41 binnenland Eerherstel voor de zure regen TO©S 'Krakers moeten niet te vroeg juichen Maak gratis kans op een Audi A1 Hennep snuffelen Vodafone: klant betaalt niet voor malafide sms 1 1 1 1 1 1 1 mr Brutale overval bij crematorium dinsdag 9 november 2010 ROTTERDAM - Een bewoner ruikt presenteerden de kaart gisteren. De terdam en Den Haag worden 15.000 aan de 'hennep-geurkaart'. De ge- kaart moet burgers helpen om hen- exemplaren verspreid. Op de kaart meenten Rotterdam en Den Haag nepkwekerijen te herkennen. In Rot- worden ook andere kenmerken aan- De zure regen in de jaren tachtig was een dwaze mi- lieuhype, is de algehele op vatting. Ten onrechte, schrij ven wetenschappers in een gisteren verschenen studie. door Rob Berends Om de zure regen te be strijden heeft de Ne derlandse overheid, maar ook die in de rest van Europa, hard en tijdig in gegrepen. De uitstoot van vervui lende stoffen ging met 60 tot 70 procent omlaag. De bossen zijn niet gestorven, zoals onheilsprofe ten voorspelden, maar ze zijn wel sterk achteruit gegaan. De onrust over de zure regen was geen on zin. Was er niet ingegrepen, dan was de ellende volgens de weten schappers van het Planbureau voor de Leefomgeving niet te over zien geweest. Nadat de Zweedse wetenschapper Svante Odén in 1967 had geconsta teerd dat meren en plassen ver zuurden, spoelde het begrip zure regen over Europa. Aanvankelijk was alleen een klein groepje mi lieuactivisten verontrust. Maar na dat halverwege de jaren tachtig steeds meer foto's verschenen van kale bossen, sloeg de verontrus ting toe. Vooral in Duitsland was de paniek groot. De onderzoeker Ullrich sprak van een 'ecologisch breoa - Een Bredase (75) wier echt genoot onlangs stierf werd giste ren slachtoffer van een gewapende straatrover die haar naar het crema torium had gelokt. Op de parkeer plaats werd ze opgewacht door de man die haar met een wapen be- Hiroshima' dat in aantocht was. Duitsland raakte in de ban van das grofie Waldsterben. In Nederland begon de overheid de campagne 'zure regen, onze eigen schuld'. Dertig jaar later is de algemene opi nie dat de milieubeweging de men sen onnodig schrik heeft aange jaagd. Er is immers geen bos ge storven. Maar daarmee wordt de waarheid geweld aangedaan, vinden de on derzoekers van het Planbureau voor de Leefomgeving die terugkij ken op dertig jaar zure regen. Zij stellen vast dat verscherping van de regels ervoor gezorgd heeft dat de uitstoot van stikstof, ammoni ak en zwaveldioxide fors omlaag ging. Maar de bossen hebben er nog steeds last van, zeggen ze. 'De bossen zijn niet doodgegaan, maar het bosecosysteem is zicht baar veranderd. Zo zijn korstmos sen achteruitgegaan, is de onder groei verruigd met onder andere grassen, bramen en brandnetels, zijn bospaddenstoelen verdwenen en is de bodemchemie in nadelige zin veranderd.' Volgens de onder zoekers werd er in de jaren tachtig wel te simplistisch aangekeken te gen verzuring. De wetenschappers van toen dachten dat zure regen er direct voor zorgde dat de bossen af stierven. Zo eenvoudig was het niet. Zure neerslag zorgt langzaam voor achteruitgang van de natuur, zegt het Planbureau nu. zie onze website:binnenland Het rapport van PBL en Andere tijden over zure regen. dreigde. De vrouw had een tele foontje gekregen dat ze naar het uitvaartcentrum moest komen. De boef dwong haar om met hem in haar auto weg te rijden. Ze ont snapte door plotseling te remmen. De dader vluchtte zonder buit. PAUL KUSTERS den haag - Krakefs moeten niet te vroeg juichen nu het gerechtshof van Den Haag de ontruiming van diverse panden vooralsnog heeft verboden. Dat zegt de Utrechtse strafrechtadvocaat Evert Hunne man. Hij wijst er op dat de Hoge Raad dit mondelinge vonnis nog onderuit kan halen. Volgens Hunneman betekent de beslissing van het gerechtshof, gis teren, niet dat -de anti-kraakwet, den haag - Aanbieders van mislei dende sms-diensten krijgen van Vodafone voortaan zelf de reke ning gepresenteerd. Als eerste tele- comaanbieder zal Vodafone klan ten die vermoeden slachtoffer te zijn van misleidende sms-dien- sten, hun geld direct terugbetalen. Vodafone heeft dit gisteren aange kondigd. Een aanbieder van sms-diensten, zoals bijvoorbeeld ringtones of spelletjes, moet nu zelf bewijzen dat een klacht van de klant ongegrond is, stelt het te- lecombedrijf Vooral jongeren blij ken vaak ongewild aan een abon nement vast te zitten, als ze van zo'n dienst gebruikmaken. Aanbie ders van dergelijke diensten die herhaaldelijk in de fout gaan, zul len worden afgesloten. Om klan ten te helpen bij het indienen van een klacht, heeft het telecomcon- cern een klachtenloket geopend. die per 1 oktober dit jaar van kracht is geworden, onuitvoerbaar is. „Vooralsnog blijft kraken straf baar. Maar het lijkt er op dat kra kers niet patsboem meteen op straat komen te staan. Ze krijgen de mogelijkheid op een weer woord bij de rechter, bijvoorbeeld om een termijn af te spreken wan neer ze het pand zullen verlaten. Krakers krijgen dus de tijd om zich op een ontruiming voor te be reiden." Krakers zijn optimistisch. „Het Hof erkent dat de wet geen enkele bescherming biedt tegen misbruik", vindt kraker Rogier. „Daardoor is bijvoorbeeld de kans levensgroot dat kwaadwillende ver huurders door middel van valse aangifte van hun huurders probe ren af te komen." De wet maakt het voor politie en justitie mogelijk een gekraakt pand te ontruimen zonder dat ZURE RESEM VRIJWEL- WE© "r ter waarde van,€ 22.334,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4