slecht is. Maar het zou mooi zijn als de to- gelegenheid terug", verzekert Ter mote. Niet dat hij de overblijfselen van de roterij in huidige vorm wil behouden. De zestien voormalige rootputten lijken weliswaar wat op kamertjes, maar' zijn te klein en te laag om er moderne logiesgele- genheden in te huisvesten. „Ik wil het eenvoudig houden, maar wel modern comfort bieden. Er komt dus eigen sanitair - bad, douche, toilet - en een klein keukentje bij elke kamer. Het ontbijt nuttig je in de eetzaal, maar als je 's middags een copieuze lunch hebt genoten, 'Er komt een heel bos rondom de roterij. Ik houd van hoogstamfruit, kastanjes en eiken' Frits Termote ren nog een meter of 25 de lucht in blijft steken. Een herinnering aan de historie én een fantastisch baken voor mijn logement." Of de schoorsteen kan blijven staan, durft Termote niet te voor spellen. Het antwoord op die vraag is aan de architect. Die moet een gebouw tekenen dat veilig is én zodanig kan worden geëxploi teerd dat ook de schoorsteen van de ondernemer kan blijven roken. „De vlassersgeschiedenis komt in elk geval in de toekomstige logies- Net als andere katholieke kerkbesturen zit Onze Lieve Vrouw ten Hemel opneming in Eede niet erg ruim in de slappe was. Ver koop van de vlasroterij aan de Brie versweg heeft daar geen verande ring in gebracht, meldt kerkbe stuurder Theo Rammelaere. Een langlopende juridische strijd met een voormalige pachter en de saneringskosten, die de kerk deel de met provincie en gemeente, hebben meer gekost dan de roterij opleverde, onthult Rammelaere. „Maar we hebben de prijs gekre gen, die we in gedachten hadden. En we zijn heel blij dat de nieuwe eigenaar zijn best doet de ziel van het historische gebouw te bewa ren en recht probeert te doen aan de vlassershistorie." Het was nooit klinieken "De Ottenhorst" van Diemenstraat 83, Terneuzen en "De Steenberghe", van Steenber genlaan 7, Terneuzen. Tel spoedeisende hulp: 0115-619628 en 0115-696425. Spreekuur za terdag 12.30 - 14.00 uur in polikliniek De Ot tenhorst. Dierenkliniek Terneuzen, Vlietstraat 19, tel. 0115-612200 (24-uur bereikbaar). Spreekuur zat.11.00-12.30 uur. Dierenkliniek Othene, dr. P. Derycke, Otheense- dreef 1, Terneuzen. tel. 0115-696940 (24 uur bereikbaar) bij spoed 06-22392955. Dierenkliniek Axel, Bastionstraat 3, Axel 0115-561488 Dierenkliniek St. Jansteen, Brouwerijstraat 92, Kapellebrug. tel. 0114-312701. Spreekuur 11.00- 12.00 uur. DZZ Dierenkliniek, Zusterstraat 3, Sas van Gent. tel. 0115- 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. Dierenartsencentrum West, G.A.M. de Bruijcke- re en E.G. van Bruinessen-Kapsenberg.tel. 0117 - 454484. Dierenkliniek IJzendijke, Minnepoortstr. 14, tel.0117-301388 ((24-uur bereikbaar). Dierenambulance 0900-7673437 (24 uur bereikbaar). Tapijt-Laminaat-Novflon-Marmoleum Gordijnen-Matrassen Bodems-Bedlinnen-Dekbedden Persoonlijk en deskundig advies staat bij ons voorop wonen slapen Complete woninginrichting op maat Steenstraat 23 - Hulst Telefoon 0114 31 41 20 moet je 's avonds wel een kop soep en een gebakken eitje kun nen bereiden", luidt de filosofie van Frits. De contouren van het twee verdiepingen tellende lo- geergebouw, waarin veer tien kamers komen, volgen de lij nen van de voormalige vlasroterij ook zonder waterputten en daar bovenop staande betonnen water bakken, benadrukt Termote. „In de sociale ruimten, de ontbijtzaal en de ontspannings- annex avond ruimte, kunnen mensen informa tie vinden over het vlasverleden van hun logeerplek. Door een aan tal tekstpanelen, maar ook door de aanwezigheid van vlasmachines en werktuigen. Een boothamer, re- pelkam of handbrakel maakt de verhalen tastbaarder en beleefbaar- der. Raadslid Ronald de Croock kan zijn verzameling vlasparaferna- lia bijna niet bergen en wil zijn ei gendom graag te pronk zetten op een passende plek." Marktonderzoeken en onderne mersplannen zijn aan Termote niet besteed. „Niemand weet waar Eede of Valeiskreek liggen. Waar zou ik dan onderzoek moeten la ten doen? Ik had eerst plannen voor een danszaal in de roterij; geen discotheek, maar een ouder wetse dansschool. De horeca-om- zetten lopen echter nog steeds te rug, vandaar dat ik de plannen om gooide en aan een B8cB dacht. Ik hoop dat ik over twee jaar kan bouwen en over vier jaar de deu ren kan opengooien." Vlas Paradijs wordt niet de naam van het logement. Maar met wan delpaadjes en veel bomen wordt het wel paradijselijk rondom de ro terij, belooft Termote. de bedoeling geweest dat de Eede- se kerk een roterij in eigendom kreeg. Rammelaere: „Het stuk grond was van de kerk. Een coöpe ratie van vlassers vroeg begin jaren vijftig of ze er een roterij mochten bouwen. Het fabriekje was van de vlassers, die erfpacht betaalden aan de kerk." Maar na het conflict met de laatste pachter is de roterij ook in handen van de kerk gekomen. „We zijn na tuurlijk vooral blij dat we na jaren juridisch getouwtrek over de eigen domsverhoudingen en de verant woordelijkheid voor de sanering" eindelijk de roterij hebben kun nen verkopen. Als er dan over een paar jaar ook nog oude werktui gen en machines zijn te zien als eerbewijs aan het vlassersverleden kunnen we als lokaal kerkbestuur alleen blij zijn", stelt Rammelaere. ZAAMSLAG - Het is 25 jaar geleden dat de kleuterscholen het Merel nest en het Zwaluwnest en de twee christelijke lagere scholen aan de Riemensstraat en de Polder straat werden samengevoegd tot één christelijke basisschool voor Zaamslag en omgeving: de Toren- berg. In verband met dit jubileum is er een reünie voor oud-leerlin gen en -leraren. Het programma begint om 15.00 uur en de bijeen komst duurt tot 19.00 uur. In het schoolgebouw aan de Brouwerij straat wordt een tentoonstelling in gericht met oude leermiddelen en foto's. Er zullen ook filmpjes uit de oude doos te zien zijn. Na het opruimen van een enorme berg afval en sanering van een groot deel van het terrein is weer goed te zien dat aan de Brieversweg, tegen de grens bij Eede, vroeger vlas werd bewerkt in een roterij. LAMSWAARDE - Het jaarlijkse Prin senbal van de Lamsoren in Lams- waarde wordt morgen vanaf 21 uur gehouden in café De Lamso ren. Het bal is dit jaar onderdeel van een feestavond met als titel de Mega Après Ski Party. Het feest be gint met feestmuziek van de Après Ski Show on Tour. De ludieke pre sentatie van de Prins en zijn ge volg start om 22.00 uur. Daarna gaat het feest verder met optre dens van zanger Willem aus Tirol, de Boerenkapel der Lamsoren en feestmuziek van de Après Ski Show on Tour. Normaal JÏStSÜ Nu samen voor Nu a' 30% korting V_)l T V ibos-men «shopl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27