uur 113 Cantare slaat brug met blazers Jazzstichting vindt weer weg omhoog Meer cultuurnieuws uit binnen- en buitenland? agenda Debuutconcert marimbakwartet Muziekstuk als protestmiddel PEARSALL Se PURCELL Requiem is primeur voor Nederland Kijk op www.pzc.nl/cultuur vrijdag 12 november 2010 Meer agendanieuws en de volledige filmagenda staan op de website van deze krant. OP PAD Vlissingen jubileumeditie van Deltashow met huis dierenkeuring. Manege De Scheldestad, 20.00-22.00 uur. PODIUM Bruinisse Hardstyle Night. Jeugdsoos De Pul, 20.00 uur. Goes Blind date. 't Beest, 20.00 uur. Cabaretier Joep Onderdelinden. Theater De Mythe, 20.00 uur. Heinkenszand Het Volk: Drie verdrietige eenzame mannen. De Stenge, 20.00 uur. Hulst Clingclaer speelt Het wonder van 't Zeegat Den Dullaert, 20.00 uur. Middelburg Olga Zuiderhoek in remake van toneel stuk De Caracal van Judith Herzberg. Stadsschouwburg, 20.00 uur. ^Middelburgs Theater: Het Azaroncomplex. Minitheater, 20.30 uur. *Lunapark Ensemble met programma rond DJ en electro-producer Aphex Twin. De Spot, 21.30 uur. Nieuw- en Sint Joosland Band Spoor geeft theaterconcert. De Wegwijzer, 20.30 uur. Oostburg Cabaretier Arie Vuijk met Slingeren. Ledeltheater, 20.15 uur. Terneuzen Stef Bos zingt In Een Ander Licht. Scheldetheater, 20.00 uur. Vlissingen Cabaretvoorstelling Carribean Combo. Arsenaaltheater, 20.15 uur. *Zeeuwe Komedie: Nooit meer dansen. Theater Vestzak99, 20.15 uur. *Hybrid@dePiek: dubstep night. De Piek, 22.00 uur. Zierikzee 'Turbulentie': avondvullend programma met rock, dance en hiphop. Brogum, 22.00 uur. vlissingen - Het Rosewood Ma rimba Quartet maakt morgen zijn debuut in de concertzaal van Ter Reede in Vlissingen. Het gaat om een professioneel Zeeuws ensem ble, met de slagwerkers Thorwald Jorgensen, Bart Swimberge, Rens- ke Spek en Cora Dellebeke. Het kwartet speelt onder meer Blues van de Zeeuwse componist Kees Nijsse, dat speciaal voor Rosewood is gecomponeerd. Het concert begint om 19.30 uur en is gratis toegankelijk. middelburg - Met het oog op de actie 'Nederland schreeuwt om cultuur' componeert Douwe Eisen- ga uit Middelburg een muziekstuk dat zonder voorbereiding of repeti tie is te spelen. Het wordt zaterdag 20 november om 15.45 uur op het Abdijplein in Middelburg uitge voerd. Bladmuziek en instructie zijn vanaf 15 november te down loaden op www.douweeisenga.nl. Musici en zangers kunnen zo deel nemen aan de actie tegen de drei gende bezuinigingen op cultuur. door Ali Pankow Cantare biedt graag verras singen. Dit Zierikzeese koor lijkt daar met het jaarconcert weer uitste kend iri te slagen met onder meer het Requiem van Robert Lucas Pearsall (1795-1856) als primeur voor Nederland. Cantare treedt za terdagmiddag onder leiding van Willie den Hollander op in de rk St. Willibrorduskerk in Zierikzee en op 27 november in de Ontmoe- tingskerk in Geersdijk. Beide con certen beginnen om 16.00 uur. Niet alleen met het repertoire maar ook door de samenwerking met een speciaal gevormd Zeeuws blazersensemble verrast Cantare. „De inbreng van die blazers is on misbaar in dat requiem. Pearsall had voor de begeleiding een voor die tijd zeer ongewone keuze ge maakt: orgel, contrabas, althoorn, saxhoorn en euphonium. Die ko perblaasinstrumenten waren in 1851 door Adolphe Sax geïntrodu ceerd op de eerste Wereldtentoon stelling in Londen en waren toen dus nog nauwelijks bekend", ver telt voorzitter Dick Eising van Cantare. Hij kreeg van Mathieu van Duiven, dirigent van muziek korps EMM/Advendo uit Kortgene een enthousiaste reactie op het ver zoek een blazersensemble samen te stellen. Samen met Cantare voert deze ad hoe blazersgroep het Requiem van Pearsall uit. „Die compositie uit 1853 biedt de musici een flinke uitdaging. Pear sall gebruikte namelijk zogeheten 4/2e maten, zodat de halve noten ook één tel zijn. Dat is niet zo een voudig hoor", aldus Eising. De voorzitter ondernam een zoek tocht naar de uitvoeringshistorie van een opmerkelijke componist als Pearsall. Hij was een veelzijdig man: jurist, geschiedkundige, dich ter en vervolgens componist. Om