221 zeeland Zeeuwse zandtaarten Evertz trekt PvdA-lijst Historie brieven donderdag 11 november 2010 FORT DE ROOVERE BIJ HALSTEREN Pieter van Vollenhoven op inspectie Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Klaverblad Op de site van Klaverblad staat het zo: 'Individuele dienstverlening is een belangrijke taak van Klaver blad Zeeland naast de 'collectieve belangenbehartiging'. Dat leest leuk, maar als het Klaverblad onte rechte bewonersbijdragen van ver- zorgings- en verpleeghuizen ont dekt, dan houdt men hun namen geheim. Wij burgers betalen ons blauw aan clubs van veredelde kwebbelaars en pleasers van de be stuurlijke elite, zoals het Klaver blad. Enige tijd geleden in de krant: rotondes in Zeeland onvei lig! Welke, dat mochten de Zeeuw en weer niet weten. Laat nog maar meer weggebruikers verongeluk ken. De Voedsel en Waren Autori teit onderzocht in welk voedsel het meeste vergif zit en welke super markt het meeste van die troep ver koopt, maar dat mogen we niet we ten. Overleg met de sector is be langrijker dan burgers informeren. Naming shaming helpt wel, dan worden profiteurs voorzichtiger. Rob Swaak Statenhove 1-17, Middelburg Sluiskiltunnel De te bouwen Sluiskiltunnel heet tolvrij te zijn. Dat is boerenbedrog. De financiering loopt al via de Westerscheldetunneltol. En nu men zich in de Abdij bijna 50 mil joen verrekent, of door de knieën gaat voor de bouwer, wordt dat weer op de burger verhaald. Voor beelden in de Nederlandse infra structuur, waar zo naast wegenbe lasting, tekorten op publieke wer ken direct op lokale burgers wor den verhaald, zijn er niet. En hoe kun je de Sluiskiltunnel 'tolvrij' noemen, als dat alleen kan door langer (krant, 6 november) Wester scheldetunneltol te betalen? De krant constateerde al, dat de finan ciële commissie van de Staten wel erg gemakkelijk de miljoenen laat passeren. Wordt het geen tijd dat aan de bel getrokken wordt? Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Borssele 2 In het commentaar 'draagvlak' van de krant op 4 november wordt ge steld dat Den Haag en de provincie wellicht overwegen de aanvraag voor Borssele 2 welwillend te be zien. Volgens u voorbarig omdat voorwaarde is dat er draagvlak is en of de Zeeuwen zitten te wach ten op nieuwe kerncentrales. Een misvatting waarmee u de eigena ren van deze allesbehalve duurza me kerncentrales in de kaart speelt. Zeeuwen zitten te wachten op duurzame energieopwekking maar weten: bezwaar maken is ge lijk aan trekken aan een dood paard. Dit wordt als een godsge schenk vertaald naar draagvlak voor kernenergie. 'Ons' kabinet opereert als tiran door de deur open te stoten met de uitspraak dat vergunning wordt verleend in dien aan (de) voorwaarden wordt voldaan. E. den Heijer Ritthemsestraat 109, Oost-Souburg Binnenstad Terneuzen Zaterdag las ik de samenvatting van het stukje van de bewoners van de binnenstad die vinden dat er te veel gehandicapten en mensen met rollaters wonen. Ik vraag me af of die mensen besef fen dat ze a la minute in hetzelfde schuitje terecht kunnen komen. Wat meer tolerantie zou geen kwaad kunnen. Jopie van Minnen Hogendijk 41, Terneuzen Snoei en groei Rutte: snoeien om te groeien. Het lijkt meer dat de wet 'Pluk ze kaal' van toepassing verklaard wordt op alle burgers. Zorgpremies explode ren, hypotheekbanken die te hoge rentes vragen, kinderopvang, ener gieprijzen, zorginstellingen die extra geld vragen enzovoort. In de boomgaard van de maatschappij is er een klein groepje bevoorrechten die de rijpe appels weet te hangen (vooral bestuurders). Het meren deel van de mensheid staat aan de rand en wacht af of er iets van de wagen valt. Hoezo groei? Ik zie dat bij veel mensen straks weinig over blijft om bij te dragen aan economi sche groei. Nieuw PW-spel: stape len van functies om te groeien en bij een ander te snoeien. Henk van Gilst Grote Sternstraat 8, Middelburg Museum In het verleden heeft de stad Goes wegens geldgebrek cultureel erf goed verkocht: schutterstukken en meubilair. Eens, maar nooit meer, zou je denken. De collectie van het Historisch Museum De Bevelan- den is met zorg verzameld en wordt met zorg tentoongesteld in een historisch gebouw dat onlangs een metamorfose heeft ondergaan. Bezoekersaantallen stijgen. De mid denstand vaart er wel bij. Wat wil een stad nog meer? Dorothé Tempelman Venselaar Smitsweg 19, Driewegen Ziekte van Lyme Alweer een schrijnend verhaal over de Ziekte van Lyme. Hoeveel moeten er nog volgen, alvorens men zich er echt druk over gaat maken? Net als Willeke heb ik de Ziekte van Lyme. Gelukkig heb ik een huisarts, die wel goed op de hoogte is, en zelfs heeft ontdekt dat ik de ziekte heb. Jammer, dat er nog zoveel onbegrip, onkunde en onwetendheid is. In de tussentijd gaat ons leven, en dat van onze ge zinnen moeizaam door. Wij blij ven hopen op nieuwe ontwikkelin