Berging van duikwrak Schelphoek uitgesteld Rond de K] Buren in I 201 zeeland Zuinige ledlampen maken nieuwe verkeerslichten beter zichtbaar DUIKEN Financiering lastig rond te krijgen HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met bijzondere namen. In deze wekelijkse serie worden ze verklaard. donderdag 11 november 2010 door Ton van den Nouweland scharendijke - Het wordt januari eer het betonnen wrak in de Schelphoek wordt geborgen en naar Scharendijke gevaren. De laat ste 20.000 euro die nodig zijn om van het wrak een duikattractie te maken, komen uit de zak van Basti- aan Mathijsen en zijn collega van duikwinkel Kabbelaarsbank. Aanvankelijk eiste Rijkswaterstaat dat het 58 meter lange en 8 meter brede wrak vóór het stormseizoen - 1 oktober - geborgen moest zijn. „Die eis was niet zo hard", legt Mat hijsen uit. „Het wrak ligt in de voormalige haven, waar weinig wind en stroming is. Het gaat maar net om de twee dagen die nodig zijn om het naar Scharendijke te slepen. In januari heb je meestal wel een paar van die rustige dagen dat het vriest." Groter probleem zijn de financiën. Mathijsen is teleurgesteld in de ho reca van Scharendijke. Omdat het duikwrak met onderwater-web- cams extra sportduikers trekt, had hij 20.000 euro sponsoring van de lokale horeca verwacht. „Maar die wil niet investeren. Ze hebben nog steeds de houding van 'de klant komt toch wel'." Mathijsen zegt dat de stichting Kunstrif Zeeland de ontbrekende twintig mille wil voorschieten. Bij nader doorvragen blijkt die stich ting te bestaan uit Mathijsen zelf - werkzaam in duikcentrum Kabbe laarsbank - en zijn collega-onderne mer van de duikwinkel in het cen trum. „De stichting moet het geld terugverdienen met de verkoop van shirtjes, petjes en andere mer chandising. Ja, ik weet dat we dan héél veel shirtjes en petjes moeten verkopen. Het zal er wel op neerko men dat we het zelf betalen." Berging van het wrak uit de Ooster- schelde en het afzinken ervan in De Grevelingen, nabij de Kabbe laarsbank kost 260.000 euro. Provin cie, gemeente en Nederlandse On derwatersport Bond betalen er flink aan mee. Duikcentrum De Kabbelaarsbank moet 50.000 euro bijdragen. Dat bedrag is nu op ge noemde 20.000 euro na beschik baar. Mathijsen heeft inmiddels contact met een Zeeuws bedrijf dat de ber ging wil doen. „Dat wil uiterlijk in januari aan de slag, omdat het in fe bruari een andere klus heeft. Het is nu wachten tot de toegezegde bij dragen zijn overgemaakt. Pas dan kunnen we aanbesteden." door Joeri Wisse serooskerke - Het doorgaande verkeer over de N59 ondervindt er een tijdje hinder van, maar krijgt er straks ook wat voor terug. Als over een maand het werk aan de verkeerslichten bij Serooskerke is afgerond, stroomt het verkeer be ter door en zijn de twee kruispun ten veiliger. Deze week is aannemer Heijmans begonnen aan de klus. „Niet al leen de armaturen worden vervan gen, maar er komt ook een nieuwe centrale en op de kruising met de Stoofweg komen ook nieuwe por talen boven de weg", vertelt Mar- tijn Hage van Rijkswaterstaat. Tegelijkertijd komen er ook nieu we verkeersborden en lantaarnpa len. Die worden zo veel mogelijk gecombineerd met de stoplichten. zodat het woud aan palen in de berm wordt teruggebracht. De huidige installatie dateert van vijftien jaar geleden. „Voor ons is het systeem aan het eind van de le vensduur", zegt Hage. De nieuwe apparatuur is vooral veiliger. Zo zijn de ledlichten beter zichtbaar. En als er iets stuk gaat, kan aanne mer Heijmans via een internetver binding meteen zien wat er loos is. „Nu moet daarvoor nog een me dewerker ter plaatse komen." De nieuwe centrale houdt zelfbij hoeveel verkeer passeert. Met die gegevens kan Rijkswaterstaat de centrale nauwkeurig afstellen, waardoor de doorstroming verbe tert. Openbaar vervoerreizigers profiteren ook; bussen krijgen via een radiosysteem voortaan zo veel mogelijk groen