gezondheidsredenen verruilde hij zijn woonplaats Bristol voor Duits land om zich uiteindelijk in Zwit serland te vestigen. Hij schreef zo wel wereldlijke als religieuze mu ziek. De man zat er dankzij een er fenis warmpjes bij en was dus fi nancieel niet afhankelijk van aan koop en uitvoering van zijn mu ziek. Volgens Eising verklaart dat wellicht ook dat deze componist geen grote bekendheid heeft gekre ten. „Ter herdenking van Pearsalls 150e sterfdag werd in 2006 in het British Music Museum in Londen zijn Requiem uitgevoerd. Voorzo ver ik heb kunnen nagaan is dit muziekstuk in Nederland echter nooit volledig gepresenteerd, dus mogen we vaststellen dat Cantare inderdaad een primeur voor Ne derland brengt", zegt Eising. De blazersgroep slaat naast zijn bij drage aan de compositie van Pear sall ook een muzikale brug naar Henry Purcell (1659-1695), de ande re componist die tijdens dit con cert centraal staat. Dat doen zij met het muziekstuk Three Eagles van Beethoven. Van Purcell zingt Cantare het lied uit Funeral Music of Queen Mary. Verder brengt vrou wenkoor Quodlibet uit Middel burg een bijdrage passend in de sfeer van dit concert met Messe Basse van Fauré. De solisten tij dens dit concert zijn: Rinus Verha- ge (orgel),Wim Beun (contrabas), Corella Nijsse (zang en cello). Zaterdag 13 nov„ Willibrorduskerk, Zierikzee en zaterdag 27 nov. Ontmoe- tingskerk, Geersdijk, 16.00 uur. door Mischa Beckers Binnenkort bestaat de Jazz Activiteiten Stichting Zee land QASZ) 25 jaar. Plannen voor een grootscheepse viering zijn er nog niet. „Het zou prettig zijn een band met een wat grotere naam te halen", zegt voorzitter Jaap Kingma. „Maar voorlopig plannen we voorzichtig. Zo'n drie maanden vooruit. We concentre ren ons nu op het behouden van wat we hebben en als het kan ge ven we het jubileum wat extra glans." JASZ moet voorzichtig zijn, want ze is juist bezig uit een dal om hoog te klimmen. De stichting richt zich op promotie van 'oude stijl' jazzmuziek. Tijdens de jaren tachtig en negentig was er een wa re opleving van traditionele jazz- stijlen. Het leverde JASZ al snel zo'n driehonderd donateurs op. Ie dere maand vonden er optredens plaats in de Stadsschouwburg in Middelburg. „Door steun van pro vincie, gemeente en bedrijfsleven was er een brede basis om gedu rende heel het jaar activiteiten te ontplooien", zegt Kingma. JASZ was destijds ook verantwoor delijk voor de organisatie van het jazzfestival in Middelburg. „Onder meer de provincie wilde echter een breder opgezet festival. Dat is toen niet goed opgepakt." De acti viteiten van, en de belangstelling voor, JASZ namen af. Een nieuwe stichting, Jazzpodium Middelburg, werd verantwoordelijk voor het breder geprogrammeerde festival. Die maakt overigens wel gebruik van de expertise van JASZ. Voor het jaarlijkse jazzfestival organi seert zij op zaterdag de streetpara- de en de concerten van traditione le jazzensembles op de markt en op zondag de jazzkerkdienst. Kingma: „Met het nieuwe bestuur pakten we de draad op en zijn we weer meer gaan organiseren. In middels hebben we iedere maand in Hotel Arneville in Middelburg concerten. De focus ligt daarbij op traditionele jazz of moderne va rianten er op. Qua belangstelling loopt het redelijk. Echter, met mo menteel zo'n honderd donateurs en bijna geen subsidieverstrekkers is er te weinig geld om echte publi citeitscampagnes op te zetten." Daarom is de stichting blij met de steun van de Rabobank. Die leid de onder meer tot de opzet van de website. Kingma is naarstig op zoek naar extra donateurs en wil minimaal het huidige aantal ver dubbelen. Van de gemeente Mid delburg verwacht hij geen steun. „Een club als de onze moet zich zelf kunnen bedruipen. Subsidie is voor de extra's, het toelje slag room om bijvoorbeeld een keer per jaar iets speciaals te halen." Zondag speelt Second Line in Hotel Ar neville in Middelburg. Aanvang: 16.00 uur. Meer informatie: www.jasz.nl. Blazers en zangers van het koor Cantare tijdens een repetitie voor het concert Pearsall Sr Purcell. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13