zeeland 13 bij de eerste najaarsstorm Zorg over blauw op straat Zeeland op jaarmarkt Sint Lievens Minder blauw commentaar Afspraken over inpassing van aquacultuur 2002 Weerman Jos Broeke: „De laatste echt stevige najaarsstorm in Zeeland was in oktober 2002." donderdag 11 november 2010 'Twee schepen van ons zijn nu op zee. De wind komt uit het zuiden, en dan is het voor onze schepen niet zo erg' Blaas Marijs uit Arnemuiden is het voor onze schepen niet zo erg. Ze zitten in de Zuidelijke Noordzee, tussen Hoek van Hol land en het Nauw van Calais. Ze lig gen daar lekker in het oppertje, of wel in de luwte." Vrijdag draait de wind naar west-zuidwest en is de verwachting nog steeds windkracht 8 of meer. „Maar dan zijn de vissers alweer aan land. Ze komen meestal don derdagnacht terug. Als het te gek wordt, steken we de schepen met de kop op de wind. Dan kunnen we de grote golven wel de baas." Ben Cloet, chef loods, van het nau tisch beheer in Vlissingen, zegt dat bij golfhoogte van circa 2,50 meter de beloodsing stopt. „We zitten nu op 2,00 meter golfhoogte en gega randeerd dat vrijdag de schepen ze ker niet meer beloodst worden." Zandbanken, getijde, stroming en windkracht en -richting zijn facto ren die invloed hebben op de dei ning van de zee en de golfhoogte. Als de loodsen aangeven dat het gekkenwerk is om over te stappen op een ander schip, wordt de loods- dienst gestaakt. „Vanaf de kade kun nen we de schepen via de radarpos ten binnenpraten." De loodsdienst is na de zomer zo'n zeven keer uit de roulatie geweest. „In augustus was het twee keer prijs. Dat is bij zonder vroeg en vorige week zijn de loodsen een paar uur niet uitge varen." De waterkeringen sluiten als de wa- De schaal van Beaufort Kracht Benaming stil zwak zwak matig matig vrij krachtig krachtig I hard stormachtig Windsnelheid in km per uur* 0-1 1-5 zeer zware storm orkaan 6-11 12-19 20-28 29-38 39-49 50-61 62-74 75-88 89-102 103-117 >117 Kenmerken boven land rook stijgt (bijna) recht omhoog windrichting goed af te leiden aan rook wind voelbaar in gezicht stof waait op haar in de war; kleding flappert opwaaiend stof hinderlijk voor de ogen, gekuifde golven, afval containers waaien om paraplu's met moeite vast te houden lastig tegen de wind in te lopen of fietsen voortbewegen heel moeilijk schoorsteenkappen en dakpannen waaien weg; kinderen waaien om grote schade gebou wen; volwassenen waaien om grote schade aan bossen verwoestingen gemiddelde snelheid gemeten gedurende 10 minuten. J door Marcel Modde MIDDELBURG - De inkrimping van het personeelsbestand bij de Zeeuwse politie moet zoveel moge lijk worden gezocht bij de onder steunende (administratieve) afde lingen. Dat vinden zowel korpsbe heerder Koos Schouwenaar als voorzitter Chris Vink van de on dernemingsraad. Voor een deel regelt dat 'zichzelf, verwijst Vink naar de verschui ving van taken naar het op te rich ten landelijke dienstencentrum van de politie. Schouwenaar be twijfelt evenwel of de bezuiniging puur in de kantoorfuncties kan worden gevonden. Hij houdt er re kening mee dat de herverdeling ook zal leiden tot 'minder blauw op straat'. Temeer omdat het mi nisterie tevens een versterking van de bovenregionale samenwerking nastreeft en straks dus meer Zeeuwse dienders buiten de pro vincie worden ingezet. Korpschef Letty Demmers sluit in een aantal gevallen gedwongen ver trek niet uit, zo liet ze gisteren blij ken in de vergadering van het re gionaal college. Demmers denkt in dat kader aan 'outplacement of be geleiding in een ander soort tra ject' om mensen aan een andere functie te helpen. Slechts een deel van de afroming van de sterkte kan door natuurlijk verloop, ver wacht de korpschef. Volgens Dem mers blijft het evenwel nadrukke lijk de bedoeling voldoende blauw op straat te behouden, zei ze in een reactie op verontruste woor den van burgemeester Jan Lonink van Terneuzen. De integrale veilig heidsplannen die in nauwe samen spraak met de gemeenten worden opgesteld, zijn daarin in belangrij ke mate leidend. Lonink hekelde de tweeslachtig heid van het Haagse beleid. „De laatste jaren zijn er steeds regerin gen aangetreden die meer politie beloofden. Maar voorlopig zijn wij alleen maar bezig af te bouwen." De algemene rijksbijdrage