Investeren in zon onverantwoord zeeland 125 Borsele wees claim ten onrechte af Zomaar, langs de kant van de weg: een heel nieuwe paddenstoelsoort DELTA Energiebedrijf wil niet nog meer miljoenen stoppen in verlieslatende fabriek Jones geeft lezing over duurzaamheid Landbouw kan veel duurzamer Els de Visser wint prijs van GGZ-diënten donderdag 11 november 2010 Delta blijft zonnepanelen op daken plakken. Maar het energiebedrijf stopt met de ontwikkeling en productie van cellen. Solland en Suner- gy staan te koop. Alleen als er flink geld in wordt ge pompt is er aan te verdie nen. Delta 36 miljoen euro. De fabriek zelf draaide een verlies van 15 mil joen. Delta verwachtte dat die ingrepen voldoende zouden zijn. Hoewel de omzet met 50 procent is toegeno men, draait het bedrijf nog steeds verlies. Om de nieuw ontwikkelde Sunweb in productie te kunnen nemen, zou Delta nog minimaal 80 miljoen euro moeten investe ren. Daarnaast is er tussen de 75 en 150 miljoen euro nodig voor een proeffabriek voor hoogwaar dig silicium. Delta vindt dat alles niet meer verantwoord. Na intern onderzoek en advies van zakenbank Mcquarie heeft de directie besloten uit de ontwikke ling en productie van zonnecellen te stappen. Het verlies dat Delta moet nemen is 250 miljoen euro (aankoop Solland: 95 miljoen, in vesteringen Solland: 120 miljoen, investeringen Sunergy: 35 mil joen). De verwachtte winst van 80 mil joen euro zal daardoor volledig ver dampen. Delta duikt dus diep in het rood. Hoeveel is nog niet dui delijk. Delta mikt er op om Sol land uiterlijk in het eerste kwar taal van 2011 te verkopen. Daar door zou (boekhoudkundig) het verlies over 2010 enigszins beperkt kunnen worden. Ondanks het grote verlies dat Del ta dit jaar maakt, staat het bedrijf niet op omvallen. De overige on derdelen van Delta (energie, afval, kabel, internet) presteren naar ver wachting en maken winst. De aan deelhouders (provincie en gemeen ten) krijgen zoals afgesproken een winstuitkering over 2010 van 50 miljoen euro. Ook tast de verkoop de kredietwaardigheid van Delta niet aan. Lenen wordt voor Delta niet duurder. Sterker: doordat Delta risicovolle activiteiten afstoot, krijgt de finan ciële wereld weer meer vertrou wen in Delta. Alles lijkt erop dat Delta zich - ook financieel - voor bereidt op de bouw van een nieu we kerncentrale. door Jeffrey Kutterink Het is een dreun voor Delta, maar onver wacht komt het be sluit niet. Wil Delta geld gaan verdienen aan de ontwikkeling en productie van zonnecellen, dan moeten er nog tientallen miljoenen bij. En dat geld heeft Delta er niet meer voor over. Delta verwierf het belang in Sol land begin 2007, toen de vooruit zichten voor de zonne-branche nog rooskleurig waren. Maar de rendementen zijn zwaar tegenge vallen. In 2008 kon het niet op. De vraag naar zonnecellen was zo groot dat er problemen dreigden bij de aanvoer van silicium, de grondstof van wavers (plakken waaruit cellen worden gemaakt). De grote vraag zorgde voor hogere prijzen. Om een tekort aan sili cium te voorkomen, sloot Solland langlopende, dure, contracten af. Toen de vraag in 2009 in elkaar stortte (economische crisis en con currentie uit China) moest Delta ingrijpen. Contracten werden ont bonden en nieuwe prijzen werden afgesproken. Afkoopsommen en niet verkochte voorraden kostten Delta verkoopt zonnecellenfabriek Solland Solar in Heerlen; het nutsbedrijf moet een verlies van 250 miljoen euro nemen. foto Marcel van Hoorn/ANP door Nadia Berkelder Ze hebben er kratten vol we tenschappelijke padden- stoelenboeken op nagesla gen. En ze weten het zo goed als zeker: de paddenstoel die de leden van de Nederlandse Mycologische Vereniging vorige maand in Schud- debeurs ontdekten, is een nog niet eerder beschreven soort. Het is niet zo'n grote: ongeveer an derhalve centimeter. „Maar hij is spierwit", vertelt