GETIPT VOOR U 'Iedereen zegt hier nog 2oI zeeland Problemen door sluiting deel loswal 'We moesten Daglicht komt langzaam terug in het Iedere woonkern op Schouwen-Duiveland heeft zijn eigen sfeer. In deze serie vertellen mensen hoe ze het vinden om er te wonen. NIEUW UIT DE BAKKERSWINKEL VAN BOLLETJE: an Unox! dinsdag 9 november 2010 door Luc Oggel HANSWEERT - Schippersvereniging Schuttevaer en de Ondernemers vereniging Reimerswaal (OVR) zijn niet blij met de gedeeltelijke afsluiting van loswal Kaai 85 in Hansweert door het waterschap. Dat leidt nu al tot problemen met de zandaanvoer voor de recon structie van kruispunt Vierwegen bij Kapelle. Beheerder Waterschap Zeeuwse Ei landen heeft het openbare deel van Kaai 85 vanwege milieu-eisen afgesloten. Sinds 1 november mo gen er geen los-, laad- en overslag activiteiten meer plaatsvinden. Aan- en afmeren van vaartuigen is wel toegestaan. Volgens dijkgraaf Toine Poppelaars moest het waterschap in het open bare deel van de loskade investe ren om aan de eisen voor een mi lieu-vergunning te voldoen. „Dat willen we liever niet, die kade is geen kerntaak voor ons. Er zijn ook wat klachten over lawaai en stof vanuit de omgeving. Er veran dert weinig, aangezien het openba re deel toch niet zoveel wordt ge bruikt." Daar is-woordvoerder Jan de Vries van Schuttevaer het niet mee eens. „Er is daar de afgelopen 25 jaar al heel wat overgeslagen. Wij hebben al een bezwaarschrift ingediend, want we wilden die los wal gebruiken voor zandtransport voor het kruispunt Vierwegen. Dat moet nu met vrachtwagens over de weg. Dat is nog slechter voor het milieu." Hoewel het waterschap het voor nemen half oktober heeft gepubli ceerd, kwam de afsluiting voor De Vries als een verrassing. „Er is geen overleg geweest met belang hebbenden. Het is ook wel heel snel om een bekendmaking bin nen veertien dagen uit te voeren." De SGP in de Tweede Kamer heeft vragen gesteld. DORPSBEWONERS door Marijke Vael Wanneer ze - op ver zoek van de foto graaf- voor het Brouwse stadhuis poseert, wordt ze door voorbijgan gers vriendelijk gegroet en klinken opmerkingen dat het een mooie fo to gaat worden. Janny Boke- laar-van de Velde is een bekende verschijning in Brouwershaven. Hoewel zij bij de gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duive land -13 jaar geleden - haar werk als gemeenteambtenaar neerlegde, associëren nog veel Brouwenaren haar met 'de gemeente'. Niet verwonderlijk, want geduren de de ruim 30 jaar dat zij daar werkte was Janny vaak de eerste die ze zagen bij binnenkomst van het Brouwse stadhuis. „Alles", ant woordt de 75-jarige Brouwse op de vraag wat voor werk zij daar pre cies deed. Behalve de telefoon op nemen, brieven tikken en afspra ken regelen, hield ze onder andere het bevolkingsregister bij en ver bond mensen in de echt als ambte naar van de burgerlijke stand. Op die manier leerde Janny Bokelaar veel Brouwenaren kennen. „Vroe ger kon ik precies opnoemen waar iedereen woonde en hoe ze heet- Actieve dame janny Bokelaar woonde altijd nabij de Brouwse haven, tegenwoordig in woonzorgcentrum Poortershof. Bij mooi weer maakt de 75-jarige dame die rit op de fiets en ze wan delt bijna dagelijks. Janny Bokelaar is in de Poortershof actief als vrijwilligster. Ze doet boodschappen voor andere bewo ners, zet koffie en werkt mee aan de maandelijkse gezamenlijke maal tijd. Verder is ze in de Sint Nicolaaskerk actief als toezichthoudster en bij het Rode kruis als activiteitenbege leidster. ten, maar dat lukt nu niet meer. Sinds ik 13 jaar geleden stopte met werken kwamen hier veel nieuwe mensen wonen." Het is duidelijk dat Janny een hechte band heeft met de plaats waar ze 'net niet' werd geboren. „Mijn vader was een geboren Brouwenaar. Maar toen hier vanwege de crisis in de 3oer jaren geen werk meer was voor een timmerman, trok hij weg naar Ridderkerk." Daar vond Flip van de Velde niet alleen werk, maar ook zijn echtgenote, Soetje de Heer en werden drie van hun vier kinderen geboren. Na de Tweede Wereldoorlog, toen Janny 11 jaar was, keerde Flip van de Vel de met zijn gezin terug naar Brou wershaven waar inmiddels vanwe ge oorlogsschade genoeg