buitenland 19 geweld Birma 'Snelweg einde van Serengeti' stipreizen.nl Nieuwe blokkade van kerntransport Lokale bevolking wel voorstander Door nazi's verboden kunst gevonden Michel Houellebecq krijgt Prix Goncourt Gemiddelde beoordeling bij Stip: 8.9! Ethiopië bruuskeert Europese waarnemers Doden bij onrust in Westelijke Sahara Huis Fritzl gaat tegen de vlakte dinsdag 9 november 2010 DAN N EN BERG foto EPA miljoen inwoners. Een rebellenbe weging van de Karen strijdt al tien tallen jaren voor meer autonomie. Mensenrechtenorganisaties heb ben de junta ervan beschuldigd een wrede onderdrukkingscampag ne te voeren in gebieden waar de strijd aanhoudt. Militairen zouden zich schuldig maken aan verkrach ting, marteling en moord. Het le ger regeert Birma sinds 1962. De belangrijkste oppositiepartij van het land, de Nationale Liga voor Democratie (NLD) van No belprijswinnares voor de Vrede Aung San Suu Kyi, deed niet mee aan de verkiezingen. De kieswet zou oneerlijk zijn. Zo is een kwart van de parlementszetels gereser veerd voor militairen. De NLD won de verkiezingen in 1990, maar de junta verklaarde die uit slag ongeldig. Suu Kyi staat al bijna twintig jaar onder huisarrest. Westerse regeringsleiders hebben geen goed woord over voor de ver kiezingen, die volgens hen allesbe halve vrij en eerlijk waren. Als de Tanzaniaanse rege ring haar plannen doorzet en een snelweg door de Se rengeti aanlegt, is dat desas treus voor dit unieke ecosys teem, stellen deskundigen. door onze correspondent Arne Doornebal "W" et ecosysteem van |_J de Serengeti is één I van de wereldwon- JL JL deren en moet be houden blijven", stelt onderzoek ster Anne Pusey, die in het Seren geti wildpark in Tanzania werkt. „Een snelweg dwars door het park is zeer schadelijk en kan het einde van deze unieke natuur inluiden." Sinds de Tanzaniaanse president plannen ontvouwde voor de aan leg van de weg, is er wereldwijd een stroom van kritiek ontstaan. In een artikel in het gezaghebben de tijdschrift Nature werd gewe zen op de ingrijpende gevolgen van soortgelijke wegen in andere wildparken. De migratie van die ren kwam tot stilstand, beesten werden doodgereden of gevild door stropers die het park sneller konden bereiken en weer sneller konden wegkomen. De Serengeti is ongeveer zo groot als Nederland en wordt jaarlijks be zocht door tenminste honderddui zend toeristen. Die zorgen voor miljoenen dollars aan inkomsten. Vooral de 'grote migratie' van an derhalf miljoen gnoes, zebra's en gazellen, die ieder jaar in de herfst plaatsvindt, trekt veel toeristen en documentairemakers uit de hele wereld. De inkomsten van het toe risme gaan grotendeels naar de staat, de lokale bewoners profite ren er nauwelijks van. Ondanks de kritiek is de Tanzani aanse regering vastbesloten de snel weg aan te leggen. De route is al met rode verf op de rotsen aange geven. „Het besluit is gevallen, de weg komt er", aldus een woord voerder van president Jakaya Kik- wete. Het deel in het park wordt niet geasfalteerd. De aanleg van de weg was een ver kiezingsbelofte van Kikwete en zijn regeringspartij CCM die goed uitpakte: de 6o-jarige president werd vorige week herkozen. De mi lieubeweging, lijkt de strijd verlo ren te hebben. Kikwete is ook niet erg onder de indruk van de tegen standers, die via een actiesite en Facebook-pagina vanuit de hele wereld steun krijgen. „Het verzet komt vooral van mensen die hele maal niet in Tanzania wonen", zei hij onlangs. In Tanzania zelf, één van de armste landen van Afrika, krijgen andere belangen voorrang. Inwoners hebben gebeden voor de weg, zegt leider Loshipa Sadira van een dorp langs de route. „Zo dat ze goederen sneller en goedko per kunnen aanvoeren, via een snelle weg in plaats van over een slingerend hobbelpad. Ook willen ze een betere verbinding met zie kenhuizen, elektriciteit en anten nes voor mobiele telefonie." zie onze website:buitenland Video: Gnoes, leeuwen en giraf fen trekken over de Serengeti. Greenpeace zegt gisteren in het Duitse Dannenberg een nieuwe i blokkade te hebben opgeworpen te gen het kernafval dat vanuit Frank rijk naar Gorleben wordt gebracht. Actievoerders zouden een truck hebben vastgezet op een kruispunt waarlangs het afval moet worden vervoerd. De autoriteiten begon nen gisteren het afval vanuit trein wagons op elf trucks over te laden. Waarnemers van de EU hebben hun kritische bevindingen over de Ethiopische verkiezingen van mei niet in het Afrikaanse land mogen presenteren. De Nederlandse dele gatieleider Thijs Berman is de toe gang tot het land geweigerd. Dat bleek gisteren op een persconferen tie in Brussel. Naar verluidt vrees de de Ethiopische regering dat het rapport 'tweedracht' zou zaaien. De Marokkaanse politie en militai ren hebben gisteren een tenten kamp in de Westelijke Sahara met geweld ontruimd. Er zouden drie agenten zijn omgekomen. De bewe ging Polisario streeft naar onafhan kelijkheid voor het gebied dat 35 jaar geleden door Marokko werd in gelijfd. Onder VN-vlag wordt van daag voor de tweede dag overlegd over de Westelijke Sahara. Het huis van incestpleger Josef Fritzl in de Oostenrijkse plaats Am- stetten zal worden gesloopt. Dat meldde de krant Kurier gisteren op basis van een gerechtelijke uit spraak. Volgens de rechter moet het huis met de grond gelijk wor den gemaakt, vanwege de emoties die de zaak heeft opgeroepen. In de kelder misbruikte Fritzl zijn doch ter Elisabeth 24 jaar als seksslavin. BERLIJN Bij graafwerkzaamheden hebben archeologen in Berlijn elf beelden gevonden die in de jaren '30 door de nazi's op de lijst van 'ontaarde kunst' waren gezet en daarom in beslag waren genomen. Ze hebben gelegen in kelders van een huis dat in de Tweede Wereldoorlog was ge bombardeerd. Onder de sculpturen zijn bronzen objecten van Edwin Scharff, Otto Baum en Marg Moll. PARIJS De Prix Goncourt, de belangrijkste literaire onderscheiding in Frank rijk, is dit jaar toegekend aan Mi chel Houellebecq. De 52-jarige au teur krijgt de prijs voor zijn boek La carte et le territoire, zijn vijfde ro man. Van het boek werden in Frankrijk binnen drie weken 200.000 exemplaren verkocht. De Nederlandse vertaling verschijnt volgend jaar. a g THAILAND r' 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. z pers. per kamer exd. Calamiteitenfonds/rese boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer exd. Calamiteilenfonds/reservoringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. BRUSSEL RABAT AMSTETTEN «i-SilS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9