gen om de ziekte te genezen. Anita van Beest-de Jong Westerzicht 37, Vlissingen Zorgtarieven 4 De 'zorgpremies exploderen' kopte de krant van zaterdag. In mijn ge val neemt de premie in 2011 toe met bijna 9 procent. Dat is veel. Maar de 'inkomensafhankelijke bij drage zorgverzekering' die door de Belastingdienst wordt geïnd, explo deert nog meer. In mijn geval met 13 procent. Ik betaal volgend jaar bijna 600 euro meer aan die bijdra ge dan aan de zorgpremie. De pre mies zijn sinds 2006 met 'slechts' 17 procent toegenomen, de inko mensafhankelijke bijdragen met maar liefst 40 procent. Sam van der Zee Spanjaardstraat 46, Middelburg door Ben Jansen middelburg - De PvdA wil de Sta tenverkiezingen op 2 maart in met Annebeth Evertz als lijsttrekker en Ben de Reu als kandidaat-gedepu teerde. Op de ontwerp-lijst die de partij gisteren presenteerde, prijkt het huidige Statenlid Evertz (39, Wemeldinge) op de eerste plaats; De Reu (60, Vlissingen) staat op de 39ste en laatste plaats. Met die laatste plaats willen het PvdA-bestuur en De Reu aange ven dat hij alleen in is voor een plaats in Gedeputeerde Staten. Als de partij na de Statenverkiezingen weer in de oppositie belandt, houdt hij zijn baan als directeur van onderwijsadviesdienst RPCZ. Na Evertz staan bij de eerste tien; 2 Eric Hageman (50) uit Middel burg, 3 Marcia Smeding (32) uit Brouwershaven, 4 Ron de Kort (57) uit Vogelwaarde, 5 Anton van Haperen (61) uit Koudekerke, 6 Piet Hamelink (62) uit Wissen- kerke, 7 Bayram Erbisim (32) uit Terneuzen, 8 Gert Jan Bouterse (50) uit Koudekerke, 9 Erik Bak (49) uit Middelburg, 10 Frits de Kaart (64) uit Goes. De Zeeuwse PvdA-wethouders zijn lijstduwers op de plaatsen 28 tot en met 38. Behalve Evertz zitten Hageman en Hamelink nu al in de Staten. Bou terse ook, maar - sinds zijn uittre den uit de SP - voor Sociaal Zee land. De huidige PvdA-Statenle- den Peter Holtring, Wouter van Zandbrink en Marjan de Koster zijn niet herkiesbaar. Voorzitter Aty Harwijne van het PvdA-gewest Zeeland en Jan Lo- nink, voorzitter van de kandidaat stellingscommissie, zijn tevreden met de lijst als geheel en met Evertz en De Reu als de voornaam ste spelers. Van Evertz wordt ver ondersteld dat zij in het politieke debat 'een stevig PvdA-geluid' kan laten horen. De Reu geldt als ie mand met een frisse blik op de ontwikkeling van Zeeland, die ope reert op het snijvlak van sociaal en economie en die in staat is men sen te binden rondom maatschap pelijke vraagstukken. Het PvdA-gewest stelt de kandida tenlijst zaterdag 20 november vast. Pieter van Vollenhoven heeft gis teren een inspectietocht van prins Frederik Hendrik nog eens dunnetjes overgedaan. Hij be keek het gerestaureerde fort De Roovere bij Halsteren. In 1628 aangelegd op initiatief en kosten van de Staten van Zeeland. door René Schrier In 1830 is de west-Brabantse waterlinie voor het laatst ge bruikt. Om Nederland te be schermen tegen de Belgen werd een belangrijk deel van Brabant onder water gezet. Dat was de taak van de waterlinies die liepen van Sluis tot Grave. Het is dan ook niet zo gek dat de Sta ten van Zeeland in 1628 besloten tot de aanleg van een verdedigingswerk dat moest dienen als verdediging yan de toegang tot Zeeland. Al meer dan 160 jaar lag het gebied er verla ten bij. Het overwoekerde en er ver rezen bomen in de waterlinie. Dat was wijlen Johannes Sinke, geboren in het Walcherse Serooskerke, een doorn in het oog. Hij nam het initia tief het fort De Roovere, onderdeel van de waterlinie, in oude luister te herstellen. Sinke woonde zelf aan de bij het fort gelegen Schansbaan en was hoofd Terreindiensten van het nabijgelegen Vrederust, alsmede ge meenteraadslid en wethouder van de gemeente Halsteren. De voormalig burgemeester van Ber gen op Zoom, Ans van den Berg, nam het stokje van hem over. En gis- Pieter van Vollenhoven wandelt over een passage die door een van de teren was het zo ver dat Pieter van Vollenhoven als een soort heringe- bruikname een (vaar)tochtje maak te op en door het verdedigings werk. Hij had er een mooie dag voor uitgezocht. Het grondwerk waaruit het fort is opgebouwd, ligt er nog wat kaal bij. Maar de con touren van het fort zijn duidelijk. En het is een flink fort. Vroeger <5° .jS- Fort De Roovere Waterwingebied Evides I**" V HALSTEREN Liniegracht j Grote Melanen Fort Pinssen Bergen op Zoom randweg Noord Vlissingen/ Roosendaal De west-Brabantse Waterli nie is een natte verdedi gingslinie die ligt tussen Bergen op Zoom en Steenbergen en heeft haar oorsprong in de Tachtigjarige Oorlog tegen de Spanjaarden. De linie is gebouwd in opdracht van de Staten Gene raal van Zeeland en Holland. Met de aanleg is in 1627 begonnen. Het doel van de linie was de be scherming van de Eendracht, een j belangrijke scheepvaartverbinding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38