Menno Boom sluiter van de vereniging. „Dus hij steekt goed af tegen de omgeving. En het gekke is: hij stond gewoon in de berm. Zo zie je maar: je hoeft helemaal niet naar een ande re zone om soorten te ontdekken. Dat kan zelfs in je eigen achter tuin, maar je moet natuurlijk wél weten waar je moet kijken." Een paddenstoel determineren is nog niet zo eenvoudig, vertelt Boomsluiter. „Het gaat uiteindelijk om microscopisch kleine kenmer ken. Ie moet er stukjes afsnijden, dus je maakt wat paddenstoeltjes op. Met de kenmerken die je vindt, fiets je de monografieën door. Als je het niet kunt vinden - en we hebben met drie mensen ge zocht - dan mag je aannemen dat het een nieuwe soort is. Al is er al tijd nog een kans dat zo'n soort toch in Azië voorkomt. Maar die kans is in dit geval toch klein." Het is ook in de paddenstoelenwe reld best een bijzondere gebeurte nis, een nieuwe soort ontdekken, zegt Boomsluiter. „Er worden wel vaak nieuwe soorten voor Neder land gevonden, ongeveer zeven in de maand gemiddeld, maar dat is iets anders. Dat zijn soorten die in andere landen al beschreven zijn. Dat er nieuwe soorten voor de we tenschap worden ontdekt, komt niet zo vaak voor." Hoe de nieuwe paddenstoel gaat heten, is nog niet duidelijk. „He- mimvcena Schuddebeursi? Dat klinkt niet echt hè? Daar moeten we nog maar eens over naden ken." door Adri Klinkenberg den haag - De gemeente Borsele heeft ten onrechte een planschade claim afgewezen van een echtpaar dat woont aan de Coudorpseweg in Driewegen. Dit heeft de Raad van State gisteren beslist. Het echtpaar stapte vorige maand naar de Raad van State in Den Haag met een planschadeclaim van 10.000 euro. De gemeenteraad van Borsele maakte voor de kern Driewegen in 2007 een nieuw bestemmingsplan. Volgens de gemeente is er daar- MIDDELBURC Peter Tom Jones, wetenschapper in dustriële ecologie aan Katholieke Universiteit Leuven, geeft op 20 no vember een lezing over duurzaam heid in de Scoopera in Middelburg. Jones heeft kritiek op het duur- zaamheidsdenken, omdat het naar zijn mening over de ecologische en niet over de sociale gevolgen gaat. De lezing duurt van 14.00 tot 15.30 uur. door voor de bewoners P. Schijf en E. Schijf- Kunst niets veran derd, omdat er op het perceel naast hun vrijstaande woning nog steeds niets gebouwd mag wor den. De gemeente Borsele vond het nieuwe bestemmingsplan zo glas helder dat het vorige maand nie mand naar de rechtszitting bij de Raad van State stuurde voor uit- leg. De Raad van State constateert ech ter dat het nieuwe bestemmings plan wel degelijk de mogelijkheid biedt dat er naast de familie Schijf OOSTBURG Donderdag 18 november wordt in het Ledeltheater in Oostburg gede batteerd over de toekomst van duurzame landbouw in Zeeland. De aanvang is om 19.00 uur. In het panel zit onder anderen Sietz Leef- lang, van De Twaalf Ambachten, Alex van Hootegem, biologische boer in Kruiningen, en Wilma Sa- man uit Hoofdplaat. Reserveren kan via 0117 - 452735 of 386863. bouwwerken neergezet kunnen worden, terwijl dat niet mogelijk was toen het oude bestemmings plan nog gold. In dat oude bestem mingsplan had de grond naast het koppel een landschappelijke be stemming. Schijf heeft een taxatiebureau la ten becijferen dat zijn woning door het nieuwe bestemmings plan 10.000 euro in waarde is ge daald. De gemeente Borsele moet deze claim in behandeling gaan ne men en de familie Schijf bijna 2.000 euro proceskosten vergoe den. KLOETINGE Els de Visser van Ypsilon heeft de Waarderingsprijs van de geeste lijke gezondheidszorg (GGZ) in Zeeland gewonnen. Ypsilon is de vereniging van fami lieleden en betrokkenen van men sen met schizofrenie of een psycho se. Cliënten bepalen door te stem men wie de prijs krijgt. De ge meente Middelburg heeft de aan moedigingsprijs gewonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 71