buitenland 19 Hard gevecht om meer geld voor Europa Applaus voor Indonesische woorden en jeugdherinneringen Obama Bom zou boven VS zijn ontploft Zestien doden bij brand in gevangenis Californische raket was een vliegtuig Belgische bedrijven leverden Iran uranium Turkse ambassadeur hekelt Oostenrijk Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Kerst reis - Dubai en de Emiraten Noorse Fjorden en Noordkaap ULTRA LUXE Westelijke Middellandse Zee donderdag 11 november 2010 LONDEN Het bompakket dat eind vorige maand was gevonden in een vrachtvliegtuig in Engeland zou bo ven de oostkust van de Verenigde Staten zijn ontploft. Dat heeft de Britse politie gisteren bekendge maakt. Het pakket werd ontdekt in een toestel van koeriersdienst UPS op het vliegveld East Midlands bij Nottingham. SAN SALVADOR Bij een brand in een gevangenis in Ilobasco, in het noordoosten van El Salvador, zijn gisteren ten minste zestien gevangenen om het leven gekomen en 2.4 gewond geraakt. Volgens de autoriteiten zijn de slachtoffers voornamelijk jonge vol wassenen die veroordeeld zijn voor bendegerelateerde misdrij ven. WASHINGTON Het mysterieuze 'rookspoor' dat maandag voor de kust van Zuid-Ca- lifornië werd gefilmd door een heli kopter, is niet afkomstig van een ra ket, maar hoogstwaarschijnlijk van een vliegtuig. Dat meldde het Ame rikaanse ministerie van Defensie gisteren. Specialisten van het Penta gon hadden meer dan een dag no dig om tot de conclusie te komen. BRUSSEL Belgische bedrijven hebben zonder vergunning verarmd uranium en andere nucleaire producten aan Iran geleverd. Justitie onderzoekt de zaken, meldden Belgische me dia gisteren. De internationale ge meenschap vreest dat Iran een kernwapen ontwikkelt. De sanc ties tegen het land werden afgelo pen zomer nog aangescherpt. zie onze website:buitenland Hij is 65, al meer dan twintig jaar president, maar sinds kort ook de nieuwste rapper in Uganda. Presi dent Yoweri Museveni heeft een rapnummer en -video uitgebracht, die in het Afrikaanse land een regel rechte hit zijn geworden. Volgens politieke analisten is de kans groot dat de president door het rapnum mer op meer stemmen kan rekenen bij verkiezingen in februari. WENEN De Turkse ambassadeur in Oosten rijk is gisteren door de Oostenrijk se minister van buitenlandse za ken Michael Spindelegger op het matje geroepen. De ambassadeur, Kadri Ecved Tezcan, zei in een in terview in dagblad Die Presse on der meer dat Oostenrijkers slechts geïnteresseerd zijn in andere cultu ren als ze op vakantie zijn. nen het Judaïsme. Adin Steinsaltz heeft het boek vertaald om het toe gankelijk te maken voor gewone mensen. foto Bernat Armangue/AP Het Europese Parlement wil het EU-budget veel meer la ten stijgen dan de meerder heid van de lidstaten. Er moet dus nog flink worden onderhandeld. De EU-lidstaten en het Europees Parlement be ginnen vandaag aan de eindfase van een hard gevecht over het EU-budget voor 2011. De uitkomst is onzeker, maar gezien de onverzettelijke opstel ling van veel lidstaten is het on waarschijnlijk dat er veel meer geld op tafel komt dan dit jaar. Het parlement wil de uitgaven met 6,1 procent laten stijgen, tot 130 miljard euro. De meeste lidsta ten willen niet verder gaan dan 2,91 procent extra, ofwel tot 126,5 miljard. Een verschil van 'maar' 3,5 miljard euro. Voor Nederland zou het gaan om 175 miljoen meer. Maar de cijfers zijn minder belang rijk dan de symboliek: ook Europa moet de broekriem aanhalen. Een aantal landen, onder aanvoe ring van Groot-Brittannië en Ne derland, was tot voor kort zelfs voor een nullijn. Brussel moet de tering naar de nering zetten, maar wil altijd méér. Het Europarle ment en de Europese Commissie zitten op één lijn: er is, juist in de ze crisistijd, méér Europa nodig. Uiteindelijk zal dat de lidstaten geld besparen, heet het. De Britse premier David Cameron verzamelde op de recente EU-top de handtekening van elf collega-lei ders. Onder meer Frankrijk, Duits land, Italië en Nederland sloten zich bij hem aan. Daarmee is een meerderheid van de lidstaten voor door onze correspondent Hans de Bruijn hooguit 2,9 procent extra. Zonder instemming van het parle ment is geen begroting