i8l zeeland Michiel de Ruyter blijkt Schaapskudde in andere handen l 'De Piraat' Kerkkoor geeft jubileumconcert Sinterklaas viert feest in speeltuin Vinylmarkt in bibliotheek 't Spui Muzikale lezing Albert Clement Concert in Panta Rhei Betrapt op rijden zonder rijbewijs Sint meert aan in Koopmanshaven Vijf katten dood door vergiftiging Kruising bij station wordt opgeknapt Onder standbeeld gevonden koker geeft vandaag zijn geheim prijs Villa Valentïjn Middelburg BV vrijdag 12 november 2010 f- gewoon gezellig - jij STRANDPAVILJOEN Vrijdag, zaterdag en zondag geopend Duinweg Oostkapelle KOUDEKERKE De Cantorij Koudekerke viert zon dagavond haar 25-jarig bestaan met een concert in de Michaëlskerk. Voor dit jubileumconcert is het be staande repertoire uitgebreid met nieuwe stukken. Solisten zijn Inge Lampert-Oste en Adrie le Clercq. Verder werken mee: Wiepke den Hertog (viool), jos Lampert, (cor net) en Peter van den Heuvel (orgel en piano). Aanvang 19.30 uur. OOST-SOUBURG Sinterklaas komt op zaterdag 20 no vember om 13.00 uur aan in Oost-Souburg. Nadat hij met zijn pieten aan de loskade van boord is gegaan, volgt een rondrit door het dorp. Via het Oranjeplein gaat de goedheiligman naar de speeltuin. Daar is het vanaf 13.30 uur groot feest tot 16.00 uur. Zoals elk jaar krijgen de kinderen de gelegen heid hun verhaal en verlangens aan de sint door te geven. VLISSINGEN In bibliotheek 't Spui in Vlissingen wordt morgen van 11.00 tot 16.00 uur een vinylmarkt gehouden. Er worden lp's verkocht, geruild of weggegeven. Mensen die een goe de bestemming voor hun platen zoeken, kunnen die vandaag nog af geven bij de bibliotheek. Tijdens de beurs zijn er optredens van de Zeeuwse Muziekschool. De vinyl markt wordt gehouden in het ka der van de Maand van de Muziek. MIDDELBURG Albert Clement houdt zondag om 10.15 uur in Middelburg een lezing over oude Zeeuwse muziek op uit nodiging van het Humanistisch Verbond. Namen uit de rijke Zeeuwse muziekgeschiedenis zul len de revue passeren. Daarbij zal die muziek ook ten gehore worden gebracht. De lezing is in de kantine van Zorgstroom aan de Breestraat. De ingang is te vinden aan de ach terzijde (Lazarijstraat). VLISSINGEN In strandpaviljoen Panta Rhei, op het Nollestrand in Vlissingen, is zondag een optreden van de Zeeuwse coverband C.I.A. (Cover It All). Het concert begint om 17.00 uur. MIDDELBURG Een 21-jarige Middelburger is in de nacht van woensdag op donderdag betrapt op autorijden zonder rijbe wijs. De auto trok omstreeks 01.30 uur op de Herculesweg in Middel burg de aandacht van de surveillan ce. De auto stopte half op de weg en de motor werd verschillende ke ren gestart. De Middelburger bleek nog geen rijbewijs te hebben én al cohol te hebben gedronken. VLISSINGEN Sinterklaas brengt zaterdag 20 no vember een bezoek aan Vlissingen. Om 13.15 uur meert 'de Spanje' aan in de Koopmanshaven. Op het De Ruyterplein wordt hij welkom ge heten door burgemeester Dijkstra. Rond 14.00 uur begint het hele ge zelschap een optocht via Spui straat, Badhuisstraat, Paul Kruger- straat, Scheldestraat, Aagje Deken straat, Coosje Buskenstraat, Bus- sestraat en Zeemanserve. KLOOSTERZANDE In Kloosterzande zijn de afgelopen dagen vijf katten doodgegaan na dat ze buiten voedsel hadden gege ten waarin een landbouwbestrij- dingsmiddel zat. De dieren liepen rond in de wijken Zoutedijk en Zandehof. De Dierenbescherming Zeeland raadt honden- en kattenbezitters aan om hun huisdieren goed in de gaten te houden en te letten op eten tussen bosjes en struiken. MIDDELBURG Het verkeersplateau voor het NS-station van Middelburg wordt volgende week opnieuw bestraat en geasfalteerd. Het kruispunt en de Stationsbrug zijn daardoor van maandag 15 tot en met vrijdag 19 november afgesloten voor autover keer. Lijnbussen, hulpdiensten, (brom) fietsers en voetgangers kun nen er wel langs. De rest wordt om geleid. Het station blijft via de Ka- naalweg wel bereikbaar. Ad Tramper toont de koker die onder het standbeeld lag. foto Ruben Oreel door Selma Osman Geen loden kistje, maar een koker bleek verstopt te zijn onder de sokkel van het beeld van Michiel de Ruyter. Dat de koker is gevonden, is giste ren bekendgemaakt. Hij zat in een uitsparing, ingedrukt