vliegen nog veel meer vogels over lodges 20°/% 21 xAj/'- J Achter de klimroos Schouwse landschappen De kluut als puntje op de achtergrond Zwart-witte vogel met lange zwarte snavel koktlng ...op de najaars- v; collectie 1 bij bouwman w' fi'lib lifestyle donderdag 11 november 2010 0 ■5» "x Zjfa De rood metalen letters van huisnaam de Kluut wor den iedere zomer overwoekerd door de klimroos tegen de voorgevel van het polderhuis. Bruce Kuhn moest daarom met de snoeischaar aan de slag voor deze fo to kon worden gemaakt. 2_ De liefde voor het Schouwse landschap en het Zeeuwse licht straalt van de schilderijen af die in het atelier hangen, in de schuur naast de woning van Hetty de Wette. Op de foto een deel van een olieverfschilderij van Moriaanshoofd. nog twee jaar samen aan de Meel dijk en onze kinderen zijn er gebo ren. Maar steeds was er de drei- ging dat de N57 zou worden door getrokken vlak naast ons huis." Met de aankoop van 'de Kluut' viel alles op zijn plek. „Het huis f was helemaal goed. We hebben al leen geschilderd en de houten vloer geschuurd. In de schuur was ruimte voor mijn atelier." De kin deren zitten er niet mee dat zij een eind van het dorp wonen. „Vriendjes vinden het heerlijk om hier te komen spelen omdat ze boomhutten kunnen maken en veel ruimte hebben om te fietsen." Hetty en Bruce weten dat hun pand begin 1900 werd gebouwd en voor de ramp werd bewoond door een boer die Jan Priemis heet te. „Hij zou zo'n Pietje Precies zijn geweest dat hij het stro dat onder de schelf lag en uitstak bijknipte." In de jaren zestig werd het pand gekocht en opgeknapt door land bouwer W. Kloosterman, die later verhuisde naar de Schelphoek. Daarna was 'de Kluut' vakantiewo ning en permanent verblijf van di verse families uit het westen. Het ty en haar gezin genieten van het pand en de omgeving. „Je ziet hier ganzen, spreeuwen en steeds va ker ook roofvogels als de torenvalk en kiekendief" kinderen Frits en Juliette en hond Jessy voor 'de Kluut'. „Je ziet hier ganzen, spreeuwen en steeds vaker ook roofvogels." foto Dirk-Jan Cjeltema Ze schildert vooral landschap pen met olieverf, en af en toe 'met houtskool of pen en inkt. Het landschap van Schouwen-Dui- veland met haar lange kustlijn, dui nen en polders vormt een eindelo ze bron van inspiratie voor Hetty de Wette uit Burgh-Haamstede. Met name de steeds wisselende ef fecten van het licht op het water en land vormen een essentieel on derdeel van het werk van de kun stenares, die werd opgeleid aan de Groningse Kunstacademie. Zij werkt bij voorkeur in de open lucht. Vanaf het voorjaar tot het moment waarop 'de zeekraal bruin kleurt' is ze dagelijks vele uren buiten actief met haar schil dersezel. Ook de vele vogels die ze dan ziet komen soms op haar schil derijen terecht, maar niet gedetail leerd. „Het zijn meestal vlekken en puntjes op de achtergrond. Ik probeer vooral sfeer weer te ge ven." De kluut behoort tot de steltlo- perachtigen. De vogel is onge veer 43 centimeter groot en heeft een opvallend lange, zwarte snavel die aan het einde krom naar bo ven staat. De kluut is grotendeels wit van kleur met over zijn vleu gels wat zwart. Over zijn rug loopt een duidelijke zwarte streep. Het dier heeft lange, zwarte poten die tijdens het vlie gen naar achteren wijzen. De kluut komt vooral langs de kust voor, onder andere in de Schouw se inlagen. Hij vangt voedsel in ondiep water waarbij hij met zijn snavel door de modder zoekt naar kleine kreeft- jes. Verder eet hij insecten en onge wervelde diertjes. Wanneer het kouder wordt trekt de kluut naar het Middellandse Zee-gebied om te overwinteren. landschapscamping opgezet. Om het uitbreidingsplan van Deïst mo gelijk te maken heeft de gemeente Schouwen-Duiveland de stan- daardbufferzone van 100 meter tussen twee landschapscampings geschrapt. Dat betekent volgens de gemeente nog lang niet dat Deïst kan uitbrei den. Daarvoor moet een apart be stemmingsplan worden vastge steld. Staatsraad W. Deetman vermoed de dan ook dat Van der Bijl iets te vroeg aan de noodrem is gaan han gen. „Dit gaat alleen over de buffer zone. Als Deïst wil uitbreiden moet dat plan aan tal van voor waarden voldoen. Tegen dat plan kan Van der Bijl ook nog bezwaar maken. Ik denk dat dit conflict het meest gebaat is als de buren aan ta fel gaan zitten en een kopje koffie drinken," zei Deetman. Volgens Niek Deïst lijkt het er sterk op dat er enige afgunst in het spel is. De raadsman van Van der Bijl zei dat de akkerbouwer bang is voor klagende recreanten bij Kijkuit om dat hij ventilatoren heeft staan om de oogst te drogen en te verwar men. „Maar ik ben ook akkerbouwer en sla ook aardappels op die met ven tilatoren worden gedroogd," zei Deïst. De Raad van State doet binnen enkele weken uitspraak Dames, heren kids-kleding van o.a: Gaastra, Riverwoods, Gant, Tommy Hilfiger, Napapijri, Geisha, Rosner, Scotch Soda, McGregor, NZA, Polo-jeans en CKS domburg goes ÓOSTSTRAAT 1 GROTE MARKT 1 www.bouwmanlifestyle.nl Cadeau-interieur-artikelen van o.a: Riviera-Maison, Riverdale en Bridgewater middelburg renesse terneuzen zoutelande MARKT 73 HOGEZOOM 171 NOORDSTRAAT 109 LANGSTRAAT 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29