io leven met minder geld Meer, minder, Wat doe je als je opeens moet rondkomen met minder geld? Jeanine Schreurs promoveert vandaag op onderzoek naar ge dwongen en vrijwillig 'downshiften'. „Leven met minder kan veel voldoening geven." ■JL.i JL maand over'. Zo luidt een oude spreuk van muurkrant Loesje. Geldgebrek is van alle tijden. Maar de crisis heeft de problemen vergroot. Door ont slag, schulden of andere ellende moeten steeds meer mensen rond komen met minder. Antropologe Jeanine Schreurs deed een so ciaal-psychologische studie naar de veranderingen voor mensen die moeten rondkomen met onge veer 30 procent minder geld. „Er rust een taboe op. Mensen praten makkelijker over seks dan over le ven met minder geld. Ze zijn bang voor loser te worden uitgemaakt." Voor haar onderzoek hield ze een enquête onder duizend mensen en sprak ze langdurig met vijftien mensen die moesten leren leven met minder geld. De een was ziek geworden, de ander had gokschul den en weer anderen kozen vrij willig voor een sober leven. donderdag 11 november 2010 door Monique Prins Illustratie Jos Diender f A an het eind W /Ik van mijn maandsalaris hou ik altijd een stukje Wat is downshiften? Downshifters zijn mensen die be sluiten langdurig minder geld uit te geven. Vaak als reactie op de hyper consumptie. Sommigen verande ren hun leefstijl radicaal, zij worden ook wel voluntary simplifyers ge noemd. De trend voor een sober leven is vooral populair in de VS, Groot-Brittannië en Australië. Redenen voor downshiften zijn di vers: eind aan werkstress, meer tijd voor familie en vrienden, gezond heidsproblemen, echtscheiding of zorg om het milieu Schreurs werd verrast door het feit dat vrijwel iedereen achteraf positief is over de verandering van hun leven, ook de mensen die ge dwongen waren om te leven met minder, wat ook wel downshiften wordt genoemd. „Wie opeens met honderden euro's per maand min der moet rondkomen, schrikt daar eerst enorm van. Iedereen heeft in principe liever meer geld dan min der. Maar achteraf blijkt bij de meesten dat downshiften hun le ven heeft verrijkt. Ze ervaren hun relaties als hechter. Hoe dat komt, kan ik niet hardmaken met mijn veldonderzoek, maar ik heb er wel een theorie over. Ik vermoed dat veel mensen op een gedachteloze manier geld uitgeven. Ze ontlenen hun identiteit aan dat consumptie patroon. Als een deel van de in komsten wegvalt, moeten ze be wust nadenken over wat ze echt belangrijk vinden. En ze waarde ren meer wat ze al hebben." Zelfs de mensen die in de schuld hulpverlening zaten, zijn achteraf positief „Zij melden in eerste in stantie vooral negatieve ervarin gen, zoals stress en relationele pro blemen. Maar als ze het dal heb ben overwonnen, voelen ze zich vaak sterker dan voorheen. En zelfs als de financiële situatie ver betert, blijven velen sober leven. Als je het zuinig-gen eenmaal hebt, raak je het niet-meer kwijt." De verandering die mensen onder gaan, heeft Schreurs samengevat in zeven stappen. Het Transforma tiemodel Leven met Minder be staat uit prelude (ontkenning), fa cing reality (de realiteit onder ogen zien), coming out, restyling (ander uitgavenpatroon), repositio ning (nieuwe leefstijl), redefining (wat vind ik belangrijk?) en postlu- de (wennen aan de nieuwe situa tie). „Coming out is voor veel mensen de moeilijkste stap. Het valt hen zwaar om hun omgeving te moe ten vertellen dat ze minder geld hebben. Het verraste mij dat men sen die er vrijwillig voor kiezen minder geld uit te geven, de mees te kritiek krijgen van hun omge ving. De sociale druk om mee te doen aan de work-and-spend-cy- clus is groot. Consumeren is de cul turele norm geworden. Ik denk dat de omgeving hen als outsiders behandelt omdat ze niet graag een spiegel krijgt voorgehouden. Diep in hun hart weten ze ook wel dat die vliegkilometers van drie vakan ties per jaar niet goed zijn voor het milieu." Leven met minder geld heeft ge volgen voor je totale leefstijl. „Je sociale leven verandert, omdat je naar andere kroegen, restaurants, kledingwinkels, supermarkten en hobbyclubs gaat. Ook de manier waarop mensen naar de wereld en naar zichzelf kijken, verandert. Je moet creatiever omgaan met wat je hebt, niet alleen met je geld maar ook met je talenten. En dan blijkt dat je misschien veel meer zelf kunt dan je dacht. Veel men sen zijn vrienden verloren door hun nieuwe leefstijl. In nood leer je je vrienden kennen, zeker in fi nanciële nood. Maar velen vragen zich direct af of dit eigenlijk wel echte vrienden waren." Ook het Nibud kreeg de laatste twee jaar veel meer vragen over hoe rond te komen met minder geld. Het instituut deed vorig jaar onderzoek naar de gevolgen van werkloosheid en het inkomensver lies. „Opvallend was dat mensen zich totaal niet voorbereiden op slechtere tijden. Mij overkomt dat niet, lijkt iedereen te denken. Zelfs als er signalen zijn dat ontslag wel eens heel dichtbij kan komen", zegt onderzoeker Fenneke Holt huis van het Nibud. „Bijna nie mand die zijn baan was kwijtge raakt, bleek een financiële buffer te hebben opgebouwd. En die heb je wel nodig om de eerste perio des door te komen, bijvoorbeeld als je auto of wasmachine opeens kapot gaat. Holthuis werkt bij het Nibud aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10