II vandaan uit Van consumeren naar consuminderen O reageren? Met 90 procent minder na ontslag Bewuste keuze voor sober leven Flinke schulden door internetliefde Tips om rond te komen met minder - - De maatschappij is ingericht op consumeren. Steeds meer mensen zijn moe van deze 01XCH.L work-and-spend-cyclus. Het animatiefilmpje The story of stuff maakt duidelijk hoe we voor de gek worden gehouden, zie: Uitgelicht op onze website donderdag 11 november 2010 methoden om mensen meer grip te laten krijgen op hun uitgaven. Ze kan zich wel wat voorstellen bij de conclusies van Schreurs. „Er is een ondergrens, je hebt een be paald bedrag nodig om je rekenin gen te kunnen betalen. Maar als je boven die grens zit, hebben wij ook uit-onderzoek gemerkt dat het hebben van grip op geld gelukki ger maakt dan het hebben van méér geld." We moeten de consumptieve infra structuur hervormen, vindt Schreurs. „Alles is gericht op meer, meer, meer. Dat heeft een aantal nadelen: mensen raken overspan nen en het milieu lijdt eronder." Ze mist visie vanuit de politiek. „De tijd is nog nooit zo gunstig ge weest voor een omslag naar een duurzamere wereld. Het besef van klimaatverandering, milieuproble matiek en economische crisis zijn de perfecte opstap naar een ande re leefstijl. Maar de overheid heeft geen alternatieven. Sterker nog, het spaarloon is eerder vrijgeko men opdat het geld direct in de economie zou worden gepompt. Grappig is wel dat mensen zich niks hebben aangetrokken van die oproep van de overheid. Bijna al het spaarloon is op spaarrekenin gen beland." Het marktonderzoeksbureau Data Monitor heeft berekend dat in heel Europa meer dan 12 miljoen mensen het downshiften hebben omarmd. Schreurs: „Geluk zit voor velen niet in consumeren maar in rust en ruimte om dingen te doen die voldoening geven. De betekenis van geld wordt weer te ruggebracht naar de essentie: een middel om je leven te organiseren. We leven in een hyperconsumptie- ve wereld. Maar het verlangen naar een nóg grotere televisie of auto geldt lang niet meer voor ie dereen." nieuwsredactie@wegener.nl Een hoger opgeleide man (52) verdiende als W-manager netto 8.000 euro per maand. Dat inkomen daalde in korte tijd met maar liefst 90 procent toen hij op non-actief werd gesteld en zijn vrouw bij hem weg ging. Hij raakte overspannen en kreeg ernstige psychische problemen. Hij had tijd nodig om de klap te boven te komen en koos ervoor niet direct naar een nieuwe baan op zoek te gaan. Hij verkocht zijn auto's en zijn huis. „Ik besloot allerlei spullen die ik had verzameld te verkopen: mijn kunstcollectie, boeken, horloges. Ik had het geld nodig, maar ik wilde ook los komen van de herinneringen aan het verleden." Hij ging in een klein huurhuisje wonen. Hij kampte met schaamte en voor oordelen. „Ik was bang dat mijn nieuwe buurt gehorig en shabby zou zijn, maar tot mijn opluchting was dat niet zo." Hij besloot zo lang mogelijk rond te komen met de zak geld die hij had meegekregen. Lange tijd leefde hij op bijstandsniveau. Hij verloor er veel kennissen en vrienden door, maar daar had hij al snel vrede mee. Een vrouw (35) besloot na het afronden van haar academische studie dat ze niet verder wilde in die richting. Ze besloot te sparen om een nieuwe stu die te gaan doen. Na een paar jaar had ze genoeg gespaard om zich vol tijds op de nieuwe studie te richten. Ze woonde samen met haar vriend, zonder kinderen. Haar ouders deden heel negatief over haar keuze om te consuminderen. „Mijn ouders blijven me maar nieuwe meubeltjes en andere spullen geven. Zij willen niet accepteren dat ik heb gekozen voor een simpele levensstijl." Wat bleek nou? Haar ouders vonden dat zij er maar armoedig bij zat, en daar schaamden zij zich voor. Ze heeft intussen een baan als pastor (900 euro per maand) en heeft kin deren gekregen. Toch blijft ze sober leven. Ze hecht niet aan spullen maar aan rust en aandacht. Ze is een 'big spender' in tijd geworden. Een alleenstaande moeder (48) met een kantoorbaan zag haar inkomen met 29 procent dalen, van 1400 naar 1000 euro per maand. Ze was in de problemen gekomen nadat ze via internet iemand had leren kennen op wie ze verliefd werd. De man had diverse schulden en uit liefde voor hem had ze zijn schulden afbetaald. Na een tijd kwam ze erachter dat hij een oplichter is die via internet meer dere vrouwen heeft ingepalmd. „Uiteindelijk won mijn paniek het van de schaamte. Ik heb hulp gevraagd van mijn moeder." De familie besloot haar schulden af te kopen. Ze is nog bezig om het geld aan haar familie te rug te betalen. Er was veel moed voor nodig om openlijk te vertellen over haar geldproble men. Het heeft de familiebanden hechter gemaakt. Ook met haar puber meisjes heeft ze beter contact. De dochters worden ingeschakeld om ook mee te denken over een leven met minder geld. Ze hebben meer besef dat alles geld kost. Ze is creatiever in het voeren van het huishouden. Ze heeft meer zelfver trouwen omdat ze de situatie de baas is. Met een overzicht van inkom sten en uitgaven wordt duide lijk waar bezuinigen mogelijk is, welke vaste budgetten nodig zijn en hoe grote uitgaven te plannen zijn. Een spaarpotje is niet alleen handig voor onverwachte situa ties, het is ook een buffer voor een periode met een lager inko men. Vaste lasten (energie, water, ge meentelijke heffingen, telefoon, tv en radio, internet, verzekerin gen, abonnementen, studiekos ten) kunnen vaak omlaag, bij voorbeeld door ergens een nieuw contract over af te slui ten. Ook bij aflossingen op leningen en rekeningen van aankopen op afbetaling zijn besparingen mo gelijk, bijvoorbeeld door extra af te lossen als er wat geld over is. Wel is het van belang te kijken of vervroegd aflossen niet ge paard gaat met een boete. Soms zijn leningen ook elders over te sluiten tegen een lagere rente. Maar ook hier geldt: lees de klei ne lettertjes. Bron: Nibud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11