in de leem. Toen de zeeheld vorige week van zijn voetstuk werd getild om te worden gerestaureerd, werd al ge speculeerd over een doosje dat in 1894 onder het beeld was gestopt. „Het was geen loden doos, maar een loden koker", moet Ad Tram per van het Gemeentearchief Vlis singen bekennen. De bronnen uit het archief hadden het dus mis. Bij de opening van de koker, van daag, moet blijken of de verwach te inhoud wél overeenkomt met de werkelijkheid. Als dat zo is, ko men er twee perkamenten oorkon des uit: één uit 1841 toen het beeld van Michiel op zijn eerste plek werd gezet (het De Ruyterplein) en één uit 1894 toen hij verhuisde naar de boulevard. De oorkondes zijn een aandenken aan deze ge beurtenissen. Ze werden begraven uit de zucht naar eeuwige roem, denkt Tramper. Het kalligraferen van het eerste stuk leverde de ma ker twintig gulden op. „Omgere kend naar nu zo'n duizend euro." door Selma Osman D' e oorzaak van het overgewicht van Michiel is bekend. Zijn standbeeld blijkt verzwaard met lood. Dat zegt de Vordense smid die hem gaat restaureren. Gisteren maakte een grijze zeeheld zijn en tree in de werkplaats van de sme derij in de Achterhoek. Deze keer was het maar een ritje van tien kilometer: van het straal- bedrijf naar de smid. Aangekomen in Vorden werd het gietijzeren beeld onmiddellijk beklopt en be- prikt. „Iedereen is erg nieuwsgie rig", zegt Wilma Oldenhave. Dat er een paar ton lood in het beeld zit, was een verrassing. Bij het optakelen in Vlissingen, vorige week, bleek het standbeeld plots 7,5 ton te wegen. Twee keer zo zwaar dan was aangenomen. 'Volgestort met beton', leek een eerste logische verklaring. „Maar we hadden vrij snel al uitgerekend dat het geen beton was. Dat kan niet zo zwaar zijn", aldus de vrouw van de smid. Bij smederij Oldenhave halen ze opgelucht adem na de ontdekking. „Lood is beter dan beton" zegt Willem Oldenhave. „Je kunt het smelten." Of dat ook daadwerke lijk gaat gebeuren, weet de smid nog niet. Daarover wordt overlegd met de gemeente Vlissingen. De afgelopen week volgden de Ol- denhaves dagelijks de vorderingen van het straalbedrijf in Baak. Ze za gen Michiel van groen naar grijs verkleuren en ontdekten wat er dan wél onderin het beeld zat. Achterop zijn mantel werd onder de oude verf en plamuurlagen een stopje zichtbaar. Wilma Oldenha ve vermoedt dat dit gat, afgedekt met een gummi dekseltje, een rol heeft gespeeld bij het bijvullen met lood. Wanneer en waarom de admiraal Zeer gunstige tariefstelling Gezellige en veilige opvang met volop activiteiten ■Vier horizontale groepen Grote buitenspeelplaats Wij zijn gevestigd aan de Rouaansekaai 61 in Middelburg. Al sinds 2002 uw vertrouwde adres voor kinderopvang. Bel gerust vrijblijvend voor een rondleiding. Telefoon: 0854-8900 90 www.villavalentiinmiddelburg.nl NISSE - De Zeeuwse Schaapskudde komt in handen van melkschapen- bedrijf De Zwaakse Weel in Kwa- dendamme. Het bestuur van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde heeft gisteren besloten om afstand van de kudde te nemen. Rens Duvekot en Yvonne Nijssen van De Zwaakse Weel nemen in elk geval volgend jaar het beheer van de kudde en het bezoekerscen trum bij de Schaapskooi op zich. Zij hebben de intentie om hun be drijf op termijn te verhuizen naar de plek van de Schaapskudde bij Nisse. „Wij zijn al lange tijd op zoek naar een grotere plek. Daar voor was lang een locatie op Lange- weegje in beeld, maar toen kwam ons dit ter ore", vertelt Nijssen. „Het is bijvoorbeeld de bedoeling dat wij bij de Schaapskooi laten zien hoe wij schapen melken en ook onze boerderijwinkel krijgt er een plek. We willen ook met de kudde over de bloemdijken blij ven lopen. Volgende week bespre ken we verder hoe we de schaaps kudde een levensvatbare toekomst kunnen garanderen." Voorzitter Jaap Gelok van de Stich ting Zeeuwse Schaapskudde is blij met de voorgenomen overname. De privatisering van de kudde kwam in een stroomversnelling door een arbeidsconflict met her der Koen Pille. Daardoor nam de druk op de andere herder toe. Ge- lok: „Op een gegeven moment had een aantal bestuursleden er een dagtaak aan om in de uitvoe rende sfeer dingen te doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20