te doen was voor een timmerman. Hij werkte bij zijn broer Kees, die eveneens terugkeerde naar de smalstad en een timmermanswerk plaats begon aan de Kerkstraat in het geboortehuis van Jacob Cats. Later begon Flip van de Velde voor zichzelf aan de Haven zuidzij de. Janny Bokelaar leerde Brou wershaven kennen in de periode dat er nog vijf bakkers waren, min stens zoveel kleine kruideniers, vier slagers, een manufacturenwin kel en vier cafés. „Het was een le vendige, kleine gemeenschap waar iedereen elkaar kende." Prettig vindt ze het nog steeds in de smal stad, de enige plek waar ze zou wil len wonen. „Ik ken nog altijd veel mensen en het is hier nog redelijk veilig. Wanneer ik om elf uur 's avonds over straat wil, doe ik dat gerust." Een minpunt vindt Janny dat zo veel winkels en voorzieningen ver dwenen. „We hebben geen slager meer, geen drogist, bank, postkan toor en geen kledingwinkel. Als je iets bijzonders nodig hebt, moet je naar Zierikzee. Maar aan de ande re kant moeten we blij zijn met de voorzieningen die er nog wel zijn. Sommige kernen op het eiland hebben geen enkele winkel meer, Brouwershaven wel, dat komt vooral vanwege de toeristen." Toen Janny van Velde op li-jari ge leeftijd met haar ouders vanuit Ridderkerk terugkeerde naar de geboortestad van haar va der, Brouwershaven, hechtte ze zich snel aan de smalstad. Vanaf haar 12e fietste ze met andere jon geren naar de openbare Ulo in Zie rikzee. Janny was in Brouwersha ven lid van jongerenvereniging door Lilian Dominicus Aan de buitenkant is nog niet veel te zien: alleen aan de lichtkappen die nu zijn ontdaan van de golfplaten is te zien dat het tractie- gebouw op het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele een me tamorfose ondergaat. Aan de bin nenkant wordt echter sinds augus tus nijver gewerkt aan de renova tie van het pand uit 1927, dat als stalling en werkplaats werd ge bruikt voor de tramlijnen op Zuid-Beveland. „We zijn nu bezig met het zand stralen van de muren en het strip pen van alle materiaal dat er niet in thuishoort. Dat ziet er mis schien nog niet zo heel spectacu lair uit, maar het is de bedoeling dat alles in de oorspronkelijke staat wordt gebracht. We beschik ken over oude tekeningen uit de ja ren twintig. Zo weten we dat de ruimte waar nu het archief is, vroe ger de badruimte was. Dat herstel len we zoals het was. Hetzelfde doen we met de huidige keuken, die wordt weer schaftruimte, en de kantine die nu door de vrijwilli gers en werklui wordt gebruikt, wordt ingericht als het kantoor van de chef Kijk, daar zat een doorgeefluik voor de werklui, want die mochten natuurlijk niet zomaar het kantoor binnenstap pen. Dat zit dicht, maar wordt in oude luister hersteld", zegt woord voerder Reinier Zondervan. Door het hele gebouw timmeren en kloppen de werkmannen dat het een lust is, maar vooral het la waai van het zandstralen in de gro te loods is oorverdovend. „Aan de bovenkant waren die wanden zwart van de rook en de roet, daar onder is het witgeverfd. Nu de lichtkappen op het dak weer zijn vrijgemaakt van die verduisteren de golfplaten, is dat niet meer no dig en laten we het wit ook wegha len. Op het plafond zie je van die be tonnen prefab platen. Dat was in die tijd heel modern, maar ze zijn nu wel een probleem. Het beton is gaan rotten door onder meer het vocht, de zwavel en de rook. De platen krijgen een beschermende coating, waardoor ze niet meer zo snel vuil zullen worden." Fruitige Ontbijtkoek Lekkere, smeuïge ontbijtkoek in de smaken Rood Fruit en Appet-Kaneel. Lekker origineel a van Bolletje TRV Bolletië 3 overheerlijke Hollandse klassiekers in een modern jasje. Tomatensoep met grote stukken tomaat en gehaktballetjes Kippensoep met stukken kip, wortel en vermicelli Groentesoep met bleekselderij, wortel en gehaktballetjes zijn nu verkrijgbaar in de 2-persoonsverpakking van 570 ml. Zó lekker, je weet gewoon niet watje proeft: Corine uit Utrecht geeft alvast een voorproefje. Nieuws getipt voor ul staat wekelijks in alle 20 titels van NRp Dagbladen (bereik 4.6 miljoen lezers: 2.9 miljoen boodschappers). E: info@nrp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44