Op zoek naar de luwte 2 zeelai PvZ wil vervanging van 'ontpolder-ambtenaren' Post uit Rusland PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! donderdag 11 november 2010 door Willem van Dam Hé, leuk: post uit Rus land. Een paar dagen geleden trof ik in mijn e-mailbak een briefje van Elena aan. Hoe haar achter naam luidt weet ik niet, sterker nog: ik ken geen Elena. Laat staan een Elena uit Rusland. Ze woont, schreef ze, op het Russi sche platteland, in een plaatsje zo'n tweehonderd kilometer ver wijderd van Moskou. Ze werkt er in de plaatselijke bibliotheek, waar ze gebruik mag maken van een computer. Zó kwam ze achter mijn e-mailadres en besloot ze me een briefje te sturen. Een hartbrekend briefje. Haar man heeft haar verlaten, ze trok samen met haar negenjarige doch tertje in bij haar werkloze moe der en leidt een kommervol be staan. De aardappelen en groen ten in hun moestuin zijn door een zinderende zomerzon ver dord, de onbarmhartige Russi sche winter staat voor de deur, geld om een kacheltje te kopen heeft ze niet. Kort en goed: de si tuatie is hopeloos en Elena en haar dochtertje dreigen van hon- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <nami D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal <nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat 1 Het nieuwe seizoen van POPAANZEE Postcode Woonplaats ging zondag van start in de Spot. Be- Telefoonnummer Emailadres J kijk de video op watisnouje.nl Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan NAJAARSSTORMEN Met de aankondiging van de eerste najaarsstorm is het stormseizoen aangebroken. ger en koude om te komen ('we are doomed to starvation') indien ik ze niet de helpende hand bied. Ja, wat doe je dan? „Weet je wat dit is, pa?", riep mijn dochter die over mijn schouder had meegelezen, „dit is scam. Trap er niet in!" Scam? Scam, legde ze me geduldig uit, is een vorm van oplichterij waarbij malafide lieden via internet pro beren je onder allerlei valse voor wendselen geld af te troggelen. „Niet op reageren dus", waar schuwde ze„voor je het weet hebben ze je bankrekening ge plunderd." Zou het? Een korte zoektocht op internet leerde me dat Elena (als ze al zo heet) reeds jarenlang dit soort be- delbriefjes de wereld instuurt - ze zou zelfs deel kunnen uitmaken van een criminele organisatie. Ik heb de post uit Rusland na lang aarzelen geprullemandeerd. Maar bij de eerste de beste collectant die aan mijn deur verschijnt vouw ik een extraatje in de bus. Om mijn geweten af te kopen. door Edith Ramakers en Cornelleke Blok Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De loodsdiensten moe ten hun werk stilleg gen, de windmolens moeten stoppen en de vissers keren iets eerder dan gepland terug naar de veilige haven. De aankondiging van de eerste najaarsstorm is een feit. „Op het land is het dit keer nog een kleine storm, maar buitengaats gaat het er serieus aan toe", zegt weerman Jos Broeke uit Ritthem. Adrie van 't Westeinde van wind energievereniging Zeeuwind ver wacht dat de windmolens de ko mende dagen niet continu zullen draaien. „Ze zetten zichzelf uit bij windkracht 10", zegt hij. „Dat ge beurt uit veiligheidsoverwegingen." Het is een misverstand om te den ken dat de windvereniging verlan gend uitkijkt naar storm. Bij wind kracht 7 draaien de windmolens op vol vermogen. „Windkracht 7 heb ben we het liefst. Het is vervelend als we vlagerige wind hebben met windstoten die een stormachtige snelheid bereiken. Dan schakelt de machine zich even uit en daarna, als de wind afneemt, weer aan. Dat is niet ideaal voor het productiepro ces." De gedachte dat het het afgelopen jaar veel gewaaid heeft, is een mis vatting. „Het tegendeel is namelijk waar. Alleen in de maand augustus was de energieproductie bovenge middeld. Dat cijfer is afgezet tegen de afgelopen tien jaar." Jos Broeke is vrij laconiek over de weersverwachting. „Het hoort bij het najaar. We wonen in veilig Ne derland. We zijn nu wel allemaal alert omdat het alweer enige tijd ge leden is dat we een echt stevige na jaarsstorm hebben gehad. Dat was in Zeeland in oktober 2002." Broeke gaat met evenveel gemak nog verder terug'in de tijd, naar het najaar van 1974, toen militairen ingeschakeld moesten worden om dat Tholen door een hevige storm De Sint is aangekomen De Sint is aangekomen in Zeeland... in de bioscopen. Bekijk de video op watisnouje.nl Kick-off POPAANZEE STUUR JE TIPS NAAR punt@pzc.nl Een frisse jonge blik op het nieuws watisnouje.nl MIDDELBURG - De Haagse ambtena ren die zich met de ontpoldering van de Hedwigepolder hebben be ziggehouden, moeten worden ver vangen. PvZ-Statenlid lohan Robe sin vreest dat het alternatief van de Zeeuwse waterschappen anders geen serieuze nieuwe kans krijgt. In een brief aan staatssecretaris Henk Bleker van Economische Za ken, Landbouw en Innovatie dringt Robesin erop aan de ambte naren te wisselen en ook naar an dere externe bureaus om te zien 'al is het alleen al om de schijn van eigen (groene) voorkeur te vermij den'. Robesin kaart de kwestie aan om dat hij zich zorgen maakt over Ble kers mededeling dat er geen geheel nieuw onderzoek komt naar alter natieven voor de ontpoldering van de Hedwigepolder. De staatssecre taris wil zijn ambtenaren alle be staande documenten opnieuw te gen het licht laten houden. Als dat niet door nieuwe mensen met een onbevangen blik gebeurt, vreest Robesin dat de uitkomst de zelfde zal zijn als onder het laatste kabinet Balkenende. Toen werd ge constateerd dat er niets anders op zat dan de Hedwigepolder te ont- polderen, omdat het alternatief van de waterschappen te weinig soelaas bood. tijd erg veel geregend. Zwakke bo men, zoals oude populieren heb ben in de natte bodem weinig hou vast en kunnen omwaaien." De vissers op zee staan hun manne tje. „Ze blijven vaak heel lang ge woon doorvissen", zegt Blaas Ma rijs uit Arnemuiden. „Twee sche pen van ons zijn nu op zee. De wind komt uit het zuiden, en dan en overstroming was getroffen. Na jaarsstormen kunnen ernstiger ge volgen hebben dan een december storm, omdat er meestal nog wat blad aan de bomen zit. „Door de bladeren krijgt de wind meer vat op de boom. En het heeft de laatste 1 De zwaarste stormen in Nederland sinds 1910 Datum Maximum Plaats windsnelheid 6 nov. 1921 162 km/u Hoek van Holland 25 jan. 1990 158 km/u IJmuiden en Schiphol 28/29 dec. 1914 151 km/u Vlissingen en Hoek v. Holland 1 13 nov. 1972 151 km/u IJmuiden en Terschelling 2 apr. 1973 151 km/u IJmuiden en Terschelling 31 jan/1 feb. 1953 144 km/u Leeuwarden en Den Helder f I 2/3 jan. 1976 144 km/u Vlissingen en IJmuiden I 1 mrt. 1949 140 km/u Den Helder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2