waaruit de politie Zeeland de salarissen be taalt, daalt de komende vier jaar met 3,8 miljoen euro. Dat is een be zuiniging van ruim vijf procent. terstand hoger is dan drie meter bo ven N.A.P., maar zover komt het de komende dagen lang niet. Volgens het waterschap Zeeuwse Eilanden is de waterstand juist lager dan het jaarlijks gemiddelde. „Bij een wind richting west-zuid-west wordt het water weggeduwd", zegt Sandra Minneboo. Het draaiboek voor har de wind hoeft dus hoogstwaar schijnlijk niet uit de kast te komen. „Maar we volgen de weerberichten nauwlettend." Tips om stormschade te voorkomen Omvergewaaide schuttingen en af gewaaide dakpannen zorgen bij el ke storm voor flink wat schademel- dingen bij verzekeraar ZLM. Daar valt weinig tegen te doen, zegt Edwin Goetheer. Toch heeft hij en kele tips om meer schade te voor komen. Veel mensen laten het frame van hun tuinpaviljoen 's winters buiten staan. Haal ook tuinmeubelen en parasols binnen. Zorg dat trampolines gezekerd zijn in de grond. Dakgoten raken in het najaar vaak verstopt door de vele bladeren die van de bomen waaien. Als het re gent kunnen de goten het water niet afvoeren. Bij harde wind kan het overtollige water voor lekkages zorgen. Haal daarom de goten tij dig leeg. Laat kliko's niet onnodig langs de kant van de weg staan. Ze waaien makkelijk weg en kunnen zo ge vaarlijke situatie veroorzaken. Let er bij het parkeren van de auto op dat het voertuig niet te dicht bij struiken of bomen staat. Zo voorkom je beschadigingen. Het waterschap Zeeuwse Eiland ad viseert om dode bomen tijdig uit de tuin weg te halen en dode tak ken op tijd af te zagen. Kijk uit met aanhangwagens op de weg, houd voldoende afstand en volg de weerberichten. yerseke - De provincie, de dertien Zeeuwse gemeenten en de water schappen bezegelen vandaag in Yerseke hun afspraken over de in passing van aquacultuur. De dor pen Bruinisse, Colijnsplaat en Yer seke worden aangemerkt als gebie den waar bundeling van activitei ten op het gebied van aquacultuur kan worden gestimuleerd. Overigens is het de bedoeling dat alle gemeenten voor een aquacul- tuur-aanspreekpunt zorgen. Daar mee valt te bereiken dat onderne mers eenduidige adviezen krijgen en kunnen rekenen op een voort varende afhandeling van verzoe ken. Het ministerie van Binnenlandse Zaken solt met het Zeeuw se politiekorps. In mei spiegelde minister Ernst Hirsch Ballin Zeeland nog extra mankracht voor. Nu komt het ministerie met de verontrusten de mededeling dat Zeeland agenten moet inleveren. En dit op basis van een rapportage uit maart. Communicatiefoutje? Een deel van de inkrimping is te billijken uit het verschuiven van beheertaken. De rest zou ac ceptabel zijn omdat het in Zee land relatief veilig is. Dat is mooi. Maar het ministerie lijkt te vergeten dat in een regio waar de bezetting toch al dun is, een verdere inkrimping het verschil kan maken tussen één agent en géén agent Verder is de vermindering van de sterkte het tegenovergestelde van wat WD, CDA en PW hun kiezers steeds voorhouden, tot in het regeerakkoord aan toe: een ste viger politiekorps met meer blauw op straat. Veel Zeeuwen zullen zich be drogen voelen. Terecht. sint lievens - Zeeland is gastregio tijdens de Winterjaarmarkt in Sint Lievens, vandaag en morgen. Op het Marktplein van Sint Lie vens staat een thematent met veer tien stands waarin Zeeland zich presenteert met streekgerechten. Er zijn mosselen uit Philippine, ha ring, oesters, gerookte paling, kib beling, maar ook Zeeuwse bolus sen en Groese paptaarten. Edwin Vinke van restaurant De Kromme Watergang in Hoofd plaat, onlangs uitgeroepen tot Chef van het Jaar door Gault Millau, toont op 11 november zijn kookkunsten in de thematent. Vin ke bereidt gepekelde kabeljauw, kokkels, scheermessen en pee kluts. Toeschouwers kunnen proe ven van het gerecht. Vinke wordt tijdens deze show- cooking vergezeld door Jean-Marie Pfaff voormalig Belgisch voetbal keeper en bekend van de tv-show De Pfaffs. De demonstratie komt terug in één van de afleveringen. De Winterjaarmarkt in Sint Lievens is op 11 en 12 november vanaf 8.30 uur de hele dag en avond te bezoeken. iteataftasKiKrrirniHn—ii'iiiii'ii 'r h i iKsaeaasgaraasiB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3