licht. De werkzaamheden op de aanslui- door Marijke Vael Ze beschouwt zichzelf niet als een vogelkenner. Maar wanneer ze bij de inlagen achter de Plom pe Toren aan een schilderij werkt, herkent ze de grutto, scholekster, gans, lepelaar. En de kluut natuur lijk. De vogel die voor Hetty de Wette uit Burgh-Haamstede een speciale betekenis heeft omdat hij als huisnaam op het pand staat waar ze woont met echtgenoot Bruce Kuhn en hun kinderen Frits (12) en Juliette (11). „Deze naam hoort echt bij ons huis. Het is na melijk het pand dat het dichtste bij de Koudekerkse inlagen staat; een gebied waar de kluut veel voor komt." Toen de 53-jarige kunstenares de polderwoning aan de Koudekerkse- weg tussen Burghsluis en Burgh-Haamstede tien jaar gele den ontdekte stond 'de Kluut' reeds op de gevel. „Wij woonden toen aan de Meeldijk in een huis dat te klein was geworden nadat onze kinderen werden geboren. We overwogen om er een stuk aan te bouwen, maar toen fietste ik hier toevallig langs en zag dat dit huis te koop stond." Het was liefde op het eerste gezicht. „Voor al vanwege de plek, vlak bij de inla gen met prachtig uitzicht op de Schouwse luchten." Heel belang rijk voor een vrouw die een groot deel van het jaar buiten op locatie landschappen schildert. „Pas wan neer de zeekraal bruin kleurt, ga ik wat meer binnen werken," lacht de kunstenares. Hetty, die werd geboren in het Noord-Hollandse Huizen, leerde Schouwen-Duiveland als kind ken nen. „Mijn ouders hadden een va kantiewoning in Westenschou- wen." Het landschap maakte zo'n indruk dat ze, na haar opleiding aan de Groningse kunstacademie, voor Schouwen koos. „In de win ter woonde ik in het vakantiehuis je van mijn ouders en in de zo mer, als dat verhuurd was, in een schaftkeet die daarnaast stond. Het was primitief met een keukentje ting met de Delingsdijk duren tot 10 december. Aankomende maan dag begint de aannemer even ver derop ook aan de lichten op de kruising met de Stoofweg (N57). Dat werk is naar verwachting 17 de cember gereed. Tijdens de werkzaamheden onder vindt het verkeer volgens Hage 'mi nimale' hinder. Automobilisten moeten soms langer wachten, om dat de tijdelijke lichten niet op aan bod werken. „Af en toe zal een rij baan afgesloten zijn, maar daar door hoeft het verkeer niet om te rijden." Met het werk is 700.000 a 800.000 euro gemoeid. Daar staat tegen over dat Rijkswaterstaat bespaart op de energierekening. De nieuwe stoplichten zijn negentig procent zuiniger, de straatverlichting veer tig procent. van een vierkante meter, maar ik zat vlak bij strand en bos en kon mij helemaal op de kunst richten, zonder bijbaantje te nemen." Na zeven jaar kocht Hetty het pandje aan de Meeldijk, waar ze tien jaar woonde toen ze in Ameri ka de man van haar leven ont moette. „Bruce en ik woonden MEEST CELEZEN 1Zierikzee is nog te redden 2. Sluiting scholen onvermijdelijk 3. Kitebuggy's naar strand Renesse CULTUUR DICHTBIJ Esme Soesman en Ali Pankow be schrijven hun cultuurervaringen in de regio. Zie: www.pzc.nl/cultuurdichtbij TIPS: schouwen-Duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Op het kruispunt met de Delingsdijk staan sinds deze week tijdelijke verkeerslichten. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jan van Ommen den haag - „We waren de eerste landschapscamping in Nederland. Onze buren hebben ook een land schapscamping maar nu we willen vernieuwen en uitbreiden liggen ze dwars," zei campinghouder en akkerbouwer Niek Deïst dinsdag bij de Raad van State. De familie Deïst heeft in Zonne- maire een akkerbouwbedrijf en landschapscamping Kijkuit. Deïst heeft plannen om de camping uit te breiden met zo'n 50 zogenoem de ecolodges (bungalows). Maar buurfamilie G. van der Bijl ligt dwars. Zij hebben ook een akkerbouwbe drijf en in navolging van Deïst een f Hetty de Wette en Bruce Kuhn, hun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28