mogelijk. Dus gaan vertegenwoordigers van parlement en Europese Commis sie met de Belgische voorzitter van de EU-ministerraad om de tafel. Maandag móeten zij er uit zijn, zo als in het Verdrag van Lissabon is overeengekomen. Vooral het parlement lijkt te moe ten toegeven, want de lidstaten zijn niet van plan te buigen. „De landen verwachten steeds meer van Europa, maar willen er niet voor betalen", zegt de Poolse Euro parlementariër Sidonia Jedrzejews- ka, de hoofdonderhandelaar van het EP. De zaak wordt vooral hoog opgespeeld, omdat de EU volgend jaar moet besluiten over de finan ciële planning voor de periode 2013-2020. Hoe hoger de begro tingsruimte nu wordt ingevuld, hoe beter het uitgangspunt is voor een fikse uitgavengroei tot 2020. De onderhandelingspositie van de lidstaten is sterk: komt het nu niet tot een akkoord, dan mag de EU volgend jaar niet meer uitgeven dan dit jaar. Het loont dus om de poot stijf te houden. Maar in Brussel wordt al gewaar schuwd dat dan ook de start op 1 januari van de ook door de lidsta ten gewenste Europese buitenland se dienst - met 5.000 nieuwe diplo maten - gevaar loopt. Daar is zon der kunstgrepen geen geld voor. door onze correspondent Esther de jong JAKARTA - Studenten van verschil lende scholen en universiteiten in Jakarta praten opgewonden door elkaar, Barack Obama zal over en kele ogenblikken live op twee schermen in het Amerikaanse Cul turele Centrum in hartje lakarta verschijnen. De Amerikaanse presi dent geeft een toespraak op de Universiteit van Indonesië. De studenten hebben hoge ver wachtingen, dat de Amerikaanse president een poging zal doen de relatie met de islamitische wereld te verbeteren. „Dat is heel belang rijk voor ons", vertelt Rendi Putra Tjhientoro (17). „luist omdat ik geen moslim ben, hoop ik dat hij met zijn toespraak de verschillen de religies in Indonesië dichter bij elkaar kan brengen." Tijdens zijn toespraak prijst Oba ma de nationale filosofie van een heid en diversiteit van geloven en etnische achtergronden. Hij ziet In donesië als een inspiratiebron voor de wereld. „Eenheid is krach tiger dan verdeeldheid." „Hele maal mee eens", reageert Juliana Dwi Putri Lestari (16). Zij woont in een dichtbevolkte wijk van Ja karta. „Moslims en christenen wo nen daar vreedzaam naast elkaar." Sommige van de moslima's in het publiek hebben rood-wit-blauwe doekjes met sterren om hun hoofd gebonden. Ze klappen hard wan neer Obama in zijn speech laat we ten zich een te voelen met Indone sië. „Dat maakt mij zo trots, zo trots", vertelt Lestari. Obama is zeer populair in de archipel, vooral vanwege het feit dat hij hier in zijn jeugd vier jaar woonde. De studen ten klappen hard als Obama een paar woorden Indonesisch spreekt. Ook zijn herinneringen aan zijn jeugd in de arbeiderswijk Menteng Dalam, vallen goed. De Amerikaanse leider staat stil bij de relatie van de VS met de islam, die ondanks zijn pogingen deze te repareren 'nog steeds beschadigd is', aldus Obama. „Ik heb al eerder duidelijk gemaakt dat Amerika niet in oorlog is en nooit zal zijn met de islam." Hij riep alle par tijen op een gezamenlijk front te vormen tegen terrorisme. Na het afgelopen jaar twee keer te zijn afgeblazen, duurde Obama's bezoek nog geen 20 uur. Gisteren reisde hij naar Zuid-Korea, waar een pro-Amerikaanse organisatie hem een nieuwe naam gaf: Oh Han-ma. Familienaam 'Oh' is Kore- aans voor land. 'Han' betekent Ko rea en 'ma' staat voor paard, dat symbool zou staan voor de VS. Dubai, Muscat, Fujairah, Abu Dhabi, Bahrein, Dubai Costa Luminosa Vertrek: 20 december Duur: 9 dagen Inclusief vluchten met KLM V. Rotterdam, Oslo, Kristianssand, Bergen, Tromso, Honingsvag, Hammersfest, Alesund, Flam, Stavanger, Rotterdam HAL ms Ryndam***** Vertrek: alleen 12 juni 2011 Duur: 15 dagen Van Rotterdam naar Rotterdam V Malaga, Valencia, Barcelona, Cassis, Sanary Sur Mer, St. Tropez, Monte Carlo - Seadream II u^.. Vertrek: alleen 7 mei 2011 pf** Duur: 8 dagen Inclusief retourticket, privé transfers, vrije bar fooien V.3. Prijzen zijn vanaf, per persoon op basis van beschikbaarheid en wijzigingen, inclusief volpension, havengelden en tax.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9